reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano w trakcie urlopu wychowawczego

Składniki wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano w trakcie urlopu wychowawczego

Jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego ustanie prawo do określonego składnika wynagrodzenia, przysługującego, w myśl umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, do określonego terminu (np. dodatek stażowy) uwzględnionego w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu albo gdy nastąpi zaprzestanie wypłaty takiego składnika wynagrodzenia, pracodawca nie musi ponownie ustalać podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Analogiczna zasada obowiązuje w odniesieniu do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy składnik wynagrodzenia został włączony w całości lub w części do innego składnika wynagrodzenia lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na okres od 1 października 2011 r. do 30 września 2012 r. Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym pracodawca ustalił z okresu od października 2010 r. do września 2011 r. W tej podstawie została uwzględniona premia regulaminowa, której wypłaty zaprzestano, począwszy od 1 czerwca 2012 r., w wyniku zmiany przepisów płacowych. W tej sytuacji pracodawca nie musi ponownie ustalać podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Nie należy bowiem wyłączać z podstawy wymiaru premii regulaminowej, mimo zaprzestania jej wypłaty. Przy ustalaniu przeciętnego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy należy uwzględnić wszystkie składniki przychodu uzyskiwane ze stosunku pracy, które nie zostały wyłączone z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Odnosząc się do powyższych wyjaśnień, przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i podlegania z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, z uwzględnieniem zastrzeżeń, że w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić:

  • składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego (np. premie, nagrody, dodatki wypłacane za okresy absencji chorobowej),
  • składniki wynagrodzenia przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika (np. wartość szczepień ochronnych),
  • składniki wynagrodzenia, których wysokość nie była uzależniona od indywidualnego wkładu pracy pracownika,
  • wynagrodzenie uzyskane zarówno za okres przed zmianą, jak i po zmianie wymiaru czasu pracy,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu lub których wypłaty zaprzestano,
  • przychód z umowy cywilnej zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.

W efekcie pracodawca, który, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym za okres od stycznia br., w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu wypłaconym pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych (lub odpowiednio za krótszy okres ubezpieczenia) poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego, nie uwzględnił powyższych różnic, powinien ponownie ustalić podstawę wymiaru tych składek, a następnie sporządzić i przekazać do ZUS korektę dokumentów rozliczeniowych poczynając od stycznia 2012 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama