Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie za 1 dzień pracy

Joanna Pysiewicz-Jężak
Obowiązek wypłaty wynagrodzenia ciąży na pracodawcy nawet wtedy, gdy pracownik przepracował tylko jeden dzień w miesiącu, a przez pozostałą jego część chorował. Szczególną sytuacją jest przypadek, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu 31-dniowym.

Jeżeli pracownik za część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy), wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika przez 30, bez względu na to, ile dany miesiąc ma dni. Stosowanie tej metody obliczania wynagrodzenia może stwarzać wątpliwości, gdy miesiąc ma 31 dni i przez 30 dni pracownik chorował, a 1 dzień wykonywał pracę.

Obliczanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca

Reklama

Podstawą obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w sytuacji gdy za pozostałą część miesiąca pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy), jest § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z ww. przepisem rozporządzenia w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (art. 92 k.p.), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 (niezależnie od liczby dni danego miesiąca) i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Obliczanie we wskazany sposób wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca nie powoduje problemów. Mogą się one jednak pojawić, gdy pracownik przez 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, a 1 dzień pracował. Zastosowanie w takiej sytuacji sposobu obliczania wynagrodzenia, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia, tj. podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30, spowodowałoby, że pracownik nie otrzymałby wynagrodzenia za 1 przepracowany dzień. Przez wiele lat stosowano tę metodę obliczania wynagrodzenia i, w sytuacji gdy pracownik przez 30 dni w miesiącu chorował, a przez 1 dzień świadczył pracę, nie wypłacano wynagrodzenia za przepracowany dzień.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

W związku z istniejącymi wątpliwościami pracodawców wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy. W wydanych stanowiskach (Biuro Prasowe MPiPS; GPP-87-4560-64/09/PE/RP) stwierdzono m.in., że pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za 1 dzień pracy, jeżeli w miesiącu liczącym 31 dni świadczył pracę przez 1 dzień, a przez pozostałe 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie bowiem z art. 80 k.p. za wykonaną pracę przysługuje wynagrodzenie. Wysokość tego wynagrodzenia należy obliczyć, posiłkując się regulacją zawartą w § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, tj. za pomocą stawki godzinowej, dzieląc wynagrodzenie pracownika określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie mnożąc tak ustaloną stawkę godzinową przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu.


PRZYKŁADY

Pracownik chorował w okresie od 1 do 30 stycznia 2013 r. i miał prawo do 80% wynagrodzenia. 31 stycznia wykonywał pracę przez 8 godzin. Stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika wynosi 3800 zł.

W celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowane 8 godzin 31 stycznia należy podzielić stałe miesięczne wynagrodzenie przez 176 godz. (wymiar czasu pracy w styczniu 2013 r.).

3800 zł : 176 godz. = 21,59 zł x 8 godz. = 172,72 zł (kwota wynagrodzenia za 31 stycznia).

Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim pracodawca wypłaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe.

3800 zł x 13,71% = 520,98 zł,

3800 zł – 520,98 zł = 3279,02 zł,

Uzyskaną kwotę mnożymy przez 80% i dzielimy przez 30.

3279,02 zł x 80% = 2623,22 zł; 2623,22 zł : 30 = 87,44 zł.

Otrzymaną stawkę dzienną mnożymy przez liczbę dni choroby 87,44 zł x 30 = 2623,20 zł (kwota wynagrodzenia chorobowego).

Za styczeń pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości: 2623,20 zł + 172,72 zł = 2795,92 zł.

***

W grudniu 2012 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 do 9 grudnia oraz od 11 do 31 grudnia. 10 grudnia świadczył pracę. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3250 zł. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowany dzień?

3250 zł : 152 godz. (wymiar czasu pracy w grudniu 2012 r.) = 21,38 zł,

21,38 zł x 8 godz. = 171,04 zł.

Wynagrodzenie za przepracowany czas 10 grudnia wyniesie 171,04 zł.


Projektowane zmiany

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej opracowano projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on propozycję zmian do Kodeksu pracy, które umożliwią obliczanie wynagrodzenia pracownika, w przypadku przepracowania 1 dnia i przebywania na zwolnieniu lekarskim przez 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni. Projektodawcy proponują, aby było ono ustalane za każdą godzinę pracy, a nie za dzień tak jak obecnie. Technika ta byłaby stosowana nie tylko do ustalania wysokości wynagrodzenia pracownika w przypadku, gdy pracownikowi za pozostałą część miesiąca przysługuje prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego, ale we wszystkich innych przypadkach, gdy z różnych względów pracownikowi za część miesiąca nie przysługuje wynagrodzenie za pracę. Wprowadzenie tej zmiany konieczne jest tylko w przypadku wynagrodzenia ustalanego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, gdyż w sytuacji gdy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ustalone w stawce godzinowej, stawka ta jest znana, a w przypadku innych systemów wynagradzania (np. akordowego, prowizyjnego) pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie wypracował przez część miesiąca.

Podstawa prawna:

 • art. 80, 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 2),
 • 36 i nast. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 662),
 • § 4 ust. 2 pkt 1, § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289, ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292).

 

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?