REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Monika Pązik
podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.
podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić w 2014 r. Szacuje się, że będzie to kwota wynikająca z ustawy, czyli ponad 80 zł. Zgodnie z tymi prognozami minimalna płaca wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł. Przedstawicielstwo centrali związkowych postulowało o podwyższenie minimalnych płac o 120 zł, czyli do 1720 zł na co jednakże pracodawcy się nie zgodzili i przyjęto wskaźnik ustawowy. Podwyżka płacy minimalnej wpłynęłaby odpowiednio na wzrost wynagrodzenia jak również na wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Autopromocja

Konsekwencje wzrostu płac dla pracodawców

Podwyższenie płacy minimalnej rodzi u pracodawców obawy powstania negatywnych skutków w postaci zmniejszenia konkurencyjności polskich firm na rynku oraz wzrostu inflacji. Dodatkowo podniesienie minimalnego wynagrodzenia może wiązać się ze znacznym obciążeniem finansowym firm, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji gospodarczej związanej ze zmianami w gospodarce. Obecnie pracodawca zatrudniający pracownika o najniższej płacy ponosi całkowity koszt jego zatrudnienia w wysokości 1931,84 zł. Po podwyżce wynagrodzenia o proponowane 80 zł koszt po stronie pracodawcy zwiększy się odpowiednio do 2028, 43 zł. Oznacza to, że w skali roku koszt ten na jednego pracownika wzrośnie do 1159,08 zł. Dodatkowo zwiększą się odpowiednio części składowe do wysokości:

 • ZUS opłacany przez pracodawcę – 305,59 zł,
 • Fundusz Pracy i Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych – 42,84 zł

Wprowadzone zmiany od 2014 r. dotkną najbardziej pracodawców zatrudniających pracowników niewykwalifikowanych, którym najczęściej oferuje się najniższą płacę. Zmiany nie będą skierowane do pracodawców, którzy płacą pracownikom wynagrodzenie wyższe niż przewidziane ustawowo minimalne wynagrodzenia.

Zobacz również: Regulamin wynagradzania

Wyższy ZUS po stronie początkujących przedsiębiorców

Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również na podwyższenie składek ZUS początkujących przedsiębiorców, którzy przez pierwsze 2 lata działalności opłacają składki w niższej wysokości na ubezpieczenia społeczne oraz nie dokonują wpłat na fundusz pracy. Na chwilę obecną osoby rozpoczynające działalność płacą składki w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia co oznacza, że przy miesięcznej kwocie 1600 zł wynagrodzenia podstawą wymiaru jest 480 zł, czyli składka na ZUS wynosi 153,12 zł (jeżeli pracodawca opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Po podwyższeniu płacy minimalnej w 2014 r. do 1600 zł to podstawa wymiaru wzrośnie do 504 zł, czyli składka do ZUS wyniesie 160,78 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie kar za przewinienia podatkowe

W związku ze wzrostem płacy minimalnej podwyższeniu ulegną również kary za przestępstwa skarbowe. Jednocześnie należy zauważyć, że przy wzroście płacy wzrośnie również próg, od którego czyn kwalifikuje się jako przestępstwo skarbowe. Obecnie podatnik odpowiada za wykroczenia skarbowe, jeżeli podatek, który może zostać zmniejszony nie przekracza 8 tysięcy zł. Natomiast w przypadku podwyższenia minimalnego wynagrodzenia o 80 zł to próg odpowiedzialności za przestępstwo stosunkowo zwiększa się do kwoty powyżej 8400 zł.

Zadaj pytanie na forum: Forum Kadry - ZUS i Płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA