| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole przedsiębiorców

Kontrole przedsiębiorców

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie 11 marca 2010 r. zapadł wyrok, z uzasadnienia którego wynika przede wszystkim, że do kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy nie mają zastosowania postanowienia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (III SA/Kr 1002/09).

Pracodawcy RP przypominają, że Zespół ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy Komisji Trójstronnej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli prowadzonych przez PIP. W toku prac prowadzonych w Zespole sama Inspekcja zaproponowała zmiany, których celem było zliberalizowanie wymogów zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w odniesieniu do prowadzonych przez siebie działań kontrolnych.

Jak PIP dokumentuje kontrolę >>

Propozycje PIP Pracodawcy RP przyjęli z zainteresowaniem – mogą być one bowiem bazą do kompromisu pomiędzy zabezpieczeniem bezpieczeństwa wykonywania pracy, a utrudnieniami w działalności przedsiębiorstw związanymi z prowadzonymi kontrolami.

PIP nie postuluje całkowitego wyłączenia prowadzonych przez siebie kontroli spod wymogów rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i tej postawy nie zmienia także przytoczony wyrok sądu w Krakowie.

Ryczałt dla społecznego inspektora pracy jak wynagrodzenie >>

Pracodawcy RP podkreślają, że bezpieczeństwo pracy jest wartością, którą trzeba chronić i krzewić. Polscy pracodawcy nie są w opozycji do działań PIP. Trzeba jednak doprowadzić do jasnej sytuacji prawnej, która zapewni PIP możliwość skutecznego wykonywania swoich działań, które nie będą zakłócać sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »