REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo do rozwiązania natychmiastowego umowy o pracę z winy pracownika. Nie obowiązują go żadne okresy wypowiedzenia.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy bez winy pracownika

Rozwiązanie umowy bez okresów wypowiedzenia dopuszczalne jest także w przypadkach niezawinionych przez pracowników. Wiąże się to z przedłużającą się usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.

Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi pracodawca ma obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi swój zamiar. Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Pracownik ma prawo do natychmiastowego zakończenia stosunku pracy z pracodawcą w ścisłe określonych przez prawo pracy sytuacjach. Pracodawca może się z tym nie zgodzić i wystąpić do sądu pracy o odszkodowanie.

REKLAMA

Roszczenie pracodawcy wobec pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Pracodawcy przysługują określone roszczenia wobec pracownika, który rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia bez uzasadnionych przyczyn.

Roszczenia pracownika w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Pracodawca może rozwiązać pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym tylko w ściśle określonych sytuacjach. W razie nieuzasadnionego rozwiązania musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami.

Przywrócenie do pracy natychmiastowo zwolnionego pracownika

Pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn został zwolniony z pracy przez pracodawcę w trybie natychmiastowym może żądać przywrócenia go do pracy.

Odszkodowanie dla pracownika bezzasadnie zwolnionego z pracy

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

REKLAMA

Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Szczególnym przypadkiem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są przypadki pozwalające pracownikowi na rozwiązanie umowy za kilkudniowym uprzedzeniem.

Mniej ofert pracy, bo firmy zgłaszają je tylko raz

Jedną z przyczyn spadku liczby ofert pracy w ostatnich miesiącach mogą być zmiany w prawie, które nie pozwalają pracodawcom zgłaszać zapotrzebowania na pracowników w kilku urzędach pracy jednocześnie, co było możliwe przed 1 stycznia.

Nie będzie podwyżek składek na ubezpieczenie zdrowotne i rentowe

W 2010 r. rząd nie przewiduje podwyższenia składek na ubezpieczenie zdrowotne czy rentowe - zapewniła w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie pracownika do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika. Pracownicy wykonujący prace na podstawie umowy o pracę podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Płatnikiem składek na ubezpieczenie jest pracodawca. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać za niego składki.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.

Czy podwyżkę z wyrównaniem wstecznym trzeba wypłacić pracownikowi, który w chwili przyznania podwyżek nie jest już zatrudniony

Z początkiem października br. w naszym zakładzie pracy zaczną obowiązywać podwyżki wynagrodzeń (zmiana regulaminu wynagradzania). Pracodawca i związki zawodowe wynegocjowali podwyżkę z wyrównaniem od 1 kwietnia br. W tym okresie (od początku kwietnia do końca września) kilkoro pracowników zakończyło pracę. Czy powinniśmy im naliczyć podwyżki i wypłacić wyrównanie za okres od 1 kwietnia do dnia, w którym pracowali?

Przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Czyni to w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Wynagrodzenie za czas przywrócenia do pracy

Przywrócenia do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia może żądać osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz kobiety w ciąży i pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego.

Pracownik do wynajęcia czyli jak zarządzać pracownikami tymczasowymi

Praca tymczasowa to nowoczesny sposób zarządzania personelem. Umożliwia bowiem dostosowanie poziomu zatrudnienia do wymogów rynku. Pracodawca nie musi przez cały czas utrzymywać wysokiego poziomu zatrudnienia. Może mieć stały „trzon pracowników”, a okresowo, przy zwiększonych zamówieniach, korzystać z pracy pracowników tymczasowych.

Odszkodowanie za niezasadne wypowiedzenie

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę pracę w sposób nieuzasadniony lub niezgodny z prawem ma prawo w związku z tym do odszkodowania.

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy

Umowa zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą na czas wykonywania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Takie uprawnienia nie ma zarówna pracownik, jak i pracodawca.

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Umowę o pracę na okres próby można wypowiedzieć przy zachowaniu ściśle określonych terminów wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik jest słabszą stroną umowy o pracę, w związku z tym prawo pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z elementów powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem umów o pracę. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę tylko z uzasadnionych powodów.

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Nie każdego pracownika można zwolnić poprzez wręczenie mu wypowiedzenia umowy o pracę. Określone grupy pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem.

Ochrona przed wypowiedzeniem działaczy związkowych

Działacze związkowi podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem im umowy o pracę. Na czym polega wyjątkowa ochrona ich stosunków pracy.

Czy będzie wzrost podatków w 2010 r.

Pomimo światowego kryzysu, przygotowany przez rząd projekt ustawy budżetowej na 2010 r. nie przewiduje wzrostu podatków.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w czasie ciąży

Ciąża jest dla pracownicy okresem szczególnej ochrony. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownicy w ciąży odpowiednie warunki pracy. Jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie ciąży.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Osoby, które posiadają długi staż pracy i którym brakuje nie wielu lat pracy do uzyskania prawa do emerytury podlegają ochronie przed wypowiedzeniem.

Forma zawarcia umowy o pracę

Umowa o pracę zawierana pomiędzy pracownikiem i pracodawcą powinna ostać zawarta na piśmie. Zasadą jest pisemność umów o pracę.

Sposób zawarcia umowy o pracę

Pracodawca i pracownik, którzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób mają zawrzeć umowę o pracę między sobą, nie znajdą jej w Kodeksie pracy.

Trzecia umowa o pracę umową o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową, która daje pracownikowi największą stabilność zatrudnienia. Prawo pracy w tym zakresie idzie na przeciw pracownikowi, wprowadzając zasadę, że trzecia umowa o pracę na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Strony umowy o pracę

Umowę o pracę zawierają pracownik i pracodawca na zasadzie swobody zawierania umów.

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy 28 osób, dlatego sami wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zauważyliśmy w firmie wzrost zwolnień lekarskich, szczególnie w okresie wakacyjnym. Są to zwolnienia, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek chorobowy. Czy możemy przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich pracowników? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać kontrola i na co mamy zwrócić uwagę podczas jej przeprowadzania? Czy po kontroli jest wymagana opinia ZUS?

Sankcje za niewykonanie obowiązków wobec ZUS

Nieopłacone przez płatnika składki oraz odsetki za zwłokę podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Czym jest praca świadczona w formie telepracy?

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Zawarcie umowy o telepracę

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Strony umowy o telepracę

Umowa o świadczenie pracy w formie telepracy zwierana jest przez pracownika i pracodawcę. Pracownik pracujący na odległość za pomocą elektronicznych środków porozumiewania przekazuje pracodawcy swoje wyniki pracy.

Zalety i wady telepracy

Telepraca jako nowa forma świadczenia pracy została wprowadzona w zeszłym roku do Kodeksu pracy. Po roku jej obowiązywania można wskazać jej mocne i słabe strony.

Kontrola telepracownika przez pracodawcę

Pracodawca, który zatrudnia telepracownika ma prawo kontrolować sposób wykonywania pracy na odległość. Kontrola telepracownika musi jednak zostać przeprowadzona w ściśle określony sposób.

Rezygnacja z telepracy

Telepraca to forma wykonywania pracy na odległość. Pracodawca i pracownik porozumiewają się między sobą za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z czasem wykonywania telepracy może się okazać, że nie jest to odpowiednio wybrana forma świadczenia pracy. Czy można z niej zrezygnować?

REKLAMA