| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić w 2014 r. Szacuje się, że będzie to kwota wynikająca z ustawy, czyli ponad 80 zł. Zgodnie z tymi prognozami minimalna płaca wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł. Przedstawicielstwo centrali związkowych postulowało o podwyższenie minimalnych płac o 120 zł, czyli do 1720 zł na co jednakże pracodawcy się nie zgodzili i przyjęto wskaźnik ustawowy. Podwyżka płacy minimalnej wpłynęłaby odpowiednio na wzrost wynagrodzenia jak również na wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Konsekwencje wzrostu płac dla pracodawców

Podwyższenie płacy minimalnej rodzi u pracodawców obawy powstania negatywnych skutków w postaci zmniejszenia konkurencyjności polskich firm na rynku oraz wzrostu inflacji. Dodatkowo podniesienie minimalnego wynagrodzenia może wiązać się ze znacznym obciążeniem finansowym firm, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji gospodarczej związanej ze zmianami w gospodarce. Obecnie pracodawca zatrudniający pracownika o najniższej płacy ponosi całkowity koszt jego zatrudnienia w wysokości 1931,84 zł. Po podwyżce wynagrodzenia o proponowane 80 zł koszt po stronie pracodawcy zwiększy się odpowiednio do 2028, 43 zł. Oznacza to, że w skali roku koszt ten na jednego pracownika wzrośnie do 1159,08 zł. Dodatkowo zwiększą się odpowiednio części składowe do wysokości:

  • ZUS opłacany przez pracodawcę – 305,59 zł,
  • Fundusz Pracy i Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych – 42,84 zł

Wprowadzone zmiany od 2014 r. dotkną najbardziej pracodawców zatrudniających pracowników niewykwalifikowanych, którym najczęściej oferuje się najniższą płacę. Zmiany nie będą skierowane do pracodawców, którzy płacą pracownikom wynagrodzenie wyższe niż przewidziane ustawowo minimalne wynagrodzenia.

Zobacz również: Regulamin wynagradzania

Wyższy ZUS po stronie początkujących przedsiębiorców

Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również na podwyższenie składek ZUS początkujących przedsiębiorców, którzy przez pierwsze 2 lata działalności opłacają składki w niższej wysokości na ubezpieczenia społeczne oraz nie dokonują wpłat na fundusz pracy. Na chwilę obecną osoby rozpoczynające działalność płacą składki w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia co oznacza, że przy miesięcznej kwocie 1600 zł wynagrodzenia podstawą wymiaru jest 480 zł, czyli składka na ZUS wynosi 153,12 zł (jeżeli pracodawca opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Po podwyższeniu płacy minimalnej w 2014 r. do 1600 zł to podstawa wymiaru wzrośnie do 504 zł, czyli składka do ZUS wyniesie 160,78 zł.

Podwyższenie kar za przewinienia podatkowe

W związku ze wzrostem płacy minimalnej podwyższeniu ulegną również kary za przestępstwa skarbowe. Jednocześnie należy zauważyć, że przy wzroście płacy wzrośnie również próg, od którego czyn kwalifikuje się jako przestępstwo skarbowe. Obecnie podatnik odpowiada za wykroczenia skarbowe, jeżeli podatek, który może zostać zmniejszony nie przekracza 8 tysięcy zł. Natomiast w przypadku podwyższenia minimalnego wynagrodzenia o 80 zł to próg odpowiedzialności za przestępstwo stosunkowo zwiększa się do kwoty powyżej 8400 zł.

Zadaj pytanie na forum: Forum Kadry - ZUS i Płace

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »