reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania

Jak pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania

Niektórzy pracodawcy będący w trudnej sytuacji finansowej zamiast redukcji etatów mogą np. pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania. Takie zmiany należy wprowadzić przez zmianę regulaminu wynagradzania oraz dodatkowo przez zmianę umów o pracę w trybie wypowiedzenia zmieniającego albo za porozumieniem stron.

Tryb wprowadzania zmian do regulaminu wynagradzania zależy od tego, czy w zakładzie działają związki zawodowe.

Zmiana regulaminu wynagradzania z organizacją związkową

Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, ma obowiązek uzgodnić z nią każdą zmianę regulaminu wynagradzania (art. 772 § 4 Kodeksu pracy). Oznacza to, że związek może skutecznie zablokować jakąkolwiek modyfikację tego dokumentu. Zatem brak zgody organizacji związkowej jest równoznaczny z tym, że zmiana regulaminu wynagradzania nie wejdzie w życie. Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji związkowych i w terminie nie dłuższym niż 30 dni nie przedstawią one wspólnego stanowiska w tym zakresie, o zmianie regulaminu wynagradzania pracodawca decyduje samodzielnie, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych. Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2012 r., I PK 83/11 stwierdził, że (...) użyte w art. 30 ust. 5 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych sformułowanie „wspólnie uzgodnionego stanowiska” oznacza, iż chodzi w nim o zgodne stanowisko ustalone uprzednio przez przedstawicieli wszystkich zakładowych organizacji związkowych albo przynajmniej organizacji reprezentatywnych, tożsame co do treści i zawarte w jednym piśmie adresowanym do pracodawcy, a nie o stanowiska odrębnie i samodzielnie zajęte przez poszczególne organizacje związkowe (...). Jeżeli związek (związki) zawodowy wyrazi zgodę na proponowane zmiany, wchodzą one w życie po upływie 2 tygodni od podania ich do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 § 6 Kodeksu pracy).

Zagrożenia (–)

Brak zgody organizacji związkowej na zmianę regulaminu wynagradzania oznacza, że nie może ona wejść w życie.

Zmiana regulaminu bez organizacji związkowej

Pracodawca, u którego nie działa związek zawodowy, samodzielnie zmienia treść regulaminu wynagradzania. Nie ma przy tym obowiązku konsultowania tych zmian z przedstawicielem pracowników. Zatem u takiego pracodawcy łatwiej przeprowadzić proces modyfikacji regulaminu, przy czym zatrudniającego również obowiązuje 2-tygodniowy okres, po upływie którego zmiany regulaminu wejdą w życie.

Kiedy należy zastosować wypowiedzenie lub porozumienie zmieniające

Postanowienia regulaminu wynagradzania mniej korzystne dla pracownika wprowadza się w drodze wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 24113 § 2 Kodeksu pracy). Zatem za niewystarczające należy uznać uzgodnienie z organizacją związkową niekorzystnych zmian, a w przypadku ich akceptacji – wprowadzenie do regulaminu i podanie do wiadomości pracowników. W tej sytuacji konieczne będzie zastosowanie wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności (art. 42 § 2 Kodeksu pracy). Należy przy tym pamiętać, że jeżeli prawo pracownika do składnika wynagrodzenia, z którego pracodawca chce zrezygnować w regulaminie wynagradzania, powstanie w okresie wypowiedzenia, zatrudniający ma obowiązek jego wypłaty.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama