reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Czym jest firma spółki partnerskiej?

Czym jest firma spółki partnerskiej?

W obrocie gospodarczym wyrażenia „firma” używa się dla określenia samej działalności gospodarczej i ogólnie formy jej wykonywania, tymczasem firma spółki to nic innego jak jej nazwa.

Firma spółki partnerskiej - tak jak firma każdej innej spółki handlowej - musi składać się z rdzenia oraz dodatku obowiązkowego wskazującego na formę prawną spółki. Dodatkowo w przypadku spółki partnerskiej ustawa wymaga, aby w firmie spółki znalazło się również określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Rdzeń firmy spółki partnerskiej powinien składać się co najmniej z nazwiska jednego partnera. W rdzeniu firmy obok nazwiska (nazwisk) wspólnika może ponadto zostać zamieszczone także jego imię lub pierwsza litera imienia.

Obok rdzenia w firmie spółki partnerskiej musi się również znaleźć obligatoryjny dodatek wskazujący na formę organizacyjno - prawną spółki. Dodatek ten może mieć brzmienie: „i partner”, „i partnerzy” lub „spółka partnerska”. To w jakim brzmieniu dodatek obowiązkowy zostanie użyty w oznaczeniu firmy zależy od konstrukcji rdzenia firmy.

Jeżeli w spółce skupiającej dwóch lub więcej partnerów rdzeń firmy nie zawiera nazwiska tylko jednego ze wspólników, to wówczas dodatek obowiązkowy będzie brzmiał: „i partner”, np. „Adwokaci Nowak i partner”.

Jeżeli poza rdzeniem firmy znajdują się nazwiska kilku (co najmniej dwóch) partnerów, to wówczas należy zmieścić w firmie dodatkowe oznaczenie w brzmieniu: „i partnerzy”, np. „Adwokaci Sobolewski i partnerzy”.

Jeżeli w rdzeniu firmy występują nazwiska wszystkich partnerów, to wówczas należy dodać do niego dodatek: „spółka partnerska”, np. „Adwokaci Sobolewski, Nowak i Pietrzykowski Spółka Partnerska”.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Trzecim wymogiem dotyczącym firmy spółki partnerskiej jest obowiązek określenia wolnego zawodu, jaki jest wykonywany w spółce. W przypadku, gdy spółka partnerska została zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu - w firmie spółki powinna znaleźć się wzmianka o wszystkich wolnych zawodach wykonywanych w spółce.

W obrocie gospodarczym spółka partnerska może używać skrótu „sp.p.”

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama