reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za 1 dzień pracy

Jak obliczyć wynagrodzenie za 1 dzień pracy

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia ciąży na pracodawcy nawet wtedy, gdy pracownik przepracował tylko jeden dzień w miesiącu, a przez pozostałą jego część chorował. Szczególną sytuacją jest przypadek, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu 31-dniowym.

Jeżeli pracownik za część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy), wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika przez 30, bez względu na to, ile dany miesiąc ma dni. Stosowanie tej metody obliczania wynagrodzenia może stwarzać wątpliwości, gdy miesiąc ma 31 dni i przez 30 dni pracownik chorował, a 1 dzień wykonywał pracę.

Obliczanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca

Podstawą obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w sytuacji gdy za pozostałą część miesiąca pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy), jest § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z ww. przepisem rozporządzenia w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (art. 92 k.p.), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 (niezależnie od liczby dni danego miesiąca) i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Obliczanie we wskazany sposób wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca nie powoduje problemów. Mogą się one jednak pojawić, gdy pracownik przez 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, a 1 dzień pracował. Zastosowanie w takiej sytuacji sposobu obliczania wynagrodzenia, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia, tj. podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30, spowodowałoby, że pracownik nie otrzymałby wynagrodzenia za 1 przepracowany dzień. Przez wiele lat stosowano tę metodę obliczania wynagrodzenia i, w sytuacji gdy pracownik przez 30 dni w miesiącu chorował, a przez 1 dzień świadczył pracę, nie wypłacano wynagrodzenia za przepracowany dzień.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

W związku z istniejącymi wątpliwościami pracodawców wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy. W wydanych stanowiskach (Biuro Prasowe MPiPS; GPP-87-4560-64/09/PE/RP) stwierdzono m.in., że pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za 1 dzień pracy, jeżeli w miesiącu liczącym 31 dni świadczył pracę przez 1 dzień, a przez pozostałe 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie bowiem z art. 80 k.p. za wykonaną pracę przysługuje wynagrodzenie. Wysokość tego wynagrodzenia należy obliczyć, posiłkując się regulacją zawartą w § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, tj. za pomocą stawki godzinowej, dzieląc wynagrodzenie pracownika określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie mnożąc tak ustaloną stawkę godzinową przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama