reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Nowy wykaz prac zabronionych kobietom

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej będzie nowy wykaz prac zabronionych kobietom. Nie będzie zabronione zatrudnianie kobiet w kopalniach?

Będą nowe wykazy prac zabronionych kobietom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, z rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy wynika, że "ograniczenie wysiłku, związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych ma dotyczyć przede wszystkim pracownic w ciąży". Wszystko wskazuje natomiast na to, że nie będzie już zakazane zatrudnianie kobiet w kopalniach. Dziennik wyjaśnia, że "Komisja Europejska zarzuciła Polsce, iż krajowe przepisy zabraniają wykonywania określonych prac wszystkim kobietom, a nie tylko tym w ciąży. A to przeszkoda w równouprawnieniu płci.

Prace uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia kobiet

Obecnie zgodnie z artykułem 176 kodeksu pracy nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Po zmianach nie będą mogły wykonywać obowiązków związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, które stwarzają zagrożenie dla ich zdrowia. Z kolei pracownice w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać zadań uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.

Adwokat Magdalena Zwolińska powiedziała gazecie, że już 5 lat temu utraciła w Polsce moc Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotycząca zatrudniania kobiet przy pracach pod ziemią. Oznacza to, że zakaz zatrudniania pracownic w kopalniach zostanie zniesiony. Natomiast wykaz prac zabronionych kobietom w ciąży i karmiącym może zostać, zdaniem Zwolińskiej, rozszerzony o nowoczesne warunki pracy i czynniki środowiska, które mają negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama