Kategorie

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Joanna Krawczyk
W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

Nie mogą Państwo dokonać korekty podatku, ponieważ obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości wcześniejszego rozliczenia tej nadpłaty. Zaliczka na podatek pobrana od świadczeń zwolnionych z opodatkowania powinna zostać rozliczona w zeznaniu rocznym pracownika jako nadpłata podatku.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań wprowadzonych w pakiecie ustaw antykryzysowych jest rozszerzenie katalogu przychodów, które są zwolnione z zaliczki na podatek o:

 • zapomogi wypłacane przez związki zawodowe (organizację zakładową lub międzyzakładową) swoim członkom do kwoty 638 zł w skali roku (art. 21 ust. 1 pkt 9a ustawy o pdof),
 • świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zfśs lub funduszy związkowych w ramach działalności socjalnej – do wysokości 380 zł rocznie łącznie z wartością świadczeń rzeczowych (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).
Reklama

Ustawa zmieniająca ustawę o pdof weszła w życie 22 sierpnia br., ale zwolnienie z podatku ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. Pobrana przez płatnika zaliczka na podatek od tego rodzaju świadczeń wypłaconych od 1 stycznia 2009 r. do wejścia w życie ustawy stanowi zatem nadpłatę podatku.

Przepisy nie określają, jak ma postąpić pracodawca – płatnik, który dokonał wypłaty tego rodzaju świadczeń i je opodatkował. W związku z tym powstaje pytanie, kiedy i w jaki sposób należy wykazać tę nadpłatę. Czy należy zmniejszyć bieżące przychody pracownika o wartość świadczeń zwolnionych z opodatkowania, od których pobrano zaliczkę, czy zwrócić pobraną zaliczkę i wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot wpłaty dokonanej przez płatnika, czy może całość uwzględnić dopiero w rocznym rozliczeniu zaliczek pobranych od świadczeń wypłaconych pracownikowi.

Przepisy rozszerzające zakres zwolnień milczą na ten temat. Dlatego odpowiedzi należy poszukać na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej.

Reklama

Co do zasady, w przypadku podatników podatku dochodowego (a takimi są pracownicy) nadpłata podatku powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Nadpłata może powstać wcześniej, gdy płatnik pobierze podatek nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Wówczas nadpłata powstaje w dniu, w którym płatnik pobrał podatek nienależny lub zawyżony. Jeśli podatnik (w tym przypadku pracownik) kwestionuje zasadność zaliczki na podatek pobranej przez płatnika, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy w momencie pobierania zaliczki płatnik postąpił nieprawidłowo.

W Państwa przypadku zaliczka na podatek została pobrana prawidłowo, ponieważ przepisy obowiązujące w momencie wypłaty świadczeń pieniężnych z zfśs nie przewidywały zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

W związku z tym nadpłatę należy rozliczyć na podstawie ogólnie obowiązujących zasad. Nadpłata, która wynika z zaliczek na podatek, jest zwracana po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Podatek od świadczeń wypłacanych pracownikom jest pobierany w ciągu roku podatkowego w formie zaliczek i podlega rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Wcześniej (ale już po zakończeniu roku podatkowego) płatnik sporządza informację na formularzu PIT-11 o wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów i pobranych od nich zaliczek. W informacji PIT-11 za 2009 r. powinni Państwo wykazać wszystkie pobrane zaliczki, także od świadczeń, które były objęte zwolnieniem. Od wartości przychodów muszą Państwo odjąć kwoty zwolnione z opodatkowania na podstawie nowych przepisów.

Oznacza to, że w PIT-11 w wartości przychodów nie należy uwzględniać świadczeń pieniężnych z zfśs, które zostały objęte zwolnieniem z podatku, mimo że wcześniej pobrano od nich zaliczkę. Tym samym pracownicy uwzględnią w swoim zeznaniu rocznym (ewentualnie zrobi to pracodawca na wniosek pracownika) tylko te przychody, które powinny zostać opodatkowane, a podatek należny za dany rok będzie niższy niż suma zaliczek pobranych przez płatnika. Zatem zwrot nadpłaty nastąpi na skutek złożenia zeznania rocznego.

Podstawa prawna

 • art. 21 ust. 1 pkt 9a i pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • art. 73 § 1, pkt 2, § 2 pkt 1, art. 76c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?