Kategorie

Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Maurycy Organa
DGP
W wyniku zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podpisanej przez Prezydenta 17 grudnia 2009 r., agencje pracy tymczasowej będą miały mniej obowiązków, a pracodawcy użytkownicy mniej ograniczeń związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych pracodawca użytkownik będzie mógł zatrudniać o 6 miesięcy dłużej niż dotychczas tego samego pracownika tymczasowego. Ponadto w wyniku nowelizacji zniesiono ograniczenie dotyczące zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych u pracodawcy użytkownika, który przeprowadził w okresie ostatnich 6 miesięcy zwolnienia grupowe.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych po zwolnieniu grupowym

Nowelizacja usuwa jedno z istotnych ograniczeń uniemożliwiających firmom przeprowadzającym zwolnienia grupowe korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Otóż dotychczas pracodawcą użytkownikiem (firmą, do której delegowany jest pracownik tymczasowy) nie mógł być podmiot, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przed przewidywanym terminem rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przeprowadził zwolnienia grupowe. Teraz pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy pracowników tymczasowych od razu po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych firma przeprowadzająca zwolnienia grupowe będzie mogła zatrudniać pracowników tymczasowych niezwłocznie po zakończeniu zwolnień grupowych.

Należy jednak przypomnieć, że pracownika tymczasowego nadal nie można zatrudnić na stanowisku pracy, na którym był zatrudniony pracownik, z którym w okresie ostatnich 3 miesięcy rozwiązano umowę z przyczyn niedotyczących pracowników (zarówno w ramach zwolnienia grupowego, jak i zwolnienia indywidualnego). Wynika to z art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

W wielu przypadkach agencje pracy tymczasowej zawierają z pracownikami tymczasowymi bardzo krótkie, np. dwutygodniowe umowy o pracę, które są wielokrotnie ponawiane. Dotychczas w takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musiała wystawiać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia w agencji. Wyjątkiem była sytuacja, gdy agencja zawierała z danym pracownikiem kolejną umowę o pracę tymczasową bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowej umowy o pracę. Wówczas agencja wystawiała świadectwo pracy po zakończeniu poprzedniej umowy o pracę wyłącznie na wyraźne żądanie pracownika tymczasowego (art. 5 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w związku z art. 97 Kodeksu pracy).


Omawiana nowelizacja wprowadza zupełnie nowe zasady wystawiania świadectw pracy przez agencję pracy tymczasowej. Teraz agencja pracy tymczasowej będzie wystawiała pracownikom tymczasowym świadectwa pracy w okresach 12-miesięcznych. Zatem po upływie każdego 12-miesięcznego okresu, w którym pracownik zawierał z agencją kilka odrębnych umów o pracę, agencja pracy będzie zobowiązana do wystawienia jednego „zbiorczego” świadectwa pracy. Jeżeli kolejna umowa została zawarta przed upływem 12-miesięcznego okresu (licząc od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę między agencją a pracownikiem tymczasowym), a wygaśnie/zostanie rozwiązana dopiero po upływie 12-miesięcznego okresu, to agencja musi wystawić świadectwo pracy dopiero w dniu rozwiązania/wygaśnięcia takiej umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji agencja będzie mogła wystawiać pracownikom tymczasowym świadectwa pracy raz do roku, niezależnie od liczby zawartych w tym okresie umów o pracę między pracownikiem tymczasowym a agencją.

Pracownik tymczasowy może jednak żądać wydania świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej w każdym przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę tymczasową i to również przed upływem 12-miesięcznego okresu zatrudnienia. Wystawione w takim przypadku świadectwo pracy będzie obejmowało, w zależności od okoliczności faktycznych, jedną lub kilka zakończonych umów o pracę.

PRZYKŁAD

Po zmianie przepisów ustawy o pracownikach tymczasowych dwóch nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych wykonywało taką samą pracę nieprzerwanie przez okres 15 miesięcy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Agencja zatrudniała te osoby na podstawie trzech kolejno zawieranych po sobie umów o pracę na okres 5 miesięcy. Jednemu z tych pracowników agencja pracy tymczasowej wystawiła jedno świadectwo pracy po upływie 15 miesięcy, a drugiemu – na jego wyraźne życzenie – agencja wystawiła 3 świadectwa pracy po zakończeniu każdego 5-miesięcznego okresu zatrudnienia. W obu przypadkach agencja pracy tymczasowej postąpiła zgodnie z nowymi regulacjami.

Wydłużenie maksymalnego okresu pracy pracownika tymczasowego

Przed zmianami maksymalny okres pracy pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika wynosił 12 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. W wyniku omawianej nowelizacji okres ten wydłużono do 18 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracownikach tymczasowych).

Niezmieniona pozostała zasada, że w przypadku, gdy pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy użytkownika w sposób ciągły w okresie nieobecności pracownika pracodawcy użytkownika (zastępstwo), to maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wynosi 36 miesięcy.

WAŻNE!

W wyniku nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wydłużono z 12 do 18 miesięcy.

Tabela przedstawia zmiany przed nowelizacją i po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych:

Porównanie dotychczasowych i nowych przepisów o pracownikach tymczasowych

Podstawa prawna

 • art. 3, art. 5, art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.),
 • ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (ustawa czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw).
 • art. 97 § 11 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.