REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowe podróże służbowe

Cezary Mak

REKLAMA

Świadczenie pracy w kilku różnych rejonach kraju będących dla pracownika stałym miejscem wykonywania pracy nie jest zjawiskiem wyjątkowym, lecz normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Podstawę formalną podróży służbowej pracownika odbywanej na terenie kraju stanowi pochodzące od pracodawcy polecenie wyjazdu. Forma polecenia jest w zasadzie dowolna, jednak do celów dowodowych zaleca się wydanie takiego polecenia pracownikowi na piśmie. W praktyce pracodawcy posługują się zunifikowanym drukiem polecenia wyjazdu służbowego, w którym zawarte są niezbędne informacje pozwalające na udokumentowanie, że pracownik znajdował się w podróży służbowej.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku przedsiębiorców o tym, czy znajdują się w podróży służbowej, każdorazowo decyduje cel takiej podróży i jej służbowy charakter.

WAŻNE!
Za podróż służbową przedsiębiorcy należy uznać jedynie bezpośrednie wykonywanie przez niego zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeśli nie łączy się to z osobistym świadczeniem przez tego przedsiębiorcę usług w ramach prowadzonej przez niego działalności.

Przedsiębiorca podróżuje bez polecenia wyjazdu służbowego, bo on sam decyduje o konieczności takiej podróży i o rodzaju użytego środka transportu. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby posługiwał się takim samym drukiem, z którego korzystają pracownicy. Przepisy podatkowe określające niezbędne elementy potrzebne do rozliczania należności z tytułu podróży służbowych, które powinien zawierać ten formularz, są bowiem wspólne dla pracowników i przedsiębiorców.

Podróż służbowa kierowcy po zmianach >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia związane z podróżą służbową

Pracownikom, którzy otrzymali polecenie odbycia podróży służbowej, przysługują określone należności, które nie są składnikami wynagrodzenia za wykonaną pracę, lecz stanowią zwrot zwiększonych kosztów, wynikających z odbycia podróży służbowej na obszarze kraju. W przypadku pracowników sfery budżetowej rodzaj oraz wysokość tych należności została określona w rozporządzeniu wykonawczym. W przypadku pozostałych pracowników zasady ustalenia tych wydatków pozostawiono w gestii pracodawców prywatnych. Ustalając wysokość diety, nie mogą oni jednak ukształtować jej na poziomie niższym niż wskazana dla pracowników sfery budżetowej. Z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej pracownikom przysługują diety, których wysokość jest uzależniona od czasu trwania tej podróży.

Dieta nie przysługuje:

  • za czas delegowania do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika,
  • gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie w postaci 3 posiłków.

Zdaniem Sądu Najwyższego miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika (wyrok SN z 11 października 2005 r., I PK 67/05).


Zwrot kosztów przejazdów

Pracodawca powinien także zwrócić pracownikowi poniesione przez niego koszty przejazdów i innych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Należy przez to rozumieć wszystkie wydatki, jakie pracownik poniósł w związku z przejazdami między miejscowościami wskazanymi w poleceniu wyjazdu służbowego (miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży), np. z tytułu: zakupu paliwa, opłat za autostrady, kosztów naprawy samochodu, który zepsuł się w trakcie podróży, a nawet jego mycia.

REKLAMA

Przykład
Pracownik przebywał w podróży służbowej, w czasie której zepsuł się BUS, którym podróżował. W tej sytuacji zmuszony był zamówić taksówkę, która dowiozła go do miejsca docelowego. Może on więc z tytułu zwrotu kosztów przejazdów domagać się nie tylko równowartości ceny biletów na BUS, ale także kwoty zapłaconej za taksówkę.

Za każdą rozpoczętą dobę pobytu, rozumianą jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczął podróż, przysługuje mu ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety (4,60 zł za dobę podróży). W tym wypadku chodzi o ryczałtowe zrekompensowanie pracownikowi kosztów poniesionych w miejscowości docelowej, w związku z jego przemieszczeniem się na terenie tej miejscowości, do punktu, gdzie wykonuje zadania służbowe. Ryczałt nie przysługuje wtedy, gdy pracownik nie ponosi takich kosztów albo pracodawca wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Dom albo hotel – kiedy pokrywać koszty noclegu

Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, a gdy nie przedstawił rachunku – za każdy nocleg przysługuje 34,50 zł (150% diety). Ryczałt ten należy się jedynie wtedy, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin – między godziną 21.00 a 7.00 rano.

WAŻNE!
Jeśli pracownik przedstawi rachunek, a pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu, nie przysługuje mu zwrot kosztów noclegu.

Pracownikom przysługuje również zwrot innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, które ściśle dotyczą zadania służbowego, np. koszty obiadu z klientem firmy czy koszty drobnych upominków.

Wypadek samochodem służbowym >>

Kiedy ryczałt jest opłacalny

Właściciele firm w odróżnieniu od pracodawców ze sfery budżetowej mają możliwość rozliczania kosztów podróży pracowników w wysokości zryczałtowanej. Ryczałt ten może być ustalany za każdą dobę podróży lub za czas pobytu niezbędny do wykonania określonego zadania. Jego wysokość nie może znacznie odbiegać od świadczenia należnego pracownikom na zasadach ogólnych. W przeciwnym wypadku pracownikowi będzie przysługiwać roszczenie o wyrównanie należności.

WAŻNE!
Na to, jaki system rozliczania kosztów podróży służbowych zostanie przyjęty u pracodawcy, ma wpływ przede wszystkim częstotliwość odbywania u niego podróży służbowych przez pracowników.

Wielokrotne odbywania takich podróży przemawia za wprowadzeniem ryczałtowego systemu rozliczania, gdyż upraszcza je przez wyeliminowanie potrzeby szczegółowego uregulowania każdej doby podróży służbowej.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA