Na czym polega umowa spółki partnerskiej?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z artykułem 91 Kodeksu Spółek Handlowych, umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:
REKLAMA
1) określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki - przy czym jeżeli spółka została zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, konieczne jest wskazanie w umowie wszystkich wolnych zawodów wykonywanych przez wspólników w ramach spółki,
2) przedmiot działalności,
3) nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki,
4) w przypadku, gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów,
5) firmę i siedzibę spółki,
6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
7) określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.
Oprócz wskazanych wyżej elementów, umowa spółki partnerskiej może zawierać także elementy dodatkowe (fakultatywne), np. postanowienia regulujące kwestię podziału zysku i partycypowania w stratach, czy zapisy określające przyczyny rozwiązania spółki.
Bez zawarcia umowy spółki partnerskiej w ogóle nie można prowadzić działalności w takiej formie. Umowa stanowi bowiem podstawę jej dalszej działalności. Umowa spółki partnerskiej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wymóg zachowania formy aktu notarialnego dotyczy wszystkich postanowień umowy (obligatoryjnych i fakultatywnych). Forma aktu notarialnego musi być zachowana każdorazowo również w przypadku dokonywania jakichkolwiek zmian i uzupełnień umowy, a także w razie jej rozwiązania za zgodą stron.
Polecamy serwis: Wzory umów
Kolejnym, po zawarciu umowy, etapem w procesie powstawania spółki partnerskiej jest zgłoszenie spółki do rejestru. Wpis spółki partnerskiej do rejestru przedsiębiorców ma charakter obligatoryjny i zarazem konstytutywny, gdyż spółka powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat