REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wynagrodzenia a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pęśko Bożena
Zmiana wynagrodzenia a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy/fot.Shutterstock
Zmiana wynagrodzenia a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jak zatem obliczyć wysokość ekwiwalentu za urlop w razie zmiany zasady wynagradzania?

Od 1 października 2017 r. w naszej firmie obowiązuje nowy system wynagradzania pracowników działu handlowego. Obniżone zostały stałe wynagrodzenia miesięczne tych osób i wprowadziliśmy miesięczną premię uzależnioną od wyników sprzedaży, której wcześniej pracownicy nie otrzymywali. Wynagrodzenia stałe wypłacamy w tym samym miesiącu, a premie 5. dnia następnego miesiąca. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za urlop, do którego jeden z wieloletnich pracowników tego działu nabędzie prawo w listopadzie 2017 r. – pyta Czytelnik z Kielc.

Autopromocja

Ustalając ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, stałe składniki wynagrodzenia należy uwzględnić w kwocie należnej w listopadzie 2017 r. Należy przyjąć, że premia stanowiąca składnik zmienny, którą wypłacą Państwo za październik 2017 r. w listopadzie 2017 r., nie zostanie uwzględniona w podstawie ekwiwalentu.

Sposób uwzględniania w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy składników wynagrodzenia jest różny, uzależniony od rodzaju tych składników, tj. czy mają charakter stały, czy zmienny. Istotne jest również to, czy dany składnik nie znajduje się w katalogu świadczeń wyłączonych z podstawy wymiaru ekwiwalentu określonych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop(dalej: rozporządzenie urlopowe), np. jednorazowe i nieregularne wypłaty za spełnienie określonego zadania, tzw. premie uznaniowe nieposiadające roszczeniowego charakteru, świadczenia w naturze.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Sposób uwzględniania składników wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj składnika

Sposób uwzględniania w podstawie wymiaru ekwiwalentu

składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości

w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu

składniki zmienne wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc

wypłacone w okresie 3 miesięcy (w przypadku znacznego wahania w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy) bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, w średniej wysokości z tego okresu. W razie zmiany w tych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

W składnikach zmiennych mogą zachodzić zmiany, np. ich wysokości, sposobu ustalania, może też dojść do rezygnacji z wypłacania tych składników przez pracodawcę. Każda tego rodzaju zmiana powoduje, że podstawę wymiaru ekwiwalentu należy ustalić powtórnie, uwzględniając te zmiany. Zatem należy przeliczyć składniki zmienne wypłacone w całym okresie 3 lub maksymalnie 12 miesięcy, mimo że w tym czasie pracownik np. otrzymał je w innej wysokości (niższej lub wyższej). W przypadku gdy takie składniki nie zostały wypłacone (nie przysługiwały) w okresie poprzedzającym powstanie prawa do ekwiwalentu, pracownik otrzyma je w przyjętym u pracodawcy terminie płatności.

Przepisy rozporządzenia urlopowego nie regulują sytuacji, w której pracownikowi nie wypłacono w okresie odpowiednio 3 miesięcy lub nie dłuższym niż 12 miesięcy zmiennych składników wynagrodzenia. Wobec tego należy przyjąć, że nie zostaną one uwzględnione w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Funkcjonuje też inny pogląd, zgodnie z którym w takiej sytuacji składniki zmienne należy uwzględnić z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 16 ust. 3 rozporządzenia urlopowego). Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla pracownika. Dla porządku warto, aby rozwiązania korzystniejsze dla pracownika w tym zakresie wynikały z przepisów wewnątrzzakładowych. Należy mieć na względzie, że takie korzystniejsze rozwiązania w zakresie ustalania wysokości ekwiwalentu dotyczą wszystkich pracowników.

Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

Krok 1. dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń - stałego i ustalonego ze składników zmiennych - przez współczynnik ekwiwalentowy (w 2017 r. współczynnik wynosi 20,83 dla pełnego wymiaru czasu pracy; w przypadku niepełnego etatu współczynnik należy proporcjonalnie obniżyć);

Krok 2. dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika;

Krok 3. mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, z końcem listopada 2017 r. nabędzie prawo do ekwiwalentu za 10 dni (80 godz.) urlopu wypoczynkowego. Osoba ta jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, dla której właściwa jest 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Pracownik przepracował cały październik. Od 1 października 2017 r. pracownik ma prawo do stałego wynagrodzenia miesięcznego w wysokości 3800 zł (do 30 września 2017 r. wynosiło ono 4200 zł) oraz zmiennej premii od sprzedaży wypłaconej za październik w listopadzie w wysokości 780 zł.

Wariant 1.

Pracodawca ustalił ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wyłącznie na podstawie stałej stawki miesięcznej przysługującej pracownikowi w listopadzie. Ekwiwalent wyniósł 1824 zł i został obliczony następująco:

  • 3800 zł : 20,83 = 182,43 zł

  • 182,43 zł : 8 godz. = 22,80 zł

  • 22,80 zł x 80 godz. = 1824 zł.

Premia w wysokości 780 zł zostanie wypłacona w listopadzie zgodnie z ustalonym terminem płatności.

Wariant 2.

Pracodawca ustalił ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na podstawie stałej stawki miesięcznej przysługującej pracownikowi w listopadzie i premii wypłaconej w tym miesiącu. Ekwiwalent wyniósł 2199,20 zł i został obliczony następująco:

  • (3800 zł + 780 zł) : 20,83 = 219,88 zł

  • 219,88 zł : 8 godz. = 27,49 zł

  • 27,49 zł x 80 godz. = 2199,20 zł.

Premia w wysokości 780 zł zostanie wypłacona w listopadzie zgodnie z ustalonym terminem płatności.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA