REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy

Agnieszka Fryc
Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. /Fot. Fotolia
Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. Takie rozwiązanie przyjął Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując zgodność z ustawa zasadniczą przepisu, nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego, obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego.

Dodatek uzupełniający jest świadczeniem obowiązkowym, ustalonym proporcjonalnie do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela, które na celu ma zapewnienie osiągnięcia średniego wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

REKLAMA

Autopromocja

Trybunał rozpatrywał połączony wniosek kilku gmin, dotyczący zasadności postanowień Karty Nauczyciela, nakładających obowiązek wypłacania dodatku nauczycielom przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym również gminy. Wnioskodawcy uważali, iż zobowiązanie jednostek samorządu terytorialnego, do zapewnienia w planach finansowych środków na dodatki dla nauczycieli, bez przeznaczenia na ten cel funduszy z subwencji oświatowej, przyznawanej na realizację przez gminy zadań w zakresie edukacji, łamię zasadę praworządności, uderzając w gwarancje konstytucyjne samorządu terytorialnego. Zdaniem wnioskodawców, zaskarżony przepis jest niezgodny z konstytucją. Nakłada bowiem na samorządy obowiązek wypłacania dodatków nauczycielom, co zdaniem gmin jest nowym zadaniem jednostek samorządu terytorialnego, zaś brak jest regulacji zapewniającej środki finansowe na realizację tego zadania. Uniemożliwia to jednostkom samorządu terytorialnego prawidłowe i efektywne wykonywanie przypisanych im zadań publicznych.

Polecamy także: Minimalne wynagrodzenie za pracę 2014

Trybunał rozstrzygnął problem, przyjmując za podstawowy wzorzec kontroli przepis konstytucji, który stanowi, iż jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań, zaś zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Głównym zarzutem wnioskodawców, było zaś naruszenie konstytucyjnej zasady adekwatności podziału dochodów między państwo a samorząd terytorialny, stanowiącej istotę samodzielności finansowej jednostek.

Zdaniem Trybunału, gminy nie przedstawiły wystarczających dowodów na to, aby ciążący na nich obowiązek, uniemożliwiał im realizację powierzonych zadań publicznych. Trybunał uznał, iż fakt, że dochody jednostek nie są wystarczające, by realizować powierzone im zadania, nie jest wystarczający, by uznać przepis Karty Nauczyciela za niezgodny z Konstytucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W zakresie w jakim wnioskodawcy wskazywali, iż wspomniana regulacja narusza zasadę sprawiedliwości, Trybunał umorzył postępowanie, ze względu na brak wymogu uzasadnienia postawionego zarzutu, z powołaniem dowodów na jego poparcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
SN: Jeżeli ZUS nie przyznał renty, to powinien przyznać rentę szkoleniową

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczy problemu, co należy zrobić jak osoba poszkodowana w wypadku stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z okoliczności sprawy wynika, że powinna taka osoba zmienić kwalifikacje zawodowe i otrzymać rentę szkoleniową. ZUS jednak nie przyznaje tej renty.

Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

REKLAMA

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

REKLAMA

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA