REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerstwo pracy prognozuje stopę bezrobocia

Ministerstwo pracy prognozuje, że w pesymistycznym wariancie bezrobocie na koniec roku może wynieść 13- 13,5 proc., natomiast w optymistycznym pozostanie na obecnych poziomach - poinformowała dziennikarzy minister Jolanta Fedak.

Projekt ustawy o praktykach absolwenckich

W Sejmie znajduje sie poselski projekt ustawy o praktykach absolwenckich.

Wynagrodzenie za podróż służbową

W obecnych czasach podróże służbowe stają się coraz bardziej popularne. Pracownicy wyjeżdżają do innych miast, a nawet państw w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków. Jakie należy się wynagrodzenie takim pracownikom?

Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego należy się każdemu bez wyjątku pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak wiadomo, umowa na zastępstwo jest taką umową.

REKLAMA

Wstępne porozumienie ws. pakietu antykryzysowego

Premier Donald Tusk zadeklarował po piątkowym spotkaniu prezydium Komisji Trójstronnej, że jest wstępne porozumienie dotyczące wspólnej realizacji pakietu antykryzysowego.

Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową?

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

Jak radzić sobie z oporem pracowników

Jestem menedżerem w dziale sprzedaży, firma właśnie przechodzi poważny proces zmian, a ja jestem odpowiedzialny za wyniki sprzedaży. W jaki sposób powinienem podejść do oporu pracowników, którzy zamiast skupić się na realizacji celów biznesowych zajmują się roztrząsaniem kwestii związanych z zachodzącymi w organizacji zmianami.

REKLAMA

Molestowanie seksualne przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownica zwraca się do pracownika słowami, które powszechnie uważane są za nieprzyzwoite w miejscu pracy. Jedna z takich sytuacji została zaobserwowana przez innego pracownika, który zwrócił na to uwagę pracodawcy. Czy za takie zachowanie można pracownicy wypowiedzieć umowę o pracę?

Dodatkowe pieniądze dla pracowników

Decyzja o tym, czy znajdą się dodatkowe środki na podwyżki dla pracowników cywilnych wojska zostanie podjęta między 25 a 31 maja, po zakończeniu renegocjacji umów z przemysłem obronnym - zapowiedział szef MON Bogdan Klich.

Senat poparł zmiany zasad "dorabiania" przez mundurowych

Nie więcej niż o 25 proc. będą obniżane emerytury i renty żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych z niepełną wysługą lat, dorabiających do emerytury kwotę od 70 do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W czwartek Senat nie wprowadził poprawek do regulujących tę sprawę nowelizacji.

Projekt ustawy antydyskryminacyjnej wkrótce na Radzie Ministrów

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że ma nadzieję, iż Polska wkrótce wywiąże się ze swoich zobowiązań dotyczących realizacji dyrektyw unijnych w sprawie zakazu dyskryminacji.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Do kiedy pracodawca musi przekazać pierwszą ratę na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę

W naszym zakładzie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do kiedy w tym roku powinniśmy przekazać pierwszą ratę środków na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę?

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady przyznawania prawa i wymiar urlopu macierzyńskiego. Ta zmiana ma wpływ również na zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego w niektórych przypadkach przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę.

Zespół ws. reformy emerytur mundurowych rozpoczął prace

Od określenia rozbieżności, które będą tematami kolejnych spotkań przedstawicieli kierownictwa MSWiA oraz związkowców, rozpoczął swe prace wspólny zespół ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych.

Tempo wzrostu płac będzie systematycznie spadać

W tym roku należy oczekiwać systematycznego spadku tempa wzrostu płac - powiedział główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka.

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych

W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę?

W piątek wyniki uzgodnień nt. pakietu antykryzysowego

Rząd ma nadzieję, że w piątek na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej uzyska uzgodnione przez związki zawodowe i pracodawców wspólne stanowisko na temat szczegółów rozwiązań pakietu antykryzysowego - powiedział w radiu TOK FM minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Czy praca może być wykonywana na podstawie nieważnej umowy o pracę

Umowa o pracę może być zawarta przez wykonanie czynności faktycznych – np. przez podjęcie pracy i wypłacanie za nią wynagrodzenia. Praca ta może być wykonywana także na warunkach określonych w pierwotnej, nieważnej umowie o pracę, jeśli faktyczne wykonywanie pracy będzie się odbywało na warunkach akceptowanych przez obie strony stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I PK 215/08).

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Jeżeli pracownik spełni przewidziane w ustawie warunki oraz przez co najmniej 6 miesięcy będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej

Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia?

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

W praktyce sądy często uwzględniają wnioski pracowników o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy, np. z powodu choroby uniemożliwiającej złożenie wniosku.

Coraz więcej bezrobotnych zakłada własne firmy

W szybkim tempie rośnie liczba osób, które po utracie pracy, występują o pomoc finansową z Funduszu Pracy na założenie własnej firmy - powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Senat o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

Senat, na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. ustawą o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych i nowelą ustawy dotyczącej zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych.

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Maksymalny okres umowy na czas określony

Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać?

Decyzja o podwyżkach świadczeń rodzinnych

Rząd podejmie we wtorek decyzję o podwyżkach świadczeń rodzinnych. Między resortem pracy i resortem finansów istnieją rozbieżności dotyczące progów dochodowych, w oparciu o które ma być liczony zasiłek - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Odprawa pieniężna wypłacana przy zwolnieniach grupowych

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych otrzymają zarówno pracownicy zwalniani grupowo, jak i indywidualnie. Aby tak się stało, pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników.

Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu. Zwykle przyczyna kłopotów leży jednak nie po stronie OFE, ale skarżących, którym brakuje wiedzy na temat funkcjonowania systemu OFE - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Bezrobotne małżeństwa otrzymają pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Jeżeli pracę straci tylko jedno z małżonków, to rodzina nie dostanie od państwa pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego; będzie ona udzielana, gdy bez pracy będą obydwoje - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Związki i pracodawcy: porozumieliśmy się w sprawie pakietu antykryzysowego

Pracodawcy i związki zawodowe porozumiały się w sprawie pakietu antykryzysowego - poinformowali PAP w piątek przedstawiciele organizacji biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej.

Fedak: stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc.

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc. z 11,2 proc. w marcu - poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Zastosowanie badań HR due diligence w procesach fuzji i przejęć

Firmy, by być konkurencyjne na rynku, muszą jak najlepiej wykorzystywać swoje aktywa materialne, własność intelektualną, dostępność do rynków zbytu, redukować ryzyko, koszty prac rozwojowych itp. Dlatego skazane są na różnego rodzaju fuzje, przejęcia i alianse strategiczne. W czasach, gdy kapitał ludzki staje się głównym źródłem przewagi konkurencyjnej dla nowoczesnych przedsiębiorstw, nie sposób pominąć w procesie decyzyjnym, związanym z łączeniem podmiotów gospodarczych, badania typu due diligence zasobów, mimo że ich pełna wartość nie pojawia się w bilansie spółki.

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Czy świadczenie świąteczne z zfśs podlega potrąceniu jak wynagrodzenie za pracę

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pracownicy z okazji świąt otrzymali z zfśs tzw. pieniężne świadczenie świąteczne. Ponadto pracownik ten otrzyma z zfśs zapomogę socjalną z uwagi na swoją trudną sytuację materialną. Czy egzekucja prowadzona przez komornika dotyczy również tego rodzaju wypłat?

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop?

Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu każdego roku. Wynagrodzenie takie powinno być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie otrzymałby pracownik, gdyby świadczył pracę.

Sejm: zmiany w przepisach przeciwpożarowych - do Senatu

Sejm znowelizował w czwartek Kodeks pracy; nowe przepisy mają wyeliminować - uznawane przez pracodawców za absurdalne - rozwiązania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Spotkanie Komisji Trójstronnej w sprawie pakietu antykryzysowego

Dziś odbędzie się spotkanie Komisji Trójstronnej (KT), podczas którego przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych - bez udziału rządu - mają rozmawiać o najnowszych rządowych propozycjach do pakietu antykryzysowego.

Senacka komisja za obniżeniem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli

Za obniżeniem wysokości świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejsze emerytury ze 100 do 80 proc. wysokości emerytury pomostowej opowiedziała się w czwartek senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Sejm przyjął senacką poprawkę dotyczącą czasu pracy kierowców

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, zakładającą, że będą oni mieli prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w jednym tygodniu.

Zasady obliczania odpisów na zfśs

Pracodawca musi przekazać odpisy na zfśs w terminie do 30 września każdego roku. Powinien jednak pamiętać o tym, że do 31 maja należy przekazać na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

REKLAMA