Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obliczanie wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obliczanie wynagrodzenia.
Wypłaty jakich składników wynagrodzenia może domagać się pracownik
Aktualizacja: 30.05.2012
Wypłata wynagrodzenia za pracę jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. Jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone później niż w ustalonym u pracodawcy terminie, pracownik może żądać odsetek za czas odpowiadający okresowi opóźnienia. »
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe i zasiłek
Aktualizacja: 18.04.2012
Do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego) wlicza się składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania świadczeń z tytułu choroby. »
Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy
Aktualizacja: 17.04.2012
Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników? »
Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS
Aktualizacja: 28.03.2012
Na początku kwietnia br. na święta Wielkiejnocy pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »
Jak obliczyć wynagrodzenie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni
Aktualizacja: 16.03.2012
Pracownik świadczący pracę w dniu zmiany czasu z zimowego na letni co do zasady jest gotowy do świadczenia pracy, ale doznaje przeszkód z przyczyn jego niedotyczących. W związku z tym za jedną nieprzepracowaną godzinę powinien otrzymać co najmniej wynagrodzenie przestojowe. »
Jak dokonać potrącenia z „trzynastki”
Aktualizacja: 09.03.2012
Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika z innego tytułu niż alimenty. Z pensji pracownika 28. dnia każdego miesiąca potrącamy 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy także potrąceń z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. z premii czy nagród. Pozostałe świadczenia wypłacamy po terminie wypłaty pensji 5. dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy. Ponadto po raz pierwszy będziemy dokonywać potrącenia z dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Do jakiej wysokości można zająć „trzynastkę”? »
Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia
Aktualizacja: 29.02.2012
Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taką wcześniejszą wypłatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu pozostawienia jej do dyspozycji pracownika. »
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Aktualizacja: 29.07.2013
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy służącej do ustalenia ekwiwalentu. Takim niewliczanym świadczeniem jest np. nagroda jubileuszowa. »
Kiedy należy dopełnić podstawę ekwiwalentu za urlop
Aktualizacja: 22.12.2011
Pracodawca, obliczając podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, musi pamiętać, aby uzupełnić wynagrodzenie za miesiące, których pracownik nie przepracował w całości. »
Żądanie natychmiastowej wypłaty premii
Aktualizacja: 09.11.2011
Problem dotyczy sytuacji, w której pracodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że wypłaci zatrudnionemu premię w wysokości 20 proc. wynagrodzenia, pod warunkiem że osiągnie on określone procentowo wyniki finansowe lub zmniejszy wydatki pracodawcy. Pracownik wymagane wyniki osiągnął w 3 pierwszych miesiącach 2011 r. Gdy otrzymał raport z działu księgowości, który potwierdzał te wyniki, poprosił pracodawcę o wypłatę premii za te 3 miesiące. Czy w takiej sytuacji premia może być wypłacona w bliżej nieokreślonym terminie, czy też pracownik może żądać od pracodawcy natychmiastowej jej wypłaty? »
Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy
Aktualizacja: 07.11.2011
Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników? »
Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego
Aktualizacja: 24.10.2011
Zatrudniam pracowników, którzy np. przez 12 miesięcy otrzymywali premię uznaniową, a obecnie od 3 miesięcy jej nie dostają. Są i tacy, którzy co miesiąc regularnie otrzymują tę premię. Jak w takim przypadku należy postąpić, aby prawidłowo naliczać wynagrodzenie za urlop? Czy premię uznaniową należy uwzględniać do podstawy wynagrodzenia za urlop czy też nie? »
Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku
Aktualizacja: 23.09.2011
Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. »
Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 22.07.2011
W naszej spółce pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują również premię regulaminową, której wysokość może wynosić maksymalnie 30% płacy zasadniczej. Przyznanie premii i jej wysokość zależą od jakości wykonanych produktów, czasu dostawy i dni nieobecności pracownika w pracy. Czy taką premię możemy uznać za stały składnik wynagrodzenia i wliczać do dodatku i wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? »
Jak obliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy autorskiej
Aktualizacja: 13.07.2011
Podwyższone 50proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować w przypadku twórców korzystających z praw autorskich, jeżeli efektem wykonanej przez nich pracy jest utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »