| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy wsparcie socjalne dla emeryta jest oskładkowane

Czy wsparcie socjalne dla emeryta jest oskładkowane

Regulamin zfśs przewiduje możliwość dofinansowania od tego roku wypoczynku emerytów – byłych pracowników naszego zakładu. Wypłacimy takie dofinansowania byłym pracownikom, którzy się zgłosili z rachunkami potwierdzającymi wysokość kosztów poniesionych w związku z wypoczynkiem. Czy od wypłaconych świadczeń trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Od świadczeń wypłaconych emerytom – byłym pracownikom ze środków zfśs nie należy naliczać żadnych składek. Emeryci, których obecnie nie wiąże z firmą umowa o pracę, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, dlatego od wypłacanych im świadczeń nie należy opłacać składek na te ubezpieczenia.

UZASADNIENIE

Zakład pracy musi wspierać ze środków swojego zfśs emerytów i rencistów – byłych pracowników, dla których był ostatnim pracodawcą. Nie znaczy to, że każdemu z nich ma obowiązek przyznać z tego źródła np. zapomogę czy dofinansowanie tzw. wczasów pod gruszą. Środki zfśs należy bowiem wydatkować zgodnie z kryteriami socjalnymi, czyli kierując się sytuacją życiową, rodzinną i materialną zainteresowanego.

WAŻNE!

Prawo i wysokość świadczeń z zfśs powinny być uzależnione od spełnienia warunków określonych w regulaminie zfśs, dotyczących sytuacji pracownika.

Od wypłaconych zatrudnionym dofinansowań do wypoczynku z zfśs pracodawca nie opłaca żadnych składek. Zasadniczo dofinansowania do wypoczynku są zwolnione ze składek na podstawie rozporządzenia tzw. składkowego z 18 grudnia 1998 r. Jednak rozporządzenie to nie dotyczy emerytów – byłych pracowników firmy. Odnosi się ono wyłącznie do przychodów uzyskanych z tytułu zatrudnienia, a z byłymi pracownikami nie łączy Państwa obecnie stosunek pracy. Nie znaczy to jednak, że dofinansowania do wypoczynku przyznane tym osobom podlegają składkom. Aby przychód podlegał składkom, musi pochodzić ze źródła stanowiącego tytuł do ubezpieczeń społecznych. Natomiast ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która zawiera zamknięty katalog tytułów do ubezpieczeń, nie wymienia emerytów otrzymujących wsparcie socjalne od byłego pracodawcy. Dlatego od takiej pomocy nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy ani Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »