REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz świadczeń socjalnych, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ustawy o kształtowaniu przyrostu przeciętnych wynagrodzeń

Przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń ma być ustalany w przedsiębiorstwie, a nie jak dotychczas centralnie - przewiduje rządowy projekt ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. We wtorek, 17 listopada, prace nad nim rozpoczęto w sejmowych komisjach Gospodarki oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Propozycja zmian w ustawie o związkach zawodowych

Platforma Obywatelska wraca do pomysłu zmian dotyczących funkcjonowania związków zawodowych, który przewiduje podniesienie progu reprezentatywności dla związków zawodowych - z obecnych 10 proc. ogółu pracowników - do 33 proc.

Czy postanowienie o wypłacie wynagrodzeń na konta bankowe pracowników można przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania

Wypowiedzieliśmy zakładowy układ zbiorowy pracy i negocjujemy ze związkami zawodowymi regulamin wynagradzania. Część postanowień z układu chcemy przenieść do regulaminu. Na podstawie układu zbiorowego wszystkim pracownikom, bez ich zgody, wypłacaliśmy wynagrodzenia na ich konta bankowe. Czy postanowienie w tej sprawie możemy przenieść z układu zbiorowego do regulaminu wynagradzania w porozumieniu ze związkami zawodowymi?

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły podstawowej. Jeden z naszych nauczycieli przejdzie w 2009 r. na świadczenie kompensacyjne. Czy temu nauczycielowi należy wypłacić odprawę emerytalną i czy będzie on mógł korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

REKLAMA

Obowiązki konsultacyjno-informacyjne pracodawcy wobec związku zawodowego

Pracodawca musi poinformować związki zawodowe o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę przed planowanym przejęciem. Gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe, informację taką należy przekazać pracownikom co najmniej na 30 dni przed planowanym przejęciem.

Nowe zasady ustalania wzrostu wynagrodzeń

Od przyszłego roku wzrost wynagrodzeń nie będzie ustalany w ramach Komisji Trójstronnej, tylko przez uprawnionych do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, czyli przez zakładową organizację związkową i pracodawcę - zdecydował rząd.

Unijny obowiązek informowania i konsultacji pracowników

W prawie wspólnotowym został wprowadzony obowiązek dialogu między pracodawcą a pracownikiem. Jego zadaniem jest wzrost wzajemnego zaufania i przyczynienie się do podniesienia poziomu efektywności pracowników.

Przedpłacone karty płatnicze zamiast paczki dla pracownika

Świąteczne paczki wydawane przez zakład pracy odchodzą w przeszłość – coraz popularniejszą formą premiowania stają się przedpłacone karty płatnicze. Obowiązujące regulacje prawne powodują, że karty dają realne oszczędności pracodawcy i wymierny zysk pracownikowi.

REKLAMA

Czy fundusze emerytalne mają łatać dziurę budżetową

Reformą funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych zajmował się Zespół ds. Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej.  Zdaniem pracodawców, fundusze emerytalne powinny mieć możliwość inwestowania w różnorodne instrumenty finansowe, także na rynkach zagranicznych. Związkowcy są w tej sprawie podzieleni.

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

Łatwiejsze wykorzystanie środków z Funduszu Pracy ograniczy bezrobocie

Wzrost bezrobocia we wrześniu był niewielki, jednak pracy poszukiwało prawie 70 tys. nowych bezrobotnych więcej niż w sierpniu - powiedziała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesława Taranowska, komentując dane GUS. Jej zdaniem ułatwienia dla przedsiębiorców w wykorzystaniu środków z Funduszu Pracy pomogłyby ograniczyć bezrobocie.

Administrowanie środkami sfśs w razie upadłości pracodawcy

Całkowita likwidacja funduszu następuje z chwilą, gdy kapitał funduszu zostanie rozdysponowany. A zatem tak długo, jak na koncie funduszu będą jakiekolwiek środki, upadły pracodawca będzie zobowiązany administrować tymi zasobami.

Pomoc finansowa dla przedsiębiorców

 Przedsiębiorcy złożyli dotychczas 27 wniosków o przewidzianą w pakiecie antykryzysowym pomoc finansową państwa. W większości wnioski złożyły małe i średnie firmy - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika lub bez winy pracownika.

Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi pracodawca ma obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi swój zamiar. Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

Ochrona przed wypowiedzeniem działaczy związkowych

Działacze związkowi podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem im umowy o pracę. Na czym polega wyjątkowa ochrona ich stosunków pracy.

Konsultacje zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi

Prawidłowo dokonane zwolnienia grupowe nie mogą się odbyć bez konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u tego pracodawcy.

Tryb dokonywania zwolnień grupowych

Zwolnienia grupowe to szczególne zwolnienia pracowników z powodów nie dotyczących pracowników. Odbywają się w szczególnym trybie. Ważnym elementem procesu zwolnień grupowych są konsultacje ze związkami zawodowymi.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

Obowiązki pracodawcy wobec związku zawodowego

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z działaniem na terenie jego zakładu pracy związków zawodowych. Obowiązki te można podzielić na mające charakter organizacyjny oraz informacyjno-konsultacyjny.

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy (art.241 (7))

Układu zbiorowe pracy mogą ulec rozwiązaniu w ściśle określonych sytuacjach.

Sprzeczności w treści układ zbiorowy pracy (art.241(6))

Treść postanowień układu wyjaśniają wspólnie jego strony. Wyjaśnienia treści postanowień układu, dokonane wspólnie przez strony układu, wiążą także strony, które zawarły porozumienie o stosowaniu tego układu. Wyjaśnienia udostępnia się stronom porozumienia.

W jakiej formie zawiera się układy zbiorowe pracy? (art.241 (5))

Układ zbiorowy pracy zawiera się w formie pisemnej na czas nie określony lub na czas określony.

Pracodawca udziela związkom zawodowym informacji o jego sytuacji ekonomicznej (art.241 (4))

Zawarcie układu następuje w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a organizacja związkową. Ważną kwestią jest właściwa ocena sytuacji ekonomicznej pracodawcy, która może wpłynąć na treść układu zbiorowego pracy.

Sposób przeprowadzenia rokowań przy ustanawianiu układu zbiorowego (art.241 (3))

Układ zbiorowy pracy zostaje zawarty w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą a organizacjami reprezentującymi pracowników.

Zawarcie układu zbiorowego pracy w drodze rokowań (art. 241(2))

Układy zbiorowe pracy – specyficzne źródła pracy są zawierane przez pracodawcę i organizację związkową w drodze rokowań.

Co strony mogą ustalić w układach zbiorowych pracy? (art. 241 (1))

Układy zbiorowe pracy są zawierane przez pracodawcę i zakładową organizację związkową. Jakie są obligacyjne elementy układów zbiorowych pracy?

Co określa układ zbiorowy pracy? (art.240)

Układ zbiorowy pracy zawierany przez reprezentację pracowników i pracodawcę w sposób kompleksowy określa warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.

Czym są układy zbiorowe pracy? (art.239)

Układy zbiorowe pracy należą do źródeł prawa pracy. Zawierane są pomiędzy organizacją zakładową pracowników a pracodawca lub organizacja pracowników.

Czym są organizacje związkowe? (art.238)

W polskim zbiorowym prawie pracy obowiązuje model przedstawicielstwa związkowego. Organizacje związkowe reprezentują prawa i interesy pracowników.

Zbliża się termin wpłaty odpisu podstawowego na zfśs

30 września mija termin wpłaty kwoty odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs).

Czy wsparcie socjalne dla emeryta jest oskładkowane

Regulamin zfśs przewiduje możliwość dofinansowania od tego roku wypoczynku emerytów – byłych pracowników naszego zakładu. Wypłacimy takie dofinansowania byłym pracownikom, którzy się zgłosili z rachunkami potwierdzającymi wysokość kosztów poniesionych w związku z wypoczynkiem. Czy od wypłaconych świadczeń trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Kiedy można zwolnić działacza związkowego

Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron.

Pożyczki z ZFŚS

Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Tworzenie rad pracowników

Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.

Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy.

Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))

Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.

Lista członków związku zawodowego

Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Czy emeryci mogą otrzymywać z zfśs mniej świadczeń niż pracownicy

W firmie zmieniamy regulamin korzystania z zfśs. Chcielibyśmy ograniczyć możliwość korzystania z funduszu przez emerytów zakładu pracy i członków ich rodzin. Czy w związku z tym możemy przyznać mniej korzystne świadczenia z zfśs dla emerytów niż dla pracowników? Czy możemy zmniejszyć grupę osób uznanych za członków rodziny emeryta w stosunku do grupy osób określanych jako członkowie rodziny pracownika?

Jak naliczyć składki od świadczenia urlopowego, które wypłacono nienależnie

Zatrudniamy pracownika do 22 sierpnia br. Przed rozwiązaniem umowy o pracę pracownik miał wykorzystać urlop wypoczynkowy, udzielony od 5 do 18 sierpnia br. Dzień przed urlopem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik zachorował 7 sierpnia br. Nie przedłużymy z nim umowy o pracę, w związku z tym nie będzie już mógł wykorzystać urlopu i powinien zwrócić świadczenie urlopowe. Jakie konsekwencje będzie miało zwolnienie pracownika z obowiązku oddania tej kwoty pod względem podatkowo-składkowym i jak to rozliczyć?

Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?

Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Czynności doraźne działacza związkowego

Pracodawca powinien zostać uprzedzony o doraźnym zwolnieniu swojego pracownika.

Czy dofinansowanie do wypoczynku z zfśs podlega zajęciu komorniczemu

Jednemu z naszych pracowników komornik zajął wynagrodzenie z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. W czerwcu br. pracownik w związku z planowanym urlopem wypoczynkowym otrzyma ze środków zfśs dofinansowanie do wypoczynku w kwocie 650 zł. Czy dofinansowanie będzie podlegać egzekucji komorniczej? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

Dopłaty do wypoczynku dla emerytów i rencistów z ZFŚS

Jesteśmy emerytami i korzystamy ze świadczeń socjalnych w naszym macierzystym zakładzie pracy. Od stycznia 2009 r. obowiązuje nowy regulamin przyznawania świadczeń. W treści regulaminu jest zapis, który przy ubieganiu się o dopłaty do wypoczynku zobowiązuje tylko emerytów i rencistów do dokumentowania poniesionych kosztów. Uważamy, że zapis ten narusza prawo. Czy mamy rację?

Świadczenia socjalne u dwóch pracodawców

Jestem zatrudniona u dwóch pracodawców na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W jednym zakładzie pracuję w pełnym wymiarze, a w drugim na 3/4 etatu. Czy mam prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych w obu zakładach?

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo?

REKLAMA