Obowiązkowe czy dobrowolne – czyli zasady ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że ubezpieczenia społeczne mogą być obligatoryjne (obowiązkowe), dobrowolne lub można im nie podlegać. Oto kilka najczęściej występujących przykładów.
REKLAMA
Pracownik
Od pracownika należy odprowadzać składki na wszystkie cztery rodzaje ubezpieczeń społecznych. Jest on objęty zatem ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym.
Nakładca
Nakładca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Dobrowolnie może natomiast odprowadzać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Nie podlega natomiast ubezpieczeniu wypadkowemu.
Zobacz: Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe
Zleceniobiorca
Zleceniobiorca, podobnie jak agent i usługobiorca podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Odprowadzanie pozostałych składek zależy od tego gdzie wykonywana jest umowa, czy ma to miejsce w siedzibie zlecającego czy też nie.
Pozarolnicza działalność
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, najczęściej prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, musi obowiązkowo wpłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Jedynie przy ubezpieczeniu chorobowym ma pewną dowolność. W wypadku gdy osoba taka zawiesiła swoją działalność wtedy nie musi opłacać składek wypadkowych i chorobowych.
Poseł i senator
Posłowie i senatorowie również podlegają ubezpieczeniom społecznym. Objęci są obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Nie podlegają natomiast ubezpieczeniu chorobowemu.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne
Duchowni
Księża wpłacają również składki ZUS. Odprowadzają oni obowiązkowo składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Mają natomiast dobrowolność w opłacaniu składki chorobowej.
Podsumowanie
Jak zatem widać wpłacanie składek na ubezpieczenie społeczne zależy od tego na jakiej podstawie wykonujemy pracę. Od tego zależy jakimi ubezpieczeniami będziemy objęci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat