| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dopłaty do wypoczynku dla emerytów i rencistów z ZFŚS

Dopłaty do wypoczynku dla emerytów i rencistów z ZFŚS

Jesteśmy emerytami i korzystamy ze świadczeń socjalnych w naszym macierzystym zakładzie pracy. Od stycznia 2009 r. obowiązuje nowy regulamin przyznawania świadczeń. W treści regulaminu jest zapis, który przy ubieganiu się o dopłaty do wypoczynku zobowiązuje tylko emerytów i rencistów do dokumentowania poniesionych kosztów. Uważamy, że zapis ten narusza prawo. Czy mamy rację?

Tak. Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) ustala kryteria przyznawania świadczeń socjalnych i uzależnia ich otrzymanie od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej. Kryteria te stanowią jedyną podstawę do przyznania i zróżnicowania wysokości dopłat do usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Należy jednak pamiętać, że dokonywanie odpisu na każdego pracownika lub emeryta czy też rencisty nie oznacza, że wszyscy mogą otrzymać świadczenia z funduszu.

Kryteria przyznawania świadczeń ustalone w regulaminie np. wysokość dochodu czy też liczba członków rodziny, mogą nawet wyłączyć emeryta lub rencistę z możliwości uzyskania pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem spożycia zbiorowego, a świadczenia mają charakter wyłącznie uznaniowy.

Wprowadzone do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zapisów dotyczących konieczności dokumentowania (wyłącznie przez emerytów i rencistów) kosztów wypoczynku wskazują na nierówne traktowanie osób uprawnionych do świadczeń socjalnych (dyskryminowanie emerytów i rencistów), a tym samym naruszanie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. O przyznaniu świadczenia socjalnego czy też wysokości dofinansowania do wypoczynku powinny decydować wyłącznie kryteria socjalne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »