Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?
REKLAMA
REKLAMA
Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Partnerami w spółce partnerskiej mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów. Kodeks Spółek Handlowych przewiduje, że partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
REKLAMA
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Następnie, po zawarciu umowy spółkę należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż powstaje ona dopiero po wpisaniu w ww. rejestrze.
Charakterystyczną cechą spółki partnerskiej jest ograniczona odpowiedzialność partnera za zobowiązania spółki powstałe w związku działaniem innych partnerów w spółce. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Należy pamiętać, że prowadzić spółkę partnerską mogą tylko osoby wykonujące określone wolne zawody, posiadające odpowiednie do tego uprawnienia. Utrata uprawnień do wykonywania wolnego zawodu przez partnerów niesie ze sobą znaczące skutki. Najdalej idącą konsekwencją jest rozwiązanie spółki. Dotyczy to sytuacji gdy wszyscy partnerzy utracą swoje uprawnienia.
Polecamy: Dział kadr w przedsiębiorstwie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat