| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej

Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej

Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki?

Wyjątki od tej zasady dotyczą samodzielnego prowadzenia spraw spółki przez wspólników oraz samodzielnego jej reprezentowania. We wszystkich innych sprawach konieczne jest podejmowanie uchwał. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują trybu podejmowania uchwał w spółce cywilnej. Należy jednak przyjąć, że uchwały powinny być podejmowane jednomyślnie i to przy udziale wszystkich wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki.

Forma uchwał może być dowolna. Nie ma więc obowiązku, aby uchwały podejmować w formie pisemnej. Jednakże, ze względów organizacyjnych wskazane jest stosowanie tej formy dla zachowania porządku w dokumentach spółki. Ponadto pozwoli to uniknąć niepotrzebnych sporów pomiędzy wspólnikami co do treści podejmowanych uchwał.

Zobacz także: Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej

Brak ustawowej regulacji trybu podejmowania uchwał może jednak powodować w praktyce konflikty, zwłaszcza w spółkach cywilnych zrzeszających większą liczbę wspólników. Wskazane jest więc uregulowanie w umowie spółki tego zagadnienia. W umowie można więc określić czy uchwały podejmowane są jednomyślnie czy też wystarczy określona większość głosów, czy konieczna jest obecność wszystkich wspólników czy nie, oraz czy każdemu wspólnikowi przysługuje jeden głos, czy też głosy liczone są procentowo w oparciu o wartość wniesionych wkładów. Wiadomo bowiem, że treść umowy spółki cywilnej, oprócz pewnych wymogów formalnych, może być przez wspólników kształtowana w zasadzie dowolnie.


Panowie Tomasz, Marek, Damian i Olek otworzyli swoją agencję reklamową. Z uwagi na fakt, że wcześniej się przyjaźnili, ich umowa spółki cywilnej ograniczała się tylko do podstawowych kwestii. Po kilku miesiącach wspólnej działalności doszło do konfliktu, gdyż dwóch wspólników chciało zatrudnić sekretarkę, a dwóch pozostałych nie. Gdyby panowie w umowie spółki ustalili, w jaki sposób zapadają uchwały w takich kwestiach, a także kto ma głos decydujący, prawdopodobnie uniknęli by nieprzyjemnego konfliktu.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »