REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia a wynagrodzenie

Pęśko Bożena
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy podczas wypowiedzenia - jak obliczyć?
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy podczas wypowiedzenia - jak obliczyć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie za zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia - jak prawidłowo ustalić jego wysokość? Co w przypadku znacznych wahań wysokości wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku pracy podczas wypowiedzenia

Problem: Niektórzy z naszych pracowników pracują w systemie akordowym. Jednemu z nich wypowiedzieliśmy umowę o pracę i zwolniliśmy z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia przypadającym od 1 września do 30 listopada 2021 r. W jaki sposób powinniśmy ustalić przysługujące mu wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy? - pyta Czytelniczka z Konina.

Autopromocja

Rada: Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy w okresie wypowiedzenia powinni Państwo ustalić jak za urlop wypoczynkowy. Ponieważ Państwa pracownik otrzymuje wyłącznie zmienne składniki wynagrodzenia, należy uwzględnić je w podstawie wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy, co do zasady, w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających wrzesień 2021 r.

Uzasadnienie: W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które należy obliczyć według zasad właściwych dla obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 362 Kodeksu pracy w zw. z § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W podstawie wymiaru tego wynagrodzenia należy uwzględnić składniki za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc, wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy, a w przypadku znacznego wahania ich wysokości - maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc zwolnienia z obowiązku pracy. Należy przy tym pamiętać o wyłączeniu z podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy świadczeń wskazanych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, tj. m.in.:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

W obliczeniach tych należy bowiem uwzględnić wynagrodzenie przysługujące wyłącznie za faktycznie przepracowany czas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia?

Wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia oblicza się:

Krok 1. dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie

Krok 2. mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za 1 godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie zwolnienia ze świadczenia pracy w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie wykonywał pracę.

Znaczne wahania wysokości wynagrodzenia

W przypadku znacznego wahania wynagrodzenia Państwa pracownika, które może być spowodowane np. sezonowością sprzedaży danego produktu, należy zastanowić się nad wydłużeniem okresu, z którego wynagrodzenie zmienne jest uwzględniane w podstawie wymiaru pensji za nieświadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że za czas urlopu (a więc i zwolnienia ze świadczenia pracy) pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 zd. pierwsze Kodeksu pracy). Zatem w tym czasie nie może w żaden sposób stracić finansowo.

Wydłużenie maksymalnie do 12 miesięcy okresu uwzględnianego przy obliczaniu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy powinno wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. regulaminu wynagradzania, a w przypadku pracodawców niezobowiązanych do jego posiadania - z przepisów o wynagradzaniu lub z umowy o pracę. Wprowadzając takie zasady obliczania świadczenia za czas niewykonywania pracy, należy stosować je do wszystkich pracowników wynagradzanych w ten sposób, aby nie naruszyć zasady równego traktowania.

Podstawa prawna:

art. 18, art. 362, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162),

§ 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927),

§ 6, § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA