| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Jak obliczyć pensję netto – kalkulator brutto-netto

Jak obliczyć pensję netto – kalkulator brutto-netto

Wysokość wynagrodzenia pracownika podawana jest na umowie o pracę jako wartość brutto. Pracownik otrzymuje jednak wynagrodzenie netto. Jak obliczyć pensję netto?

Wynagrodzenie brutto i netto

Umowa o pracę zawiera wysokość wynagrodzenia pracownika powiększoną o składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy. To tzw. wartość pensji brutto. Pracownik w rzeczywistości otrzyma do ręki bądź na podane konto bankowe wynagrodzenie pomniejszone o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy, czyli pensję netto. Warto znać tę różnicę w szczególności przy negocjacjach dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę. Dla przykładu przy wynagrodzeniu o wysokości 3000 zł brutto, pracownik faktycznie otrzyma jedynie 2156,72 zł.

POLECAMY: KALKULATOR BRUTTO-NETTO

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Obliczanie pensji netto

Do obliczania pensji najlepiej stosować kalkulatory brutto-netto, które pozwolą zaoszczędzić czas na zbędne wyliczenia. Wykonuje się w tym celu trzy kroki:

1. Przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę wystarczy wpisać kwotę brutto wynagrodzenia. Można również zmienić brutto na netto i wówczas wyliczy się wysokość pensji brutto z netto.

2. Następnie należy zaznaczyć, czy kalkulator ma uwzględniać kwotę wolną i koszty oraz czy ma naliczać składki ZUS.

3. Ostatni krok dotyczy podania roku kalendarzowego, którego ma dotyczyć wyliczenie wynagrodzenia.

Na końcu należy kliknąć „Oblicz”, po czym pokazuje się wartość wynagrodzenia brutto, składek ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wartość wynagrodzenia netto.

Należy zwrócić uwagę na to, że kalkulator podaje kwoty dla wynagrodzeń miesięcznych oraz nie uwzględnia kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek ZUS.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »