Kategorie

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

RADA

Mają Państwo obowiązek przeprowadzić konsultację wypowiedzenia zmieniającego ze związkami zawodowymi. Konsultując ze związkami zamiar wypowiedzenia warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, powinni Państwo na piśmie podać im konkretną i prawdziwą przyczynę, uzasadniającą dokonanie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi.

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownik jest członkiem związku zawodowego, powinni Państwo przeprowadzić konsultację zamiaru wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy z tą organizacją związkową. Organizacja związkowa powinna poznać zamiar pracodawcy przed wręczeniem wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracownikowi. Chodzi o to, aby związkowi zawodowemu umożliwić merytoryczną obronę pracownika, którego reprezentuje, czy ewentualnie jego reprezentację w sądzie pracy.

Zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na zajęcie stanowiska w sprawie zamiaru wypowiedzenia warunków pracy i/lub płacy. Dopiero po upływie tego terminu będą Państwo mogli podjąć ostateczną decyzję o dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego. Nie można w sposób prawidłowy przeprowadzić konsultacji wypowiedzenia zmieniającego umowy na czas nieokreślony bez podania związkom zawodowym przyczyny tego wypowiedzenia.

Ta sama przyczyna wypowiedzenia zmieniającego będzie musiała być podana pracownikowi, jeżeli po konsultacji ze związkami zawodowymi nie zmienią Państwo w tej sprawie swojego zdania. Przyczyna nie może być wskazana w sposób ogólny i lakoniczny, musi być konkretna i prawdziwa.

PRZYKŁAD

Pracodawca jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wskazał brak właściwego wywiązywania się pracownika z nałożonych na niego obowiązków pracowniczych. Pracownik nie zrozumiał, na czym polegał ten zarzut i odwołał się do sądu pracy. W sądzie pracodawca nie wykazał, na czym polegał ten brak właściwego wywiązywania się pracownika z jego obowiązków. W tej sytuacji sąd zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie, ponieważ przyczyna wskazana w wypowiedzeniu nie była konkretna.

Jeżeli związek zawodowy zgłosi swoje umotywowane zastrzeżenia, uznając tym samym wypowiedzenie zmieniające za nieuzasadnione, nie są Państwo związani jego opinią i decyzję o wypowiedzeniu zmieniającym podejmują Państwo samodzielnie. Konieczne jest jedynie przeprowadzenie konsultacji, gdyż jej brak uznaje się za naruszenie wymagań formalnych dokonania wypowiedzenia zmieniającego i uzasadnia odwołanie się pracownika do sądu pracy. Nie wymaga konsultacji ze związkiem zawodowym oraz podania przyczyny wypowiedzenie zmieniające, które ma zostać wręczone pracownikowi zatrudnionemu na innej podstawie niż umowa na czas nieokreślony np. na umowę czas określony.

Składając swojemu pracownikowi wypowiedzenie zmieniające powinni mieć Państwo na względzie fakt, że może on odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków. Gdyby pracownik nie przyjął przedstawionych mu nowych warunków, to wręczone wypowiedzenie zmieniające ulega automatycznie przekształceniu w definitywne wypowiedzenie umowy o pracę, która rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia zmieniającego.

Każde wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę powinno zawierać, oprócz informacji o proponowanych nowych warunkach, pouczenie o możliwości złożenia do połowy okresu wypowiedzenia przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków. W przypadku braku pouczenia pracownik może złożyć oświadczenie do końca okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

 • art. 38 § 1, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 304/99, OSNP 2001/4/118)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.