Kategorie

Wynagrodzenie za nadgodziny w weekendowym systemie czasu pracy

Joanna Pysiewicz-Jężak
Pracodawca zatrudniający pracownika w weekendowym systemie czasu pracy nie może polecić mu pracy w innym dniu niż piątek, sobota, niedziela lub inny dzień świąteczny. Jeżeli jednak zleci taką pracę, to naraża się na odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych.

W systemie pracy weekendowej pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca wykonywana w czasie ponad obowiązującą pracownika dobową normę czasu pracy. Pracą nadliczbową będzie również praca wykonywana ponad przedłużony, nie więcej niż do 12 godzin, dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy.

Weekendowy system czasu pracy

Reklama

Weekendowy system czasu pracy polega na tym, że praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele oraz święta. Może on być stosowany na wniosek pracownika (art. 144 k.p.). W tym systemie dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, przy zachowaniu przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

W systemie pracy weekendowej, z uwagi na wykonywanie pracy jedynie przez 3 dni w tygodniu (nie w każdym miesiącu występuje święto inne niż niedziela), tygodniowa norma czasu pracy pracowników będzie niższa niż 40 godzin. Dlatego z korzyścią dla pracodawcy, zatrudniającego pracownika w weekendowym systemie czasu pracy, będzie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pozwoli to uniknąć niejasności i nieporozumień dotyczących wypłaty wynagrodzenia (w przypadku niewypracowania w danym miesiącu liczby godzin odpowiadającej wymiarowi czasu pracy pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze, pracodawca i tak musiałby wypłacić wynagrodzenie jak za cały etat).

W umowie o pracę pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy strony umowy powinny ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za nadgodziny. W takiej sytuacji praca wykonywana ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, ale poniżej określonego przez strony limitu, rekompensowana będzie normalnym wynagrodzeniem za pracę, bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych.

Obliczanie wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe

Reklama

W przypadku gdy pracownik nie otrzymał za przepracowane nadgodziny dnia wolnego, przysługuje mu normalne wynagrodzenie wraz dodatkiem. Podstawę normalnego wynagrodzenia pracownika wynagradzanego według stawki miesięcznej stanowi pełne wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny).

Ustalając podstawę dodatku za godziny nadliczbowe, należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego w stawce godzinowej lub miesięcznej, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania (np. przy wynagrodzeniu prowizyjnym), to 60% wynagrodzenia. Przy systemach wynagradzania zmiennego należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Obliczając dodatek za nadgodziny bierze się pod uwagę wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatkowych składników. Taki wniosek wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., Sąd stwierdził bowiem, że przez wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika do obliczenia dodatku za nadgodziny należy rozumieć wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze.


Przykład

Pracownica cukierni złożyła swojemu pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru etatu do 3/4 oraz o objęcie jej weekendowym systemem czasu pracy. Pracodawca wyraził na to zgodę i podpisał z pracownicą aneks do łączącej strony umowy o pracę. Strony ustaliły również, że pracą w godzinach nadliczbowych, uprawniającą oprócz normalnego wynagrodzenia do dodatku za nadgodziny, będzie praca w wymiarze przekraczającym 11 godzin na dobę i 36 godzin tygodniowo.

W sierpniu br. pracownica przepracowała 3 godziny nadliczbowe z dodatkiem 100% i 7 z dodatkiem 50%.

Na wynagrodzenie pracownicy składają się następujące składniki:

– wynagrodzenie zasadnicze: 2200 zł

– premia regulaminowa: 10% wynagrodzenia

1. Obliczamy normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Podstawa obliczenia (należy zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia, które pracownica otrzymuje stale z miesiąca, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe):

2200 zł + 220 zł = 2420 zł.

Wymiar czasu pracy w sierpniu: 176 godz.

Stawka za godzinę: 2420 zł : 176 godz. = 13,75 zł

Normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wyniesie:

10 godz. x 13,75 zł = 137,50 zł.

2. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Podstawa obliczenia (tylko wynagrodzenie zasadnicze): 2200 zł

Stawka za godzinę: 2200 zł : 176 godz. = 12,50 zł

Dodatek 100% : 3 godz. x 12,5 zł = 37,50 zł

Dodatek 50%: 7 godz. x 12,50 zł x 50% = 43,75 zł

W sumie: 81,25 zł.

Za pracę w godzinach nadliczbowych w sierpniu pracownica otrzyma normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem: 218,75 zł (137,50 zł + 81,25 zł).


Należy również wskazać na pojawiające się wątpliwości, czy pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi zatrudnionemu w weekendowym systemie czasu pracy można zlecać tylko w piątki, soboty, niedziele i święta, czy również w dni, w które pracownik nie świadczy pracy. Zdania w tej kwestii są podzielone. Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że polecenie pracownikowi objętemu weekendowym systemem czasu pracy wykonywania zadań w inne dni niż weekendowo-świąteczne jest zabronione (stanowisko GIP z 17 listopada 2010 r. w sprawie pracownika, wobec którego stosowany jest tzw. „weekendowo-świąteczny system czasu pracy”, nr pisma: GPP-459–4560–75–1/10/PE/RP). W opinii PIP nie ma możliwości, aby polecać takiemu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych w innych dniach, niż ściśle określonych przez ustawodawcę w art. 144 k.p. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na zarzut popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika i karę grzywny.

Podstawa prawna:

 • art. 144, 1511 § 3 Kodeksu pracy,
 • § 4 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Orzecznictwo:

 • uchwała SN z 3 kwietnia 2007 r., (II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307).

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?