reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

W wyniku zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podpisanej przez Prezydenta 17 grudnia 2009 r., agencje pracy tymczasowej będą miały mniej obowiązków, a pracodawcy użytkownicy mniej ograniczeń związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych pracodawca użytkownik będzie mógł zatrudniać o 6 miesięcy dłużej niż dotychczas tego samego pracownika tymczasowego. Ponadto w wyniku nowelizacji zniesiono ograniczenie dotyczące zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych u pracodawcy użytkownika, który przeprowadził w okresie ostatnich 6 miesięcy zwolnienia grupowe.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych po zwolnieniu grupowym

Nowelizacja usuwa jedno z istotnych ograniczeń uniemożliwiających firmom przeprowadzającym zwolnienia grupowe korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Otóż dotychczas pracodawcą użytkownikiem (firmą, do której delegowany jest pracownik tymczasowy) nie mógł być podmiot, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przed przewidywanym terminem rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przeprowadził zwolnienia grupowe. Teraz pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy pracowników tymczasowych od razu po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych firma przeprowadzająca zwolnienia grupowe będzie mogła zatrudniać pracowników tymczasowych niezwłocznie po zakończeniu zwolnień grupowych.

Należy jednak przypomnieć, że pracownika tymczasowego nadal nie można zatrudnić na stanowisku pracy, na którym był zatrudniony pracownik, z którym w okresie ostatnich 3 miesięcy rozwiązano umowę z przyczyn niedotyczących pracowników (zarówno w ramach zwolnienia grupowego, jak i zwolnienia indywidualnego). Wynika to z art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

W wielu przypadkach agencje pracy tymczasowej zawierają z pracownikami tymczasowymi bardzo krótkie, np. dwutygodniowe umowy o pracę, które są wielokrotnie ponawiane. Dotychczas w takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musiała wystawiać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia w agencji. Wyjątkiem była sytuacja, gdy agencja zawierała z danym pracownikiem kolejną umowę o pracę tymczasową bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowej umowy o pracę. Wówczas agencja wystawiała świadectwo pracy po zakończeniu poprzedniej umowy o pracę wyłącznie na wyraźne żądanie pracownika tymczasowego (art. 5 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w związku z art. 97 Kodeksu pracy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama