REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy fundusze emerytalne mają łatać dziurę budżetową

REKLAMA

Reformą funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych zajmował się Zespół ds. Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej.  Zdaniem pracodawców, fundusze emerytalne powinny mieć możliwość inwestowania w różnorodne instrumenty finansowe, także na rynkach zagranicznych. Związkowcy są w tej sprawie podzieleni.

Zdaniem eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, "jeżeli emeryci mają mieć w przyszłości większe świadczenia, to trzeba, by fundusze emerytalne mogły inwestować poza polską giełdą, która jest dla nich zbyt mało płynna, ma zbyt mają kapitalizację".

Autopromocja

>> Inwestycje funduszy emerytalnych

Powinno się zwiększyć możliwość inwestowania OFE za granicą, z obecnych 5 proc. do co najmniej 30 proc. oszczędności ubezpieczonych. Fundusze powinny móc inwestować w różne instrumenty finansowe - powiedział Mordasewicz.

Ekspert Lewiatana podkreślał konieczność stworzenia tzw. funduszy agresywnych, inwestujących nawet 80 proc. pieniędzy ubezpieczonych w akcje.

"Jeżeli OFE będą miały ograniczone możliwości kupowania akcji, a w ich miejsce będą inwestowały środki ubezpieczonych tylko w obligacje, to w krótkim okresie okaże się to wygodne dla ministra finansów, który musi sprzedać obligacje ze względu na potrzeby budżetowe. Ale przecież celem działania OFE jest gromadzenie oszczędności na emeryturę i takie ich inwestowanie, by emerytury były możliwie wysokie. A jest możliwe tylko wtedy, gdy fundusze będą inwestowały w przeważającej części w akcje" - powiedział Mordasewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

>> Na składkach emerytalnych nie zarobi się kokosów

Również Wojciech Nagel z Business Centre Club jest zdania, że należy umożliwić funkcjonowanie różnych funduszy emerytalnych, także takich, które mogłyby inwestować większość pieniędzy ubezpieczonych w akcje, nawet być może 100 proc.

"Obecnie przeciętny fundusz inwestuje ok. 75 proc. pieniędzy przyszłych emerytów w obligacje i papiery skarbowe. Akcje - to zaledwie 15 proc. ich inwestycji. W takich okolicznościach, stworzenie funduszu, który będzie kupował wyłącznie obligacje skarbowe, czyli de facto inwestował w dług publiczny, nie ma żadnego sensu" - powiedział Nagel.

Zaznaczył, że konieczne jest rozszerzenie instrumentów finansowych funduszy np. o jednostki uczestnictwa czy instrumenty pochodne. "Etapowo, np. do 2015 r., należy też zwiększyć zakres inwestycji OFE na rynkach zagranicznych, nawet do 25 proc. ich portfela".

Ekspert Forum Związków Zawodowych Krzysztof Małecki nie był do końca przekonany do tego, czy wprowadzenie bezpiecznych funduszy emerytalnych przyniesie korzyści przyszłym emerytom.

"Można przypuszczać, że rząd chce przy pomocy bezpiecznych funduszy, kupujących obligacje Skarbu Państwa, łatać dziurę budżetową. Za 5 lat na emeryturę z nowego systemu odejdzie ok. 20 tys. osób, i to ich pieniądze znalazłyby się wkrótce w bezpiecznych funduszach. Za ok. 15 lat będzie to ok. 100 tys. osób rocznie i wszystkie zebrane przez nich pieniądze byłyby przeznaczane na zakup obligacji skarbowych. Na razie trudno powiedzieć, o jakie pieniądze chodzi, ale z pewnością byłyby one wsparciem dla budżetu państwa. Można natomiast wątpić, czy takie bierne inwestowanie przez OFE przyniosłoby emerytom pożądane zyski" - powiedział Małecki.

"Niewątpliwie natomiast w dłuższej perspektywie czasowej dobre dla emerytów byłoby poszerzenie instrumentów finansowych, w które mogą inwestować fundusze emerytalne oraz umożliwienie OFE szerszego inwestowania za granicą" - powiedział ekspert FZZ. Zaznaczył jednak, że trzeba zastanowić się nad wyborem grupy państw, w których te inwestycje mogłyby być dokonywane oraz nad zagwarantowaniem odpowiedniej stopy ich zwrotu.

Natomiast ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Strębski był przeciwny zwiększaniu zagranicznych inwestycji OFE.

"Gdyby przed kryzysem można było inwestować w rynki zagraniczne, to członkowie OFE straciliby jeszcze więcej niż stracili. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do rozszerzenia inwestowania za granicą" - powiedział Strębski.

Zdaniem eksperta OPZZ, dla przyszłych emerytów nie byłoby też korzystne wprowadzenie funduszy dynamicznych. "Wystarczy, że będą oni mieli zagwarantowane swoje oszczędności w funduszach bezpiecznych, do których będą mogli swobodnie wstępować i równie swobodnie z nich wychodzić w dowolnym czasie. Taka operacja powinna być możliwa wielokrotnie" - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Kiedy w 2024 roku korzystniej jest wziąć urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  Narzędzia do analizy kompetencji: Kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga precyzyjnej oceny kompetencji pracowników. Narzędzia do analizy kompetencji stają się nieodzownym elementem strategii personalnej, umożliwiając organizacjom zidentyfikowanie mocnych stron pracowników oraz obszarów do rozwoju. 

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo w III kwartale 2023 r. GUS podał dane

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w III kwartale 2023 r. 58,4% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2023 r. 0,2 p. proc., a z III kwartałem 2022 r. o 0,6 p. proc. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  REKLAMA