| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

RADA

Mają Państwo obowiązek przeprowadzić konsultację wypowiedzenia zmieniającego ze związkami zawodowymi. Konsultując ze związkami zamiar wypowiedzenia warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, powinni Państwo na piśmie podać im konkretną i prawdziwą przyczynę, uzasadniającą dokonanie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi.

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownik jest członkiem związku zawodowego, powinni Państwo przeprowadzić konsultację zamiaru wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy z tą organizacją związkową. Organizacja związkowa powinna poznać zamiar pracodawcy przed wręczeniem wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracownikowi. Chodzi o to, aby związkowi zawodowemu umożliwić merytoryczną obronę pracownika, którego reprezentuje, czy ewentualnie jego reprezentację w sądzie pracy.

Zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na zajęcie stanowiska w sprawie zamiaru wypowiedzenia warunków pracy i/lub płacy. Dopiero po upływie tego terminu będą Państwo mogli podjąć ostateczną decyzję o dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego. Nie można w sposób prawidłowy przeprowadzić konsultacji wypowiedzenia zmieniającego umowy na czas nieokreślony bez podania związkom zawodowym przyczyny tego wypowiedzenia.

Ta sama przyczyna wypowiedzenia zmieniającego będzie musiała być podana pracownikowi, jeżeli po konsultacji ze związkami zawodowymi nie zmienią Państwo w tej sprawie swojego zdania. Przyczyna nie może być wskazana w sposób ogólny i lakoniczny, musi być konkretna i prawdziwa.

PRZYKŁAD

Pracodawca jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wskazał brak właściwego wywiązywania się pracownika z nałożonych na niego obowiązków pracowniczych. Pracownik nie zrozumiał, na czym polegał ten zarzut i odwołał się do sądu pracy. W sądzie pracodawca nie wykazał, na czym polegał ten brak właściwego wywiązywania się pracownika z jego obowiązków. W tej sytuacji sąd zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie, ponieważ przyczyna wskazana w wypowiedzeniu nie była konkretna.

Jeżeli związek zawodowy zgłosi swoje umotywowane zastrzeżenia, uznając tym samym wypowiedzenie zmieniające za nieuzasadnione, nie są Państwo związani jego opinią i decyzję o wypowiedzeniu zmieniającym podejmują Państwo samodzielnie. Konieczne jest jedynie przeprowadzenie konsultacji, gdyż jej brak uznaje się za naruszenie wymagań formalnych dokonania wypowiedzenia zmieniającego i uzasadnia odwołanie się pracownika do sądu pracy. Nie wymaga konsultacji ze związkiem zawodowym oraz podania przyczyny wypowiedzenie zmieniające, które ma zostać wręczone pracownikowi zatrudnionemu na innej podstawie niż umowa na czas nieokreślony np. na umowę czas określony.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »