REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Wynagrodzenie zasadnicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym są środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej mają chronić zdrowie i życie pracowników. To urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia lub trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Przestój ekonomiczny

Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Wynagrodzenia według stanowisk – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 6

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu szóstą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od zajmowanego stanowiska.

Wynagrodzenia według wielkości firm - Raport płacowy. Polska i świat - cz. 5

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu piątą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od wielkości firm.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP zawiera Kodeks pracy, rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praz przepisy bhp dotyczące wykonywania prac w różnych branżach. Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp?

Wynagrodzenie minimalne 2014

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2014 r. będzie wynosiło 1680 zł. To 80 zł więcej niż w 2013 roku. Kwota ta będzie obowiązywała od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Na co wpływa wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

Prawa i obowiązki stron stosunku pracy dotyczące zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest zachowanie trzeźwości w miejscu i czasie pracy. Tolerowanie zachowania pracownika naruszającego ten obowiązek może być uznane za nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasady zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy

We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy.

Wybór członków rad pracowników

Wybór członków rad pracowników odbywa się na zasadach określonych w ustawie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W celu organizacji wyborów niezbędny jest wniosek grupy co najmniej 10% pracowników.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej?

Badania lekarskie pracowników

Badania lekarskie pracowników to profilaktyczna ochrona zdrowia. Wyróżnia się wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest ich przeprowadzanie w miarę możliwości w godzinach pracy. Kto pokrywa koszty badań?

Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna przy spełnieniu określonych warunków wypłacana jest przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika. Z dniem śmierci pracownika wygasa bowiem stosunek pracy.

Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Wypłacając pensję z opóźnieniem, pracodawca musi uiścić składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Nie powinien jednak w tym celu korygować raportów za poprzednie miesiące.

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy

Przed sporządzeniem planu urlopów pracownik złożył wniosek o podział wypoczynku na części. Zażądał on urlopu w okresie od 20 do 24 czerwca, a następnie od 8 do 18 lipca. Czy taki wniosek był dopuszczalny?

Jak wyliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Nieprawidłowe skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę powoduje powstanie obowiązku wypłacenia odszkodowania. Jak oblicza się wysokość odszkodowania z tego tytułu? Czy należy stosować współczynnik ekwiwalentowy jak za urlop wypoczynkowy?

Kontrola PIP

Kontrola PIP ma na celu zbadanie przestrzegania przepisów prawa pracy u pracodawców (przedsiębiorców), w szczególności przepisów bhp. Pracodawca ma natomiast obowiązek współdziałania z inspekcją pracy w trakcie kontroli. Jakie uprawnienia przysługują inspektorowi i jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę

Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na ogół należy udokumentować świadectwem pracy lub zaświadczeniem. Jedynie prace z nowych wykazów wykonywane po 2008 r. mogą być zaliczone przez ZUS do stażu emerytalnego na podstawie zapisów na koncie osoby ubezpieczonej.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Odsetki od wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Odszkodowanie a wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Odszkodowanie i wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia to podwójna finansowa odpowiedzialność pracodawcy za bezpodstawne skrócenie okresu wypowiedzenia. Skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów określonych w przepisach Kodeksu pracy. Ustawodawca potraktował je w sposób szczególny.

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania ich w czystości i porządku raz zapewniania okresowych remontów i konserwacji. Jaką wysokość, podłogę, temperaturę powinny mieć pomieszczenia pracy?

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Studia podyplomowe nie uprawniają do uzyskania urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje w związku z przygotowywaniem pracy dyplomowej oraz przygotowywaniem się i przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe kończą się jednak uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. Takie rozwiązanie przyjął Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując zgodność z ustawa zasadniczą przepisu, nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego, obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Zasady wydawania świadectwa pracy – kontrowersyjne przepisy w praktyce

Pracodawcy zatrudniający pracowników m.in. na okres próbny i na czas określony wydają świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Dokument ten należy wydać, co do zasady, w dniu upływu 24-miesięcznego terminu zatrudnienia pracownika na podstawie tych umów.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku w drodze rozporządzenia ustali Rada Ministrów do dnia 15 września 2013 r. Wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości zaproponowanej Komisji Trójstronnej, czyli 1680 zł.

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli zgodny z konstytucją

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli jest zgodny z konstytucją. To rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego wynikające z wyroku z dnia 16 lipca 2013 r.

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK. Tak w wyroku z dnia 16 lipca 2013 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Świadczenia pieniężne ze stosunku pracy ponoszone przez przedsiębiorcę

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw częstym problemem jest właściwa kwalifikacja podatkowa świadczeń wypłacanych osobom będącym pracownikami bądź byłymi pracownikami.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Premia a wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji

Jaki wpływ ma premia na wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji? Pracownik fundacji otrzymuje wynagrodzenie składające się z pensji zasadniczej, premii zależnej od wyników pracy wynagrodzenia zasadniczego i premii kwartalnej. Jak wliczyć do wynagrodzenia urlopowego premie pracownika?

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp została uregulowana w Kodeksie karnym. Pracodawca odpowiada za narażenie pracownika na utratę życia lub zdrowia oraz za niezawiadomienie o wypadku przy pracy.

Dofinansowanie do wynagrodzenia - schorzenia specjalne a schorzenia szczególne

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zwiększa się w przypadku występowania schorzeń specjalnych. Schorzenia specjalne należy odróżniać od schorzeń szczególnych. Jak należy to robić? Jakie jest stanowisko BON w tej sprawie?

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną i powodujące uraz lub śmierć. Obowiązkiem pracodawcy jest zapobieganie wypadkom przy pracy. W tym celu pracodawca przestrzega przepisy bhp oraz przeprowadza niezbędne badania lekarskie.

Wysokość wynagrodzenia - zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Wysokość wynagrodzenia za wykonywaną pracę może ulec zmianie w trakcie miesiąca. Jak wówczas należy ustalić wysokość wynagrodzenia za dany miesiąc pracy?

Urlop na żądanie – najczęstsze problemy pracodawców

Urlop na żądanie pracodawca ma obowiązek udzielić we wskazanym przez pracownika terminie. Pracownik może w ten sposób wykorzystać nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. W powszechnej opinii obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Ostateczna decyzja w kwestii wykorzystania przez pracownika urlopu na żądanie należy jednak do pracodawcy. Jakie są najczęstsze problemy pracodawców?

Napoje i posiłki profilaktyczne

Napoje i posiłki profilaktyczne powinny być zapewniane pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach. Koszty ich pokrywa pracodawca. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Pierwszy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi wykonującemu pracę na podstawie umowy o pracę jeszcze w roku kalendarzowym podjęcia pracy. Jak nabywa się prawo do pierwszego urlopu? W jakim wymiarze przysługuje pracownikowi pierwszy urlop wypoczynkowy?

Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Rutyna i nawykowe działania podwładnych mogą stanowić przyczynę braku wzrostu wydajności pracy zespołu. Co może zrobić szef doświadczonego zespołu, aby jego praca stała się bardziej wydajna? Jak zwalczać nawyki pracowników?

Zamrożenie wynagrodzeń sędziów - orzecznictwo

Zamrożenie wynagrodzeń sędziów w 2012 r. nie narusza konstytucji. To zdanie Trybunału Konstytucyjnego, które zostało wyrażone w wyroku z dnia 13 czerwca 2013 r. (P 35/12).

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

Przywrócenie do pracy - prawo do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Przywrócenie do pracy przyznaje pracownikowi prawo do maksymalnie 3-miesięcznego wynagrodzenia. Ograniczenie wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy do 3-miesięcznej pensji przysługującej pracownikowi przywróconemu do pracy wyrokiem sądowym jest zgodne z Konstytucją RP (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2013 r., sygn. akt P 46/11).

REKLAMA