Spółka cywilna jako pracodawca
REKLAMA
REKLAMA
Tak jest między innymi w prawie pracy. Mianowicie, kodeks pracy nadaje spółce cywilnej miano pracodawcy. Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Oznacza to, że w praktyce spółkę cywilną traktuje się jako jednostkę organizacyjną, która może zatrudniać pracowników i konsekwentnie w stosunkach pracowniczych może występować jako jednolity podmiot. Uzupełnieniem przepisów kodeksu pracy są przepisy kodeksu postępowania cywilnego regulujące postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa pracy.
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego zdolność sądową i procesową ma także zakład pracy, chociażby nie posiadał osobowości prawnej.
Konsekwencją tego uregulowania jest fakt, że w zakresie spraw pracowniczych spółka cywilna posiada zdolność sadową.
Porównaj: Udział wspólników w zyskach i stratach spółki
Dwaj sąsiedzi prowadzą warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej i chcą zatrudnić nowego pracownika. Na umowie o pracę nie będzie figurował żaden z nich osobiście, ale założona przez nich spółka.
W tym miejscu należy zauważyć, że wspomniane przepisy prawa pracy są wyrazem braku spójności systemu prawnego dotyczącego spółki cywilnej. Z jednej bowiem strony według przepisów prawa cywilnego i gospodarczego spółka nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest jako zwykła umowa, a z drugiej przepisy prawa pracy traktują spółkę cywilną jako jednostkę organizacyjną, która może występować w roli pracodawcy. Wydaje się, że taki stan będzie źródłem wielu wątpliwości i problemów.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat