Kategorie

Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Maurycy Organa
DGP
W wyniku zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podpisanej przez Prezydenta 17 grudnia 2009 r., agencje pracy tymczasowej będą miały mniej obowiązków, a pracodawcy użytkownicy mniej ograniczeń związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych pracodawca użytkownik będzie mógł zatrudniać o 6 miesięcy dłużej niż dotychczas tego samego pracownika tymczasowego. Ponadto w wyniku nowelizacji zniesiono ograniczenie dotyczące zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych u pracodawcy użytkownika, który przeprowadził w okresie ostatnich 6 miesięcy zwolnienia grupowe.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych po zwolnieniu grupowym

Nowelizacja usuwa jedno z istotnych ograniczeń uniemożliwiających firmom przeprowadzającym zwolnienia grupowe korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Otóż dotychczas pracodawcą użytkownikiem (firmą, do której delegowany jest pracownik tymczasowy) nie mógł być podmiot, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przed przewidywanym terminem rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przeprowadził zwolnienia grupowe. Teraz pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy pracowników tymczasowych od razu po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych firma przeprowadzająca zwolnienia grupowe będzie mogła zatrudniać pracowników tymczasowych niezwłocznie po zakończeniu zwolnień grupowych.

Należy jednak przypomnieć, że pracownika tymczasowego nadal nie można zatrudnić na stanowisku pracy, na którym był zatrudniony pracownik, z którym w okresie ostatnich 3 miesięcy rozwiązano umowę z przyczyn niedotyczących pracowników (zarówno w ramach zwolnienia grupowego, jak i zwolnienia indywidualnego). Wynika to z art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

W wielu przypadkach agencje pracy tymczasowej zawierają z pracownikami tymczasowymi bardzo krótkie, np. dwutygodniowe umowy o pracę, które są wielokrotnie ponawiane. Dotychczas w takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musiała wystawiać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia w agencji. Wyjątkiem była sytuacja, gdy agencja zawierała z danym pracownikiem kolejną umowę o pracę tymczasową bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowej umowy o pracę. Wówczas agencja wystawiała świadectwo pracy po zakończeniu poprzedniej umowy o pracę wyłącznie na wyraźne żądanie pracownika tymczasowego (art. 5 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w związku z art. 97 Kodeksu pracy).


Omawiana nowelizacja wprowadza zupełnie nowe zasady wystawiania świadectw pracy przez agencję pracy tymczasowej. Teraz agencja pracy tymczasowej będzie wystawiała pracownikom tymczasowym świadectwa pracy w okresach 12-miesięcznych. Zatem po upływie każdego 12-miesięcznego okresu, w którym pracownik zawierał z agencją kilka odrębnych umów o pracę, agencja pracy będzie zobowiązana do wystawienia jednego „zbiorczego” świadectwa pracy. Jeżeli kolejna umowa została zawarta przed upływem 12-miesięcznego okresu (licząc od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę między agencją a pracownikiem tymczasowym), a wygaśnie/zostanie rozwiązana dopiero po upływie 12-miesięcznego okresu, to agencja musi wystawić świadectwo pracy dopiero w dniu rozwiązania/wygaśnięcia takiej umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji agencja będzie mogła wystawiać pracownikom tymczasowym świadectwa pracy raz do roku, niezależnie od liczby zawartych w tym okresie umów o pracę między pracownikiem tymczasowym a agencją.

Pracownik tymczasowy może jednak żądać wydania świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej w każdym przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę tymczasową i to również przed upływem 12-miesięcznego okresu zatrudnienia. Wystawione w takim przypadku świadectwo pracy będzie obejmowało, w zależności od okoliczności faktycznych, jedną lub kilka zakończonych umów o pracę.

PRZYKŁAD

Po zmianie przepisów ustawy o pracownikach tymczasowych dwóch nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych wykonywało taką samą pracę nieprzerwanie przez okres 15 miesięcy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Agencja zatrudniała te osoby na podstawie trzech kolejno zawieranych po sobie umów o pracę na okres 5 miesięcy. Jednemu z tych pracowników agencja pracy tymczasowej wystawiła jedno świadectwo pracy po upływie 15 miesięcy, a drugiemu – na jego wyraźne życzenie – agencja wystawiła 3 świadectwa pracy po zakończeniu każdego 5-miesięcznego okresu zatrudnienia. W obu przypadkach agencja pracy tymczasowej postąpiła zgodnie z nowymi regulacjami.

Wydłużenie maksymalnego okresu pracy pracownika tymczasowego

Reklama

Przed zmianami maksymalny okres pracy pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika wynosił 12 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. W wyniku omawianej nowelizacji okres ten wydłużono do 18 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracownikach tymczasowych).

Niezmieniona pozostała zasada, że w przypadku, gdy pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy użytkownika w sposób ciągły w okresie nieobecności pracownika pracodawcy użytkownika (zastępstwo), to maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wynosi 36 miesięcy.

WAŻNE!

W wyniku nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wydłużono z 12 do 18 miesięcy.

Tabela przedstawia zmiany przed nowelizacją i po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych:

Porównanie dotychczasowych i nowych przepisów o pracownikach tymczasowych

Podstawa prawna

 • art. 3, art. 5, art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.),
 • ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (ustawa czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw).
 • art. 97 § 11 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.