Czy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika, jeśli naruszył przepisy w zakresie wypowiadania umowy o pracę
REKLAMA
Z jednym z naszych pracowników, zatrudnionym na czas wykonania określonej pracy na 5 miesięcy, rozwiązaliśmy umowę o pracę przed tym terminem za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Po upływie tygodnia od wręczenia pracownikowi pisma w tej sprawie uznał on, że umowa została rozwiązana w sposób wadliwy i zażądał od nas zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Czy wypowiadając umowę wcześniej naruszyliśmy dobra osobiste pracownika? Czy w związku z tym mamy obowiązek wypłacić mu odszkodowanie?
Umowa na czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się z chwilą wykonania przez pracownika określonych w niej zadań. Oznacza to, że nie można jej wcześniej rozwiązać. Wynika to z charakteru tej umowy, którą zawiera się w przypadku trudności określenia czasu wykonania danej pracy. Umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przed wykonaniem pracy na mocy porozumienia stron, a także za dwutygodniowym wypowiedzeniem, w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, określonych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat