REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

W umowie o pracę pracodawca podaje wynagrodzenie brutto. Czy jest ono równoznaczne z tym, ile pracownik faktycznie zarobi? Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto? Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Podczas umów kwalifikacyjnych należy pamiętać, że podawane przez pracodawcę wynagrodzenie będzie w rzeczywistości niższe. Wynika to z tego, że pracodawcy w umowach o pracę posługują się pojęciem wynagrodzeń brutto. Wynagrodzenie, które pracownik faktycznie otrzyma od pracodawcy to wynagrodzenie netto. Wynagrodzenie brutto nie jest więc równoznaczne z realnie zarobionymi przez pracownika pieniędzmi. Z tego wynagrodzenia pracodawca opłaca wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenie pracownika.

Kodeks pracy

Kodeks pracy nie zawiera definicji wynagrodzenia netto czy brutto. Przepisy odnoszą się jedynie do ogólnego pojęcia wynagrodzenia. Uznaje się, że jest to wynagrodzenie brutto, czyli obejmujące również składki na ubezpieczenia.

Różnice

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Wynagrodzenie brutto jest wyższe, gdyż zawiera wszystkie składniki wynagrodzenia. Natomiast wynagrodzenie netto pomniejszone jest o składki na ubezpieczenia. To wynagrodzenie, które pracownik faktycznie otrzymuje od pracodawcy na własne konto bądź „do ręki”. Co dzieje się z pozostałą częścią płacy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Składniki wynagrodzenia

Składki

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Z wynagrodzenia brutto pracodawca odprowadza następujące składki:

  1. składkę na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe),
  2. składkę na Narodowy Fundusz Zdrowia (ubezpieczenie zdrowotne),
  3. zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (dotyczy to również osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło).

Warto zaznaczyć, że niektóre składki opłaca się wyłącznie z wynagrodzenia pracownika, a inne po części z wynagrodzenia pracownika i po części przez pracodawcę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Z wynagrodzenia brutto opłaca się składki na:

  1. ubezpieczenie emerytalne: 19,52 % podstawy wymiaru ( finansowane po połowie z wynagrodzenia pracownika i przez pracodawcę – po 9, 76 %)
  2. ubezpieczenia rentowe: od 1 lutego 2012 r. 8,00 % podstawy wymiaru (finansowana z wynagrodzenia pracownika w wysokości 1,50 %, natomiast przez pracodawcę w wysokości 6,50 %)
  3. ubezpieczenie chorobowe: 2,45 % podstawy wymiaru (finansowana w całości z wynagrodzenia pracownika)
  4. ubezpieczenie wypadkowe: od 1 kwietnia 2012 r. od 0,67 % do 3,86 % podstawy wymiaru (finansowane w całości przez pracodawcę) według rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Po odliczeniu od wynagrodzenia brutto powyższych składek oblicza się wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z art. 79 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 % podstawy wymiaru składki i jest finansowana w całości z wynagrodzenia pracownika. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych uzależniona jest od wysokości zarobków.

Przykład

Wynagrodzenie brutto: 2500 zł
Składka na ubezpieczenie emerytalne: 244 zł
Składka na ubezpieczenie rentowe: 37,50 zł
Składka na ubezpieczenie chorobowe: 61,25 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 194,15 zł
Zaliczka na podatek dochodowy: 155 zł

W przedstawionym przykładzie wynagrodzenie netto wynosi: 1808,10 zł

Polecamy: Kalkulator Wynagrodzeń, Kalkulator Składki ZUS oraz Kalkulator Brutto-netto

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2002 Nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

    Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

    Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

    Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

    Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

    Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

    PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

    Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    REKLAMA

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    REKLAMA