REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia, których tematem będzie m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługa programu Płatnik.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. One tematykę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków przy pracy, dokumentacji niezbędnej do przedłożenia w ZUS.

Preferencyjne pożyczki dla pracodawców

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi lub osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, jakie miały miejsce w 2010 r., mogą otrzymać pożyczkę w wysokości poniesionej szkody, nie więcej niż 50 000 zł. Pożyczka może być udzielona przedsiębiorcy, który w dniu powodzi zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Prawidłowo wykorzystana i rozliczona pożyczka może zostać umorzona w całości lub w 75 proc.

Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

REKLAMA

Planowanie kariery - nowe szkolenie Akademii PARP

Warto dokładnie zaplanować swoją karierę. W dokonaniu analizy ścieżki zawodowej pomoże nowe szkolenie Akademii PARP „Planowanie własnej kariery zawodowej”.

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

Becikowe i ulga prorodzinna - czy będą zmiany

Becikowe ani ulga prorodzinna nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach.

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki wprowadzeniu ustawy żłobkowej w ciągu czterech lat przybędzie ok. 400 tys. miejsc w placówkach sprawujących opiekę nad małymi dziećmi - zapowiedział premier Donald Tusk.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Przebywam na urlopie wychowawczym. Za kilka dni urodzę drugie dziecko i przejdę na urlop macierzyński. W umowie o pracę mam wpisaną wysokość wynagrodzenia, które jest niższe od obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W jakiej wysokości będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Zmiana podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2010 r. dla niektórych grup ubezpieczonych nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7994,63 zł.

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Trwają prace nad nowelizacja kodeksu pracy, dzięki której pracownik - ojciec adopcyjny dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Brakuje przedszkoli dla ponad 500 tys. dzieci

Dla ponad 500 tys. dzieci nie ma miejsc w przedszkolach; oznacza to, że prawie co drugie dziecko w wieku przedszkolnym jest pozbawione możliwości chodzenia do przedszkola, a to lokuje Polskę na ostatnim miejscu w Europie - twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) i chce to zmienić.

Kończy się termin składania wniosków o umorzenie należności z tytułu składek

Do 1 września br. kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Subwencja oświatowa dla przedszkoli

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) chce, aby przedszkola, tak jak szkoły, finansowane były z subwencji oświatowej. O poparcie inicjatywy obywatelskiej dotyczącej zmian w finansowaniu przedszkoli ZNP zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Uchwały ws. odpłatności za przedszkola - nowelizacja

Połączone komisje sejmowe: edukacji i samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Senat proponuje, by samorządy miały rok na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola.

Trwają prace nad ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają dalsze prace nad projektem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

Promacierzyński zmysł

Jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania dostarczyło badanie przeprowadzone w ramach konkursu „Mama w pracy”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiono 25 czerwca podczas gali finałowej w Warszawie. W trakcie imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

Samozatrudnienie a umowa o pracę

Pojęcie samozatrudnienia nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. W potocznym języku samozatrudnienie oznacza zastąpienie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy umową cywilnoprawną z osobą, która jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą. Takie rozumienie samozatrudnienia jest znacznym zawężeniem tego zjawiska. W praktyce bowiem znaczna część osób osiąga przychody z tytułu cywilnych umów zlecenia, a także umów o dzieło.

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą

Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – na równi matce lub ojcu dziecka.

Korporacyjne gniazdko

Po co firmie przedszkole, kto będzie je realizował, ile to kosztuje, jakie problemy czekają po drodze, czy to się opłaca – to tylko kilka pytań, na które muszą odpowiedzieć specjaliści HR, którzy myślą o utworzeniu firmowego przedszkola.

Jak wygląda reprezentacja spółki partnerskiej?

Kodeks Spółek Handlowych stanowi, że w spółce partnerskiej każdy partner ma prawo samodzielnie (jednoosobowo) reprezentować spółkę. Jest to jednak prawo a nie żaden nakaz co oznacza, że kwestie te mogą być uregulowane zupełnie inaczej.

Czym jest firma spółki partnerskiej?

W obrocie gospodarczym wyrażenia „firma” używa się dla określenia samej działalności gospodarczej i ogólnie formy jej wykonywania, tymczasem firma spółki to nic innego jak jej nazwa.

Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?

Spółka partnerska jest nową formą spółki osobowej. Została wprowadzona do polskiego systemu prawnego wzorując się na rozwiązaniach systemu amerykańskiego. Ta forma prowadzenia działalności jest przeznaczona wyłącznie dla wykonywania wolnych zawodów.

Na czym polega umowa spółki partnerskiej?

Pierwszy etap w procesie powstawania spółki partnerskiej stanowi zawarcie umowy spółki, która powinna zawierać określone elementy. Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki partnerskiej?

Czy do prywatnej uczelni stosuje się przepisy ustawy antykryzysowej

Jesteśmy prywatną wyższą uczelnią. Czy możemy być traktowani jak przedsiębiorca, który może korzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie antykryzysowej?

Skutki podpisywania dokumentów w czasie zwolnienia lekarskiego

Jeżeli właściciel firmy w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego będzie nadal podpisywał dokumenty firmowe, to w razie stwierdzenia tego faktu przez kontrolerów ZUS może to skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Udział wspólników w zyskach i stratach spółki

Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach spółki, i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej

Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki?

Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?

Jednym z uprawnień, a zarazem jednym z obowiązków wspólników spółki cywilnej jest prowadzenie spraw spółki. Pod tym pojęciem kryje się podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z realizacją wspólnego celu gospodarczego spółki.

Spółka cywilna jako pracodawca

Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym i nie ma podmiotowości prawnej to w niektórych dziedzinach prawa nadal traktowana jest jako samodzielny podmiot prawny.

Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej

Spółka cywilna jest to prawno-organizacyjna forma współdziałania gospodarczego dwóch lub więcej podmiotów. Można powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych form takiego współdziałania.

Dzieci przyszłością firmy

Problemy ze zdobyciem miejsca w publicznych przedszkolach oraz wysokie koszty placówek prywatnych sprawiają, że ponad 90 proc. zatrudnionych Polaków byłoby zainteresowanych posłaniem swojego dziecka do przedszkola firmowego. Możliwość takiego rozwiązania rozważa 10 proc. pracodawców, a tylko kilka firm to rozwiązanie realizuje.

Kontrole przedsiębiorców

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie 11 marca 2010 r. zapadł wyrok, z uzasadnienia którego wynika przede wszystkim, że do kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy nie mają zastosowania postanowienia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (III SA/Kr 1002/09).

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że beneficjenci ubiegający się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne, zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, do wniosków muszą dołączyć sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych.

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Zawieszenie działalności - obowiązki ubezpieczonego

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników zgłasza ich do odpowiednich ubezpieczeń od daty zatrudnienia. Zgłasza również członków ich rodzin do ubezpieczenia zdrowotnego.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

Krajowe podróże służbowe

Świadczenie pracy w kilku różnych rejonach kraju będących dla pracownika stałym miejscem wykonywania pracy nie jest zjawiskiem wyjątkowym, lecz normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią

Zatrudniliśmy na pełny etat pracownicę, która półtora roku temu urodziła dziecko i nadal karmi je piersią. Czy takiej pracownicy przysługują dodatkowe uprawnienia?

Czym jest działalność regulowana?

Regułą jest, że prowadzenie działalności gospodarczej jest swobodne i nieograniczone. Jednakże wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej doznaje ograniczeń. W pewnych bowiem przypadkach przedsiębiorcy muszą występować o udzielenie koncesji lub zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Innym ograniczeniem jest istnienie działalności regulowanej.

Jakie są rodzaje prokury?

Kodeks cywilny wymienia trzy rodzaje prokury: oddzielna, łączna i oddziałowa. Czym charakteryzują się te rodzaje?

REKLAMA