REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy postanowienie o wypłacie wynagrodzeń na konta bankowe pracowników można przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania

Jadwiga Krukowska
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzieliśmy zakładowy układ zbiorowy pracy i negocjujemy ze związkami zawodowymi regulamin wynagradzania. Część postanowień z układu chcemy przenieść do regulaminu. Na podstawie układu zbiorowego wszystkim pracownikom, bez ich zgody, wypłacaliśmy wynagrodzenia na ich konta bankowe. Czy postanowienie w tej sprawie możemy przenieść z układu zbiorowego do regulaminu wynagradzania w porozumieniu ze związkami zawodowymi?

Nie mogą Państwo przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania zapisu o wypłacie wynagrodzenia na konto bankowe pracownika bez jego pisemnej zgody. Jakiekolwiek porozumienie ze związkami zawodowymi w tej kwestii będzie niezgodne z prawem. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi wyłącznie układ zbiorowy pracy, a nie regulamin wynagradzania.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Regulamin wynagradzania określa warunki wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą. Jednak nie jest on właściwym wewnątrzzakładowym aktem prawnym, do którego można wprowadzić zapis upoważniający Państwa do wypłacania wynagrodzeń pracownikom przez przelewy bankowe. Jedynie postanowienia zakładowego lub ponadzakładowego układu zbiorowego pracy mogą upoważniać Państwa do wpłaty wynagrodzeń na konta bankowe pracowników bez ich zgody. Ponieważ można przelać wynagrodzenie na wskazane przez pracownika konto za jego wcześniejszą pisemną zgodą, powinni Państwo zaproponować takie rozwiązanie każdemu z pracowników i w tym celu uzyskać od nich pisemną zgodę.

Pisemną zgodę pracownika na wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy przechowuje się w aktach osobowych pracownika. Ustna zgoda pracownika na dokonywanie przelewów jest nieważna.

Pracownik ma prawo wybrać bank, w którym będzie miał konto, ale później może zmienić swoją dyspozycję w tym zakresie. Koszty przelewów wynagrodzeń ponosi zakład pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać o obowiązku przekazania wpłat na konta pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w dniu wypłaty pracownik mógł pobrać pieniądze. Pracownik zawsze może wycofać swoją zgodę na wypłatę wynagrodzenia przelewem bankowym. Może to uczynić w formie pisemnej albo ustnej.

PRZYKŁAD

Pracownik poinformował kierownika działu płac, że likwiduje swoje konto w banku i chce, aby jego pensja od przyszłego miesiąca była wypłacana w kasie firmy. Ze względu na to, że pracownik nie złożył pisemnego oświadczenia, kierownik uznał, że nadal będzie mógł dokonywać przelewów na konto tego pracownika. Stanowisko kierownika jest niezgodne z przepisami prawa pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 9 § 3, art. 86 § 3 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004/18/313)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA