| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu działalności gospodarczej (art.209)

Obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu działalności gospodarczej (art.209)

Pracodawca ma obowiązek dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z elementów tego obowiązku jest zawiadamianie inspektora pracy o rozpoczęci działalności gospodarczej.

Pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności, zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Informacja musi zawierać dane o:

  • miejscu,
  • rodzaju,
  • zakresie prowadzonej działalności.

Zobacz: Pracownicy zatrudnieni przez kilku pracodawców a zasady bhp (art.208)

Obowiązek ciąży na pracodawcy odpowiednio w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Właściwy okręgowy inspektor pracy lub właściwy państwowy inspektor sanitarny może zobowiązać pracodawcę prowadzącego działalność powodującą szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników do okresowej aktualizacji informacji.

Pracodawca może zawiadomić inspektora pracy także drogą elektroniczną. O dokonania elektronicznego zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy niezbędne jest posiadanie konta e-mail, na które adresowana będzie wszelka korespondencja. Wysłanie e-formularza zgłoszenia pracodawcy do inspektoratu pracy, nastąpi dopiero po prawidłowym jego wypełnieniu. Wysłany e-formularz otrzymuje indywidualny numer identyfikacyjny, a osoba wysyłająca dostaje zwrotną informację wraz z odnośnikiem do dokumentu. Dokument zawiera wszystkie przesłane za pomocą formularza dane wraz z przydzielonym przez system numerem identyfikacyjnym, co stanowi potwierdzenie ich przekazania do Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika

Za niespełnienie tego obowiązku pracodawcy mogą grozić kary przewidziane w Kodeksie pracy oraz w Kodeksie karnym. Pracodawcy mogą zostać ukarani karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł, a w przypadku przestępstwa karą grzywny do 180 stawek dziennych albo karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności.

Podstawa prawna: Art. 209 Kodeksu pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za niespełnienie obowiązku pracodawcydotyczącego przepisów BHP mogą grozić kary przewidziane w Kodeksie pracy oraz w Kodeksie karnym.
Za niespełnienie obowiązku pracodawcydotyczącego przepisów BHP mogą grozić kary przewidziane w Kodeksie pracy oraz w Kodeksie karnym.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »