Kategorie

Jak pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania

Bożena Goliszewska-Chojdak
Niektórzy pracodawcy będący w trudnej sytuacji finansowej zamiast redukcji etatów mogą np. pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania. Takie zmiany należy wprowadzić przez zmianę regulaminu wynagradzania oraz dodatkowo przez zmianę umów o pracę w trybie wypowiedzenia zmieniającego albo za porozumieniem stron.

Tryb wprowadzania zmian do regulaminu wynagradzania zależy od tego, czy w zakładzie działają związki zawodowe.

Zmiana regulaminu wynagradzania z organizacją związkową

Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, ma obowiązek uzgodnić z nią każdą zmianę regulaminu wynagradzania (art. 772 § 4 Kodeksu pracy). Oznacza to, że związek może skutecznie zablokować jakąkolwiek modyfikację tego dokumentu. Zatem brak zgody organizacji związkowej jest równoznaczny z tym, że zmiana regulaminu wynagradzania nie wejdzie w życie. Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji związkowych i w terminie nie dłuższym niż 30 dni nie przedstawią one wspólnego stanowiska w tym zakresie, o zmianie regulaminu wynagradzania pracodawca decyduje samodzielnie, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych. Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2012 r., I PK 83/11 stwierdził, że (...) użyte w art. 30 ust. 5 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych sformułowanie „wspólnie uzgodnionego stanowiska” oznacza, iż chodzi w nim o zgodne stanowisko ustalone uprzednio przez przedstawicieli wszystkich zakładowych organizacji związkowych albo przynajmniej organizacji reprezentatywnych, tożsame co do treści i zawarte w jednym piśmie adresowanym do pracodawcy, a nie o stanowiska odrębnie i samodzielnie zajęte przez poszczególne organizacje związkowe (...). Jeżeli związek (związki) zawodowy wyrazi zgodę na proponowane zmiany, wchodzą one w życie po upływie 2 tygodni od podania ich do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 § 6 Kodeksu pracy).

Zagrożenia (–)

Brak zgody organizacji związkowej na zmianę regulaminu wynagradzania oznacza, że nie może ona wejść w życie.

Zmiana regulaminu bez organizacji związkowej

Pracodawca, u którego nie działa związek zawodowy, samodzielnie zmienia treść regulaminu wynagradzania. Nie ma przy tym obowiązku konsultowania tych zmian z przedstawicielem pracowników. Zatem u takiego pracodawcy łatwiej przeprowadzić proces modyfikacji regulaminu, przy czym zatrudniającego również obowiązuje 2-tygodniowy okres, po upływie którego zmiany regulaminu wejdą w życie.

Kiedy należy zastosować wypowiedzenie lub porozumienie zmieniające

Postanowienia regulaminu wynagradzania mniej korzystne dla pracownika wprowadza się w drodze wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 24113 § 2 Kodeksu pracy). Zatem za niewystarczające należy uznać uzgodnienie z organizacją związkową niekorzystnych zmian, a w przypadku ich akceptacji – wprowadzenie do regulaminu i podanie do wiadomości pracowników. W tej sytuacji konieczne będzie zastosowanie wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności (art. 42 § 2 Kodeksu pracy). Należy przy tym pamiętać, że jeżeli prawo pracownika do składnika wynagrodzenia, z którego pracodawca chce zrezygnować w regulaminie wynagradzania, powstanie w okresie wypowiedzenia, zatrudniający ma obowiązek jego wypłaty.


WAŻNE!

Jeżeli prawo pracownika do składnika wynagrodzenia, z którego pracodawca chce zrezygnować w regulaminie wynagradzania, powstanie w okresie wypowiedzenia, zatrudniający ma obowiązek jego wypłaty.

Pracowników chronionych można pozbawić prawa do dodatkowych świadczeń

Przy wprowadzaniu do regulaminu wynagradzania niekorzystnych zmian dla pracowników nie obowiązują przepisy ochronne ograniczające dopuszczalność wypowiadania im z tego powodu warunków pracy i płacy. Chodzi o pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. kobiety w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego czy pracowników w wieku przedemerytalnym. Jeżeli jednak działająca u pracodawcy organizacja związkowa podjęła się ochrony tych osób, pracodawca powinien skonsultować ze związkiem zamiar wręczenia wypowiedzenia zmieniającego tej grupie zatrudnionych. Podstawą zmiany warunków płacy m.in. tych osób jest zastosowanie nowych zasad wynagradzania wynikających ze zmiany regulaminu wynagradzania obejmującej wszystkich pracowników.

PRZYKŁAD

Prywatny pracodawca, u którego nie działa organizacja związkowa, chce pozbawić pracowników nagrody jubileuszowej zagwarantowanej w regulaminie wynagradzania. Ponieważ taka zmiana jest niekorzystna dla zatrudnionych, powstanie konieczność wręczenia im wypowiedzeń warunków płacy. Pracodawca chce wręczyć wypowiedzenia zmieniające m.in. pracownicom na urlopie macierzyńskim. Jako powód wypowiedzenia podał zmianę regulaminu wynagradzania. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

 • art. 39, art. 42 § 1–3, art. 43, art. 772 § 1, § 4–6, art. 177 § 1, art. 24113 § 2 Kodeksu pracy,
 • art. 30 ust. 4–5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),
 • załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.