reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?

Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?

Jednym z uprawnień, a zarazem jednym z obowiązków wspólników spółki cywilnej jest prowadzenie spraw spółki. Pod tym pojęciem kryje się podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z realizacją wspólnego celu gospodarczego spółki.

Chodzi tu o podejmowanie czynności zarówno faktycznych, jak i prawnych. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie spraw spółki odnosi się głównie do czynności wewnętrznych. Czynności zewnętrzne mieszczą się bowiem w zakresie reprezentacji spółki.

 Każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.

W ramach prowadzenie spraw spółki mieszczą się:

  • czynności w sprawach nie przekraczających zakresu zwykłych czynności spółki (tzw. zwykły zarząd),
  • czynności w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki,
  • czynności nagłe, czyli takie które muszą być wykonane niezwłocznie i których zaniechanie naraziłoby spółkę na niepowetowane straty.

Zobacz także: Udział wspólników w zyskach i stratach spółki

Zasadą jest, że czynności nie przekraczające zakresu zwykłych czynności mogą być podejmowane przez każdego ze wspólników samodzielnie. Jednakże, jeśli przed zakończeniem danej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników (uprawnionych do prowadzenia spraw spółki) sprzeciwi się jej prowadzeniu wówczas konieczne jest podjęcie uchwały przez wspólników.

Czynności przekraczające zakres zwykłych czynności wymagają uchwały wszystkich wspólników spółki.

Przepisy kodeksu cywilnego nie określają przesłanek, na podstawie których można by odróżnić sprawy nie przekraczające zakresu zwykłych czynności spółki od spraw przekraczających ten zakres. Problem ten należy rozstrzygać każdorazowo przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności danego przypadku. Uwzględniać przy tym należy w szczególności takie okoliczności jak wartość majątku spółki, cel i rodzaj działalności spółki, doniosłość danej czynności z punktu widzenia rozmiaru tej działalności.

Trzeba zaznaczyć, że wspólnicy zawsze mogą w umowie spółki bądź też w uchwale określić jakie czynności mieszą się w granicach zwykłego zarządu, a jakie ten zwykły zarząd przekraczają.


Trzy koleżanki założyły swoje biuro rachunkowe. W umowie spółki ustaliły, że sprawy dotyczące zatrudnienia i inne kwestie kadrowe przekraczają zakres zwykłego zarządu i do podjęcia takich decyzji konieczna będzie zgoda wszystkich wspólniczek.

W pewnych sytuacjach wspólnik może wykonać samodzielnie nawet czynność przekraczającą zwykły zarząd. Chodzi tutaj o tzw. czynność nagłą. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowetowane straty. Decyzja w sprawach nagłych może być podjęta również przez wspólnika wyłączonego od prowadzenia spraw spółki. Nagłość czynności należy rozumieć tak, że konieczność działania pojawia się niespodziewanie, a dokonanie czynności nie może być zawieszone do czasu podjęcia uchwały przez wspólników lub dokonania jej przez wspólnika uprawnionego do prowadzenia spraw spółki.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy wspólnik jest uprawniony i obowiązany do prowadzenia spraw spółki.
Każdy wspólnik jest uprawniony i obowiązany do prowadzenia spraw spółki.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama