REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Monika Pązik
podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.
podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić w 2014 r. Szacuje się, że będzie to kwota wynikająca z ustawy, czyli ponad 80 zł. Zgodnie z tymi prognozami minimalna płaca wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł. Przedstawicielstwo centrali związkowych postulowało o podwyższenie minimalnych płac o 120 zł, czyli do 1720 zł na co jednakże pracodawcy się nie zgodzili i przyjęto wskaźnik ustawowy. Podwyżka płacy minimalnej wpłynęłaby odpowiednio na wzrost wynagrodzenia jak również na wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

REKLAMA

Autopromocja

Konsekwencje wzrostu płac dla pracodawców

Podwyższenie płacy minimalnej rodzi u pracodawców obawy powstania negatywnych skutków w postaci zmniejszenia konkurencyjności polskich firm na rynku oraz wzrostu inflacji. Dodatkowo podniesienie minimalnego wynagrodzenia może wiązać się ze znacznym obciążeniem finansowym firm, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji gospodarczej związanej ze zmianami w gospodarce. Obecnie pracodawca zatrudniający pracownika o najniższej płacy ponosi całkowity koszt jego zatrudnienia w wysokości 1931,84 zł. Po podwyżce wynagrodzenia o proponowane 80 zł koszt po stronie pracodawcy zwiększy się odpowiednio do 2028, 43 zł. Oznacza to, że w skali roku koszt ten na jednego pracownika wzrośnie do 1159,08 zł. Dodatkowo zwiększą się odpowiednio części składowe do wysokości:

  • ZUS opłacany przez pracodawcę – 305,59 zł,
  • Fundusz Pracy i Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych – 42,84 zł

Wprowadzone zmiany od 2014 r. dotkną najbardziej pracodawców zatrudniających pracowników niewykwalifikowanych, którym najczęściej oferuje się najniższą płacę. Zmiany nie będą skierowane do pracodawców, którzy płacą pracownikom wynagrodzenie wyższe niż przewidziane ustawowo minimalne wynagrodzenia.

Zobacz również: Regulamin wynagradzania

Wyższy ZUS po stronie początkujących przedsiębiorców

Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również na podwyższenie składek ZUS początkujących przedsiębiorców, którzy przez pierwsze 2 lata działalności opłacają składki w niższej wysokości na ubezpieczenia społeczne oraz nie dokonują wpłat na fundusz pracy. Na chwilę obecną osoby rozpoczynające działalność płacą składki w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia co oznacza, że przy miesięcznej kwocie 1600 zł wynagrodzenia podstawą wymiaru jest 480 zł, czyli składka na ZUS wynosi 153,12 zł (jeżeli pracodawca opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Po podwyższeniu płacy minimalnej w 2014 r. do 1600 zł to podstawa wymiaru wzrośnie do 504 zł, czyli składka do ZUS wyniesie 160,78 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie kar za przewinienia podatkowe

W związku ze wzrostem płacy minimalnej podwyższeniu ulegną również kary za przestępstwa skarbowe. Jednocześnie należy zauważyć, że przy wzroście płacy wzrośnie również próg, od którego czyn kwalifikuje się jako przestępstwo skarbowe. Obecnie podatnik odpowiada za wykroczenia skarbowe, jeżeli podatek, który może zostać zmniejszony nie przekracza 8 tysięcy zł. Natomiast w przypadku podwyższenia minimalnego wynagrodzenia o 80 zł to próg odpowiedzialności za przestępstwo stosunkowo zwiększa się do kwoty powyżej 8400 zł.

Zadaj pytanie na forum: Forum Kadry - ZUS i Płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA