Udział wspólników w zyskach i stratach spółki
REKLAMA
REKLAMA
Jednakże, w umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Jeśli w umowie spółki ustalono inny sposób dzielenia zysku, niż to wynika z kodeksu cywilnego, ale jednocześnie nic nie wspomniano o pokrywaniu strat, wówczas ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się także do udziału w stratach.
REKLAMA
Uzasadnieniem nierównego udziału w zyskach może być zarówno różna wartość wkładów wniesionych przez wspólników, jak też różne zaangażowanie poszczególnych wspólników w prowadzeniu spraw spółki. W żadnym razie nie jest dopuszczalne całkowite pozbawienie wspólnika prawa do zysku, bądź też przeznaczenie mu tylko takiego udziału, który stanowiłby symboliczną jedynie partycypację w zyskach spółki, nawet w przypadku, gdy zaangażowanie wspólnika w prowadzenie spraw spółki jest minimalne.
Porównaj: Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej
Co do zasady, podział zysku może nastąpić dopiero w chwili rozwiązania umowy spółki. Jednakże, gdy spółka została zawarta na czas dłuższy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego. Należy uznać, iż chodzi o spółkę zawartą na czas dłuższy niż jeden rok obrachunkowy. Z kolei pojęcie roku obrachunkowego powinna określać sama umowa spółki lub uchwała wspólników. Zazwyczaj jednak rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Powyższe zasady co do terminu wypłacania zysku mogą zostać zmienione w umowie spółki bądź też w uchwale wspólników. Można więc dowolnie określić terminy dzielenia się dochodem spółki.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat