Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieobecność w pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieobecność w pracy.
Jak ustalać staż uprawniający do „trzynastki” i jej wysokość
Aktualizacja: 01.03.2011
Pracodawcy sektora finansów publicznych muszą w najbliższym czasie ustalić uprawnienia pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”. Najwięcej trudności powstaje podczas ustalania stażu wymaganego do nabycia prawa do tego świadczenia. Jednak wątpliwości pojawiają się również przy obliczaniu wysokości świadczenia. Poniżej przybliżamy zasady prawidłowego ustalania okresów zatrudnienia dla różnych przypadków oraz wyznaczania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego. »
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
Aktualizacja: 25.01.2011
Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni? »
Aktualizacja: 22.12.2010
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?