REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. /fot. Fotolia
Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela przewidują podnoszenie jakości pracy szkoły. Przewiduje się, że proponowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. Realizacja planu ma nastąpić poprzez:

REKLAMA

  • wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli,
  • zwiększenie roli doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli zgodnie z potrzebami uczniów,
  • poprawę organizacji pracy szkoły oraz
  • włączenie rodziców w sprawy istotne dla szkoły w szerszym niż dotychczas zakresie.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Nowy system wynagradzania nauczycieli

Wzmocnieniu motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli ma posłużyć zmiana systemu wynagradzania nauczycieli. Nowy system ma na celu uelastycznienie sposobu jego rozliczania oraz urealnienie uprawnień socjalnych.

REKLAMA

Pierwsza proponowana zmiana polega na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Planuje się również wprowadzenie innego sposobu rozliczania środków przeznaczanych na wynagrodzenia

Wskaźniki kalkulacyjne:
1. dla nauczyciela stażysty - 100 % kwoty bazowej,
2. dla nauczyciela kontraktowego - 111 % kwoty bazowej,
3. dla nauczyciela mianowanego - 144 % kwoty bazowej,
4. dla nauczyciela dyplomowanego - 184 % kwoty bazowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczanie środków, które szkoły otrzymują od jednostek samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli, będzie dokonywane łącznie na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Aktualnie rozlicza się je osobno na poszczególnych stopniach awansu. Przewiduje się więc ogólną sumę środków na wynagrodzenia wszystkich nauczycieli, co wpływa na uproszczenie zarządzania tymi wynagrodzeniami. Proponowana zmiana nie będzie zatem wpływała na łączną wysokość środków wydatkowanych na wynagrodzenia nauczycieli przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Zadania organu prowadzącego szkołę

Do organu prowadzącego szkołę (jednostka samorządu terytorialnego) będą należały zadania: - określenia: wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania; 

  • obliczanie i wypłacanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
  • ustalenia wysokości i warunków wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.

W celu prawidłowego wykonania powyższych obowiązków, organ prowadzący szkołę uwzględnia przewidywaną strukturę zatrudnienia.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Zniesienie niektórych uprawnień socjalnych

Nowelizacja ustawy przewiduje zniesienie niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli. Dotyczy to tych uprawnień, które są nieadekwatne do współczesnych realiów społeczno-gospodarczych. 

REKLAMA

Co istotne, przepisy dotyczące dodatku mieszkaniowego, zasiłku na zagospodarowanie, prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły, mają zostać uchylone.

Uchylając uprawnienia socjalne, zachowuje się jednak zasadę ochrony praw nabytych. W związku z tym osoby, które korzystają z uprawnień przed wejściem w życie nowej ustawy, zachowują te Prawa do końca okresu, na jaki zostały mu przyznane. 

Dla przykładu nauczyciel, nauczyciel-emeryt lub rencista albo pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne korzystający z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, nie zostanie pozbawiony swoich uprawnień. Podobnie nauczyciele, którzy do czasu wejścia w życie ustawy spełnią warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie, zachowują do niego prawo.

Forum Kadry – ZUS i Płace

Jedna wysokość dodatku wiejskiego

Kolejną zmianą jest ujednolicenie wysokości dodatku wiejskiego. Niezależnie od stopnia awansu zawodowego dodatek ten ma wynosić 10 % kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Kwota bazowa dla nauczycieli określana jest corocznie w ustawie budżetowej. Co do zasad przyznawania tego dodatku, otrzymają go tylko nauczyciele, którzy świadczą pracę na terenie wsi lub miasta do 5 000 mieszkańców. Dodatek ten należy uwzględniać przy rozliczaniu wynagrodzenia średniego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może pracować w wakacje? [Przepisy prawne]

Prawo przewiduje do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może legalnie pracować w wakacje? Praca przy zbieraniu truskawek, innych owoców czy pomaganie w gastronomii to popularne sposoby na zarobek młodych Polek i Polaków. Czy zawsze przepisy prawne na to pozwalają?

Ważne zmiany na rynku pracy od 1 czerwca 2025 r. dla bezrobotnych i pracodawców. Nowości w zasiłku, stypendium stażowym, bonie na zasiedlenie

Zmiany na polskim rynku pracy, obowiązujące od 1 czerwca 2025 r., dotyczące działalności urzędów pracy wprowadza ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jest to zupełnie nowy akt prawny, który zamienia obowiązującą dotychczas (przez ponad 20 lat) ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co się zmienia? Jest wiele nowości, które zadowolą osoby korzystające z usług urzędów pracy. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Jawność wynagrodzeń w Polsce staje się faktem: opublikowana ustawa nakładana na pracodawców nowe obowiązki: jakie i od kiedy

23 czerwca opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę, która wprowadza m.in. obowiązek podawania osobie ubiegającej się o zatrudnienie, w czasie rekrutacji i z wyprzedzeniem, informacji o proponowanym wynagrodzeniu. 62,3% firm uważa potencjalne napięcia i konflikty w zespole za najważniejsze wyzwanie związane z ujawnianiem wysokości płac.

Pracownicy najczęściej zmieniają miejsce zatrudnienia z powodu niesatysfakcjonującego wynagrodzenia. Jakie oferty pracy przyciągają uwagę, a jakie poszukujący nowego miejsca pomijają

Pomimo wciąż niejednoznacznej sytuacji na rynku pracy, wielu profesjonalistów deklaruje otwartość na atrakcyjne propozycje zawodowe. Zarówno po stronie firm, jak i kandydatów dominuje jednak ostrożność. 36 proc. kandydatów zazwyczaj rezygnuje z aplikowania na ofertę pracy, jeśli brakuje w niej ważnych informacji.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie [MAJ 2025]

GUS podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 roku. To kwota brutto. Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju tego roku? Czy wzrosło w porównaniu z poprzednim rokiem? Komentarz ekonomisty.

Digitalizacja umów. Czyli inteligentna rewolucja w systemie teleinformatycznym

Projekt nowelizacji ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów to nie tylko krok w stronę cyfryzacji, ale wręcz skok technologiczny w obszarze relacji zatrudnienia. Na pierwszy plan wysuwa się otwarcie systemu dla wszystkich zainteresowanych podmiotów – bez względu na ich rozmiar czy status. Dlatego warto zapoznać się z planowanymi zmianami.

Niższy dodatek za pracę w nocy od 1 lipca 2025 r. Ile wyniesie i kogo dotyczy?

Od 1 lipca 2025 r. osoby pracujące w nocy otrzymają niższy dodatek za każdą godzinę pracy w tych godzinach. Z czego wynika ta zmiana? Ile wyniesie stawka? Kto może liczyć na dodatek i jak go obliczyć?

Wszystkie weekendy z wolnym piątkiem: ta grupa gotowa przejść na czterodniowy tydzień pracy natychmiast

90 proc. profesjonalistów chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, o ile nie wpłynie to na ich zarobki. Jako największe korzyści skróconego tygodnia pracy specjaliści wskazują więcej czasu wolnego oraz poprawę ogólnej satysfakcji z życia Jako największe zagrożenia – obniżenie wynagrodzenia oraz pracę w nadgodzinach.

REKLAMA

Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

REKLAMA