REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

W wyroku z 26 maja 2010 r. (sygn. akt P 29/08) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest niezgodny z art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Niekonstytucyjny przepis utracił moc obowiązującą 15 czerwca 2010 r. Zdaniem TK, wspomniany przepis różnicował niezgodnie z Konstytucją RP poziom ochrony praw majątkowych poszczególnych kategorii płatników (ubezpieczonych) oraz ZUS przez to, że:

REKLAMA

Autopromocja
  • ograniczał możliwość dochodzenia przez płatników i ubezpieczonych zwrotu nienależnie opłaconych składek do 5 lat, gdy jednocześnie ZUS może ściągać nieopłacone składki przez 10 lat od daty ich wymagalności (od 8 maja 2008 r. termin ten został wydłużony do 10 lat, więc w tym zakresie wyrok dotyczy nadpłat przypadających przed tą datą),
  • nie dopuszczał możliwości zawieszenia bądź przerwania 5-letniego okresu, w jakim płatnik lub ubezpieczony mógł starać się o zwrot nadpłaty (nie można było stosować zawieszenia ani przerwania, ponieważ nie był to termin przedawnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ale termin, w jakim przysługiwało prawo do żądania zwrotu nadpłaty).

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy >>

Wyrok TK jest ważny przede wszystkim w przypadku, gdy nadpłata dotyczy okresu od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do której 5-letni termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r. Do składek nienależnie opłaconych po 7 maja 2003 r. miał już bowiem zastosowanie 10-letni termin przedawnienia.

Możliwość zwrotu nadpłaty składek za okres od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r. powstała po uznaniu art. 24 ust. 7 ustawy systemowej za niekonstytucyjny. Jednak prawo złożenia wniosku o zwrot jest ograniczone w czasie. Szczególnie krótkie ograniczenia czasowe obowiązują płatników, których sprawa została rozstrzygnięta decyzją ZUS lub wyrokiem sądu.

Nowa składka pielęgnacyjna po 2020 roku >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli płatnik otrzymał z ZUS decyzję odmawiającą zwrotu nadpłaty, od której się nie odwołał (decyzja stała się ostateczna), nie ma już możliwości ubiegania się o ten zwrot. Skargę o wznowienie postępowania można złożyć w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia wejścia w życie wyroku TK, tj. w tym przypadku najpóźniej 15 lipca 2010 r. Płatnik może się jednak starać o przywrócenie terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania na ogólnych zasadach, jeśli uprawdopodobni, że niezachowanie terminu nastąpiło bez jego winy.

Należy jednak pamiętać, że uchylenie decyzji nie może nastąpić, gdy od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat. W takim przypadku następuje jednak stwierdzenie, że wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem prawa.

W przypadku gdy płatnik odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej zwrotu nienależnie opłaconych składek z uwagi na upływ 5 lat od ich opłacenia, a sąd prawomocnym wyrokiem oddalił jego odwołanie, płatnik może żądać wznowienia postępowania sądowego w tej sprawie

Można opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem >>

Skargę o wznowienie postępowania składa się w sądzie, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji – w sądzie instancji wyższej. Termin na wniesienie tej skargi to 3 miesiące liczone od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – czyli w omawianym przypadku upłynął on 15 września 2010 r.

Jeżeli w sprawie nienależnie opłaconych składek w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., nie była wydawana przez ZUS decyzja, płatnik składek może dochodzić ich zwrotu od ZUS na takich samych zasadach, na jakich ZUS ściąga nieopłacone składki.

Oznacza to, że prawo do zwrotu nadpłaty przysługuje, jeśli od dnia wymagalności nienależnie opłaconych składek nie upłynął jeszcze okres 10 lat.

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek >>

Poza składkami nienależnie opłaconymi w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których 5-letni termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., wyrok TK ma również wpływ na dochodzenie nadpłaconych składek po 7 maja 2003 r.

W uzasadnieniu do wyroku TK wyraźnie wskazał, że zasady dochodzenia składek (ich opłacenia przez ZUS lub zwrotu nadpłaty przez płatników czy ubezpieczonych) nie powinny być zróżnicowane. Oznacza to, że do nienależnie opłaconych składek należy obecnie odpowiednio stosować przepisy regulujące termin przedawnienia należności z tytułu składek, a także zawieszenie lub przerwanie tego terminu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA