REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona kobiet w ciąży, Urlop rodzicielski 2016

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie pracy - art. 176

Kolejna zmiana w Kodeksie pracy polega na doprecyzowaniu artykułu 176 Kp, który obecnie odnosi się on do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmiana ma na celu wprowadzenie w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Zgodnie z Kodeksem pracy za czas zwolnienia na dziecko pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik może zdecydować czy wykorzysta 16 godzin albo 2 dni zwolnienia na opiekę. Jakie wynagrodzenie otrzyma rodzic za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego - zmiany 2016

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od terminu złożenia wniosku przez ubezpieczoną po porodzie. Ponadto dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku jest zależna od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. Co się zmieniło w 2016 roku?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony kobiet w ciąży i matek karmiących

Nowy projekt Kodeksu pracy doprecyzowuje przepisy dotyczące pracy kobiet w ciąży i matek karmiących. Zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa z przepisami Unii Europejskiej. Na czym polegają?

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 roku jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że można łączyć pracę z urlopem macierzyńskim maksymalnie przez 64 lub 68 tygodni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego - zmiany 2016

Od dnia 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony. Jego długość jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Uprawnienia kobiet w prawie pracy

Kobietom przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy, m.in. zakaz dyskryminacji, urlopy rodzicielskie, przerwy na karmienie piersią czy dni wolne na opiekę nad dziećmi.

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Urlopy dla rodziców 2016 - wnioski i dokumenty

Urlopów związanych z rodzicielstwem udziela się na pisemny wniosek pracownika. Co powinny zawierać wnioski dotyczące uprawnień rodzicielskich po zmianach od 2 stycznia 2016 r.?

Wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży - zmiany

15 listopada 2015 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. Zmiany dotyczą kobiet w ciąży pracujących w narażeniu na czynniki biologiczne oraz substancje chemiczne.

Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę

Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Wypowiedzenie umowy o pracę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Ochrona pracownicy przed zwolnieniem trwa tylko w okresie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Nie oznacza to jednak, że pracownica w ogóle nie jest objęta ochroną po powrocie do pracy z tych urlopów, bowiem przed natychmiastowym zwolnieniem chroni ją Kodeks pracy oraz sądy.

Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe, korzystniejsze dla zatrudnionych zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową. Trudności jednak może przysporzyć urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasy pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie?

Uprawnienia dla pracownika-ojca

Ojciec dziecka niezależnie od tego czy jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czy też ubezpieczonym w myśl Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Wniosek o urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika-rodzica. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski w grudniu 2015 r.

Urlopy rodzicielskie cieszą się dużą popularnością. W grudniu 2015 r. skorzystało z nich ponad 135 tys. rodziców. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie.

Najnowsze zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

2 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają pracownikom bardziej elastyczne korzystanie z uprawnień rodzicielskich. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop wychowawczy po zmianach 2016

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym, przysługującym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem. 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza pewne zmiany w kwestii korzystania z urlopu wychowawczego przez pracownika – rodzica lub opiekuna dziecka.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2 stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 roku z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2016 roku

Oskładkowanie umów zleceń, minimalne wynagrodzenie, elektroniczne zwolnienia lekarskie - to niektóre ze zmian, które weszły w życie w 2016 roku. Sprawdź, co nowego czeka rodziny, pracowników i pracodawców.

Pracujący rodzice na urlopie rodzicielskim

Z urlopu rodzicielskiego w listopadzie 2015 roku skorzystało ponad 133 tys. rodziców. Od 2 stycznia 2016 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopach dla rodziców, m.in. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Urlop rodzicielski zostaje wydłużony o 6 tygodni, jednak całkowity czas trwania urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Od 2 stycznia 2016 r. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jakie zmiany przygotował ustawodawca dla ubezpieczonych rodziców?

Od 2016 r. 1 tys. zł miesięcznie dla bezrobotnych rodziców

Od początku 2016 roku rodzice, którzy nie mogą skorzystać z urlopów rodzicielskich, m.in. osoby bezrobotne, studenci będą otrzymywać przez rok 1 tys. zł miesięcznie. Wnioski będzie można składać od 2 stycznia 2016 r. w swojej gminie oraz przez internet.

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego 2016

Od 2 stycznia 2016 roku urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Jakie skutki wywoła rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego?

Urlop wychowawczy 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mogli dłużej skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy można wykorzystać do 5 roku życia.

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Co się zmieni?

ZUS sprawdza zatrudnianie na etat w czasie ciąży

ZUS coraz częściej kwestionuje zatrudnianie na etat kobiet w ciąży, które wcześniej pracowały na umowy cywilno-prawne. Sprawa najczęściej kończy się w sądzie, którą jednak ZUS zazwyczaj przegrywa.

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

Co do zasady pracownicom w ciąży przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem umowy o pracę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie chronią jej w sposób absolutny, bowiem pracodawca będzie mógł zwolnić kobietę w ciąży w określonych sytuacjach.

Ochrona kobiet w ciąży

Ochrona pracy kobiet może przejawiać się w kilku aspektach: w ochronie kobiet w ciąży, pracownic korzystających z uprawnień związanych z rodziciel­stwem czy zakazie zatrudniania na stanowiskach wzbronionych kobietom pracownicom w ciąży. Pracownicy w ciąży nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Dopuszczalne jest to tylko wówczas, gdy następuje z przyczyn przez nią zawinionych i zakładowa organizacja związko­wa wyraziła na to zgodę oraz jeżeli pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów

Podczas upałów pracodawca powinien szczególnie zadbać o odpowiednie warunki pracy kobietom w ciąży. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, pracownik może powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym pracodawcę.

Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przez wypowiadaniem i rozwiązywaniem umów o pracę z pracownicami będącymi w ciąży. Czy ta wyjątkowa ochrona dotyczy także umów terminowych? Kiedy umowa na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu?

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

Zasady zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Zasady zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej i godzinach nadliczbowych sprowadzają się do bezwzględnego zakazu. Praca w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych traktowana jest bowiem jako nadmierne obciążenia organizmu w okresie ciąży.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu chroni kobietę przed rozwiązaniem stosunku pracy? Kodeks pracy przewiduję gwarancję zatrudnienia dla kobiet w ciąży, określa się ją jako szczególna ochrona stosunku pracy. Ochrona ta polega na tym, że w zwykłym trybie, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiecie, która jest w okresie ciąży.

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Pracownica w ciąży jest w szczególny sposób chroniona przepisami Kodeksu pracy. Jakie uprawnienia przysługują jej z tytułu bycia w ciąży?

Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej będzie nowy wykaz prac zabronionych kobietom. Nie będzie zabronione zatrudnianie kobiet w kopalniach?

Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet przewidziana jest ze względu na szczególne cechy tej grupy pracowników. W tym celu sporządzono wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla kobiet.

Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet jest szczególnie widoczna w przepisach Kodeksu pracy, które zakazują zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz tych prac zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

Zmiana zasad wypłaty „becikowego”

Od 1 stycznia 2012 r., ubiegając się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, należy przedstawić stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie to potwierdza, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb. Jednak taka praca powinna mieć charakter incydentalny, a liczba przepracowanych nadgodzin mieścić się w limicie określonym w Kodeksie pracy.

Jak przebiega kontrola ZUS w zakresie pozornego zawarcia umowy o pracę

Dziś otrzymałem z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Wskazano w nim, że kontrola ma dotyczyć prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych tylko jednej pracownicy, mimo że w firmie zatrudniam kilkanaście osób. Osoba ta przepracowała u nas tylko dwa tygodnie, a następnie poszła na zwolnienie lekarskie (posiadała okres wyczekiwania z tytułu poprzedniego zatrudnienia) – okazało się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Pracownica jest na zwolnieniu już od półtora miesiąca i przypuszczam, że nie wróci do pracy przed porodem. W trakcie rozmowy telefonicznej inspektor kontroli ZUS polecił przygotować akta osobowe tej pracownicy, listy płac oraz listy obecności. Dlaczego ZUS żąda akt tylko tej jednej pracownicy? Czego mogę się spodziewać w trakcie kontroli?

Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Jedna z naszych pracownic przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 kwietnia do 20 listopada br. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, ponieważ zaświadczenia ZUS ZLA nie były opatrzone kodem literowym B. Mąż pracownicy 21 listopada br. przedstawił zaświadczenie ze szpitala, że 20 listopada br. urodziła ona dziecko. Czy powinniśmy teraz wyrównać zasiłek za okres wsteczny? Jeśli tak, to za jaki okres i na jakich zasadach?

Jak zostać firmą przyjazną mamie

Organizacje, które chcą być atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzają różne rozwiązania ułatwiające swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. W dużej mierze polityka prowadzona przez firmy zależy od potrzeb jej pracowników. Niewątpliwie szczególną ich grupą są rodzice. Jedną z polskich firm, w której można dostrzec przyjazne nastawienie do mam, jest Imperial Tobacco Polska SA.

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

REKLAMA