Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego
08 wrz 2009
Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?
Wydanie świadectwa pracy
08 wrz 2009
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę?
Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu
07 wrz 2009
Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?
Pracodawca ma obowiązek podawać informację o bhp ((art.207 (1))
04 wrz 2009
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, swoich pracowników. Wynika z tego obowiązku kolejny, obowiązek informowania pracowników niezbędnych informacji o zasadach bhp.
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)
04 wrz 2009
Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu
04 wrz 2009
W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?
Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)
03 wrz 2009
Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.
Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)
03 wrz 2009
Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami.
Profilaktyczne posiłki i napoje
03 wrz 2009
Konieczność zapewnienia pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów istnieje nie tylko w okresie letnim. Przy niektórych pracach obowiązek taki istnieje przez cały rok.
Jak ustrzec się przed zarzutem mobbingu
03 wrz 2009
W postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu oraz przyznania świadczeń z tego tytułu nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika. Konieczne jest wykazanie celu tych działań i ich skutków.
Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie
02 wrz 2009
Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników.
Tymczasowe aresztowanie pracownika
02 wrz 2009
Pracownik został tymczasowo aresztowany. Jak należy liczyć 3-miesięczny okres aresztu, po upływie którego umowa o pracę wygaśnie – od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o aresztowaniu, czy od dnia faktycznego aresztowania pracownika? Czy pracodawca powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wygaśnięciu umowy o pracę? Kiedy można odmówić ponownego zatrudnienia aresztowanego pracownika?
Alkohol w zakładzie pracy
01 wrz 2009
Zatrudniani przeze mnie pracownicy często robią zakupy w sąsiednim sklepie. Oprócz artykułów spożywczych czasami kupują piwo i wino. Zabroniłem pracownikom wnosić alkohol na teren zakładu. Proszę o informację, czy mam do tego prawo? Czy jest jakiś przepis, na podstawie którego mogę wprowadzić taki zakaz?
Tworzenie rad pracowników
01 wrz 2009
Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.
Uprawnienia kobiety karmiącej piersią
31 sie 2009
Moja pracownica po okresie urlopu wychowawczego wróciła do pracy. Oświadczyła mi, że nadal karmi dziecko piersią. Chciałbym wiedzieć, jakie prawa przysługują kobiecie karmiącej i w jakiej formie można je zrealizować?
Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy
28 sie 2009
Nasz pracownik z powodu lipcowej powodzi nie dotarł do pracy i był nieobecny cały dzień. Czy powinniśmy za ten dzień wypłacić mu wynagrodzenie? Czy taka nieobecność może być uznana za usprawiedliwioną? Pracownik zatrudniony jest na pełny etat, pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin z miesięcznym wynagrodzeniem zasadniczym 2000 zł.
Urlop powinien być udzielny zgodnie z planem (art. 163)
28 sie 2009
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Zakaz konkurencji (art. 101(1)-101(4))
27 sie 2009
Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć między sobą umową, na podstawie której pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy, w także po jego ustaniu.
Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)
27 sie 2009
Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.
Obowiązek informowania o wolnych stanowiskach pracy (art. 94(2))
27 sie 2009
Pracodawca ma obowiązek informować wszystkich swoich pracowników o możliwości zmiany rodzaju zatrudnienia.
Informowanie o przepisach dotyczących równego traktowania (art. 94(1))
27 sie 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o obowiązujących w danym zakładzie przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
Obowiązki pracodawcy (art. 94)
27 sie 2009
Kodeks pracy określa podstawowe obowiązki, jakie ma pracodawca względem swoich pracowników.
Protokoły powypadkowe trzeba przechowywać przez 10 lat
27 sie 2009
Od 3 lipca 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Konieczność wydania nowego rozporządzenia była spowodowania zmianą treści upoważnienia ustawowego zawartego w Kodeksie pracy.
Przesunięcie urlopu wypoczynkowego
27 sie 2009
Jeden z pracowników miał ustalony termin 3-tygodniowego urlopu wypoczynkowego. Kilka dni przed tym terminem nie zjawił się w pracy, usprawiedliwiając się koniecznością opieki nad chorym ojcem. Urlop został przesunięty na późniejszy termin. Gdy pracownik w końcu rozpoczął urlop, jego ojciec znowu się rozchorował. Czy to oznacza, że urlop powinien zostać przerwany i wykorzystany w późniejszym terminie?
Kradzież rzeczy należących do pracownika
26 sie 2009
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który oświadczył, że z jego zakładowej szafki przeznaczonej na rzeczy osobiste pozostawione tam na czas jego pracy ktoś ukradł mu obrączkę i gotówkę równą miesięcznym jego zarobkom. Teraz żąda ode mnie rekompensaty pieniężnej odpowiadającej wartości straconych rzeczy. Dodam, że z uwagi na charakter jego pracy obrączkę musiał zostawić w szafce, która nie była zamykana na klucz. Czy jako pracodawca odpowiadam za kradzież jego rzeczy?
Bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika (art. 16)
25 sie 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić.
Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))
25 sie 2009
Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.
Lista członków związku zawodowego
25 sie 2009
Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest
niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w
ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79,
poz. 854 ze zm.).
Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny
25 sie 2009
Przepisy samorządowe bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje? Czy dodatek specjalny może być obecnie przyznany na czas nieokreślony?
Wynagrodzenie wspólnika w spółce
24 sie 2009
Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.
Regulamin pracy
21 sie 2009
Pracodawca ma obowiązek wprowadzić w zakładzie pracy regulamin pracy,
jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a w zakresie organizacji i
porządku pracy nie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy.
Przywrócenie do pracy po zwolnieniach grupowych
21 sie 2009
Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych, powinien w określonych sytuacjach zostać ponownie zatrudniony. Jest to obowiązek pracodawcy.
Odprawa emerytalna
20 sie 2009
Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i powinna być wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Świadectwo pracy - jaką wpisać przyczynę zwolnienia
20 sie 2009
Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Jaką informację należy wpisać w ustępie 3 świadectwa pracy. Czy można jako przyczynę wypowiedzenia wpisać art. 52 k.p.?
Pracownicy młodociani
19 sie 2009
Kodeks pracy definiuje młodocianego jako osobę, która ukończyła 16 lat,
a nie przekroczyła 18 lat. Jednocześnie Kodeks zabrania zatrudniania
osoby, która nie ukończyła 16 lat. Przed młodocianymi stawia się dwa
warunki, aby mogli być zatrudnieni. Muszą wykazać, że ukończyli co
najmniej gimnazjum oraz przedstawić świadectwo lekarskie o tym, że
wykonywanie danej pracy nie zagraża ich zdrowiu.
Odpowiedzialność pracodawcy za rzeczy pracownika
17 sie 2009
Nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę, że są zobowiązani do roztoczenia pieczy nad rzeczami pracownika wniesionymi przez niego do zakładu pracy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku skutkuje ich odpowiedzialnością majątkową.
Pracodawca musi wykazać winę pracownika (art. 116)
13 sie 2009
Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.
Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń
13 sie 2009
Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich?
Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)
12 sie 2009
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp
11 sie 2009
Pracodawcy zatrudniający młodocianych muszą pamiętać, aby zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zlecać im tylko prace dozwolone prawem.
Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku
11 sie 2009
W związku ze szkodami, jakie w naszej miejscowości wyrządziła czerwcowa powódź, dwóch pracowników straciło większość życiowego dorobku. Chcemy im pomóc przyznając pomoc finansową. W jakiej wysokości możemy ją przyznać i z jakich środków, aby były one zwolnione ze składek i podatku?
Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej
10 sie 2009
Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?
Układy zbiorowe pracy (art. 238-241)
07 sie 2009
Dział jedenasty zawiera regulacje dotyczące układów zbiorowych pracy, czyli porozumień normatywnych zawieranych między związkami zawodowymi a pracodawcami.
Wysokość odprawy pieniężnej
07 sie 2009
Ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną firmy jestem zmuszony ograniczyć zatrudnienie. Planuję zwolnienie dwóch pracowników. Problem w tym, że jestem właścicielem firmy od 2006 r., a pracownicy, których zamierzam zwolnić, zostali zatrudnieni w 2003 r. przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe jest rozwiązanie umów o pracę z tymi pracownikami na podstawie porozumienia stron? Jak należy policzyć okres, za który będzie im przysługiwała odprawa pieniężna?
Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)
06 sie 2009
Dział dziewiąty poświęcony jest pracy osób młodocianych. Wskazane są w nim warunki zatrudniania młodocianych pracowników, prawa młodocianych i ich prawo do urlopu wypoczynkowego.
Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (art. 176-189)
06 sie 2009
Dział ósmy reguluje głównie ochronę pracy kobiet w związku z macierzyństwem. Tytuł działu akcentuje także możliwość korzystania z uprawnień wychowawczych przez pracowników, jednak większość opisanych praw z samej swej natury może przysługiwać tylko kobietom.
Obowiązki pracodawcy i pracownika (art. 94-113)
06 sie 2009
Dział czwarty zawiera zespół norm dotyczących zasad wykonywania pracy przez pracownika, a także przez pracodawcę. Kodeks pracy określa szczegółowo poszczególne obowiązki każdej ze stron zawierających umowę o pracę, zarówno pracodawcy jak i pracownika.
Jak stwierdzić chorobę zawodową
06 sie 2009
Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.
Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy
06 sie 2009
Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.
Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS
05 sie 2009
Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?