reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?

Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?

Spółka partnerska jest nową formą spółki osobowej. Została wprowadzona do polskiego systemu prawnego wzorując się na rozwiązaniach systemu amerykańskiego. Ta forma prowadzenia działalności jest przeznaczona wyłącznie dla wykonywania wolnych zawodów.

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Partnerami w spółce partnerskiej mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów. Kodeks Spółek Handlowych przewiduje, że partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Następnie, po zawarciu umowy spółkę należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż powstaje ona dopiero po wpisaniu w ww. rejestrze.

Charakterystyczną cechą spółki partnerskiej jest ograniczona odpowiedzialność partnera za zobowiązania spółki powstałe w związku działaniem innych partnerów w spółce. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Należy pamiętać, że prowadzić spółkę partnerską mogą tylko osoby wykonujące określone wolne zawody, posiadające odpowiednie do tego uprawnienia. Utrata uprawnień do wykonywania wolnego zawodu przez partnerów niesie ze sobą znaczące skutki. Najdalej idącą konsekwencją jest rozwiązanie spółki. Dotyczy to sytuacji gdy wszyscy partnerzy utracą swoje uprawnienia.

Polecamy: Dział kadr w przedsiębiorstwie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie działalności w formie spółki partnerskiej.
Prowadzenie działalności w formie spółki partnerskiej.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama