Pracodawca udziela związkom zawodowym informacji o jego sytuacji ekonomicznej (art.241 (4))
REKLAMA
REKLAMA
Układy określają szczegółowo warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.
REKLAMA
Układy zbiorowe pracy są specyficznymi źródłami prawa. Stronami układów zbiorowych pracy są po stronie pracowników reprezentatywna zakładowa lub ponadzakładowa organizacja związkowa, a po stronie pracodawców pracodawca lub organizacja pracodawców.
Układy zbiorowe pracy zawierane są pomiędzy pracodawcą a reprezentacją pracowników w drodze przeprowadzanych pomiędzy nimi negocjacji.
Zobacz: Sposób przeprowadzenia rokowań przy ustanawianiu układu zbiorowego (art.241 (3))
Każda ze stron jest obowiązana prowadzić rokowania w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony. Oznacza to w szczególności:
- uwzględnianie postulatów organizacji związkowej uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracodawców,
- powstrzymywanie się od wysuwania postulatów, których realizacja w sposób oczywisty przekracza możliwości finansowe pracodawców,
- poszanowanie interesów pracowników nie objętych układem.
Ważnym elementem przestrzegania zasady rokowań w dobrej wierze jest uwzględnianie postulatów organizacji uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracodawcy. W związku z tym pracodawca jest obowiązany udzielić przedstawicielom związków zawodowych prowadzącym rokowania informacji o swojej sytuacji ekonomicznej w zakresie objętym rokowaniami i niezbędnym do prowadzenia odpowiedzialnych rokowań.
Obowiązek ten dotyczy w szczególności informacji objętych sprawozdawczością Głównego Urzędu Statystycznego.
Przedstawiciele związków zawodowych są obowiązani do nieujawniania uzyskanych od pracodawcy informacji, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Zobacz serwis: Pracownik - rodzic
Na żądanie każdej ze stron może być powołany ekspert, którego zadaniem jest przedstawienie opinii w sprawach związanych z przedmiotem rokowań. Koszty ekspertyzy pokrywa strona, która żądała powołania eksperta, chyba że strony postanowią inaczej.
Przepisy o ujawnianiu sytuacji ekonomicznej pracodawcy nie mogą naruszać tajemnicy państwowej i służbowej.
Podstawa prawna: Art.241 4 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat