Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje z tego tytułu zwolnienie od pracy. Jego wymiar w ciągu roku kalendarzowego wynosi 16 godzin albo 2 dni. Za czas zwolnienia pracownik ma prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak za urlop wypoczynkowy. Należy pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje jeden wyjątek – składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
W każdym roku kalendarzowym pracownik będący rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka w wieku do 14 lat nabywa prawo do zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowywania dziecka. Nie należy jednak mylić go z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Za okres takiego zwolnienia przysługuje bowiem zasiłek opiekuńczy na odrębnych zasadach. Natomiast na podstawie art. 188 ustawy – Kodeks pracy (dalej: k.p.) przysługuje płatne zwolnienie od pracy przeznaczone na opiekę nad zdrowym dzieckiem.
reklama
reklama
Przeczytaj: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016
Jakie zmiany od 2 stycznia 2016 r.
Do 1 stycznia 2016 r. wymiar zwolnienia od pracy wynosił 2 dni, niezależnie od wymiaru czasu pracy, systemu czasu pracy czy rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik był zatrudniony. Wolne obejmowało cały dzień pracy. Od 2 stycznia 2016 r. zwolnienie od pracy może być wykorzystane albo w dniach, albo w godzinach – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Można więc realizować to uprawnienie alternatywnie w godzinach, czyli np. zwolnić się tylko z części dnia pracy.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik, w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia. Zatem to pracownik musi dokonać wyboru, czy woli zwolnienie w dniach czy godzinach i wyraża go w pierwszym w danym roku wniosku o wolne. Należy bowiem zaznaczyć, że tylko jeden przelicznik można wybrać – albo zwolnienie w dniach albo w godzinach. Pracownik, który we wniosku wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym nie może wystąpić o wolne w godzinach. Należy bowiem zaznaczyć, że tylko jeden przelicznik można wybrać – albo zwolnienie w dniach albo w godzinach. Pracownik, który we wniosku wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym nie może wystąpić o wolne w godzinach. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik, w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia. Zatem to pracownik musi dokonać wyboru, czy woli zwolnienie w dniach czy godzinach i wyraża go w pierwszym w danym roku wniosku o wolne.