reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Spółka cywilna jako pracodawca

Spółka cywilna jako pracodawca

Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym i nie ma podmiotowości prawnej to w niektórych dziedzinach prawa nadal traktowana jest jako samodzielny podmiot prawny.

Tak jest między innymi w prawie pracy. Mianowicie, kodeks pracy nadaje spółce cywilnej miano pracodawcy. Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Oznacza to, że w praktyce spółkę cywilną traktuje się jako jednostkę organizacyjną, która może zatrudniać pracowników i konsekwentnie w stosunkach pracowniczych może występować jako jednolity podmiot. Uzupełnieniem przepisów kodeksu pracy są przepisy kodeksu postępowania cywilnego regulujące postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego zdolność sądową i procesową ma także zakład pracy, chociażby nie posiadał osobowości prawnej.

Konsekwencją tego uregulowania jest fakt, że w zakresie spraw pracowniczych spółka cywilna posiada zdolność sadową.

Porównaj:  Udział wspólników w zyskach i stratach spółki


Dwaj sąsiedzi prowadzą warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej i chcą zatrudnić nowego pracownika. Na umowie o pracę nie będzie figurował żaden z nich osobiście, ale założona przez nich spółka.

W tym miejscu należy zauważyć, że wspomniane przepisy prawa pracy są wyrazem braku spójności systemu prawnego dotyczącego spółki cywilnej. Z jednej bowiem strony według przepisów prawa cywilnego i gospodarczego spółka nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest jako zwykła umowa, a z drugiej przepisy prawa pracy traktują spółkę cywilną jako jednostkę organizacyjną, która może występować w roli pracodawcy. Wydaje się, że taki stan będzie źródłem wielu wątpliwości i problemów.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy spółka cywilna może być pracodawcą?
Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama