Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Czy pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy
Aktualizacja: 04.12.2019
Pracownik może szybciej odzyskać zdolność do pracy, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, jednak nie może samowolnie przerwać zwolnienia lekarskiego. »
Kontrola alkomatem w pracy a RODO
Aktualizacja: 28.06.2019
Czy pracodawcy mogą samodzielnie prowadzić kontrolę stanu trzeźwości pracowników, w tym przeprowadzić kontrolę wyrywkową alkomatem w miejscu pracy? - wyjaśnia Urząd Ochrony Danych Osobowych. »
Kontrola trzeźwości pracownika – dopuszczalność po zmianach w Kodeksie pracy w 2019 roku
Aktualizacja: 04.07.2019
Od lat popularną metodą wśród pracodawców było niezapowiedziane weryfikowaniu stanu trzeźwości losowo wybranych pracowników. Pracodawcy tłumaczyli się przy tym względami bezpieczeństwa zakładu pracy jak i samych pracowników. Jednak w związku z wejściem w życie 4 maja 2019 r. zmian do Kodeksu pracy, zdaniem niektórych - może to poważnie utrudnić a nawet uniemożliwić wykonywanie kontroli. »
Obowiązek pracownika przestrzegania tajemnicy pracodawcy
Aktualizacja: 28.08.2017
Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w kodeksie pracy jest obowiązek zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę [art. 100 § 2 pkt 4 KP] oraz przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach [art. 100 § 2 pkt 5 KP]. »
Jednodniowa nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika
Aktualizacja: 24.08.2017
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. »
Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność
Aktualizacja: 05.06.2017
Pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy. Czy za niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności, pracownik może zostać ukarany? »
Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?
Aktualizacja: 09.05.2017
Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym. »
Odbieranie telefonów służbowych poza czasem pracy
Aktualizacja: 27.12.2016
Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu służbowego oraz korzystania ze służbowej poczty elektronicznej w czasie świąt. Traktowane jest to jako praca w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie. »
Zakaz palenia na terenie zakładu pracy
Aktualizacja: 03.06.2016
Już kilka lat temu został wprowadzony zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach zakładów pracy. Mimo wprowadzonego zakazu palenia w tych miejscach, ustawodawca dopuszcza tworzenie przez pracodawcę specjalnie wydzielonych miejsc dla palących, tzw. palarnie. »
Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej
Aktualizacja: 18.05.2017
Od początku 2016 r. lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że zniknęły tradycyjne zwolnienia w papierowej formie. Nadal w tym przypadku na pracowniku ciąży obowiązek dostarczenia zwolnienia pracodawcy. »
Zniszczenie służbowego sprzętu - odpowiedzialność za mienie powierzone
Aktualizacja: 07.12.2015
Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości. »
Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika
Aktualizacja: 17.11.2015
Zgodnie z Kodeksem pracy karę porządkową można usunąć z akt pracownika dopiero po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Czy możliwe jest wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika? »
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Aktualizacja: 08.10.2015
Przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem istotne są okresy wypowiedzenia oraz zakładowy staż pracy pracownika. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę. »
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 08.10.2015
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy. »
Obowiązki pracodawcy i pracownika
Aktualizacja: 29.09.2014
Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze? »
Wniosek o odroczenie składek za XI