reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Skrócenie czasu pracy poniżej normy (art. 145)

Skrócenie czasu pracy poniżej normy (art. 145)

Skrócenie czasu pracy poniżej normy dotyczy przede wszystkim pracy wykonywanej w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, której trwanie przez powszechnie obowiązujące normy czasu pracy kolidowałoby z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Praca wykonywana w takich warunkach, zależnie od nasilenia czynników szkodliwych, trwa krócej od powszechnie obowiązującej dobowej czy tygodniowej normy czasu pracy. Skrócenie czasu pracy w rozumieniu tego przepisu jest uzasadnione ochroną pracownika przed narażeniem na wynikające z rodzaju wykonywanej pracy czy też z warunków, w jakich jest ona świadczona, czynniki szkodliwe, a tym samym stanowi realizację jednej z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz: System pracy weekendowej (art. 144)

Skrócenie czasu pracy może polegać na:

  1. zmniejszeniu dobowego wymiaru czasu pracy równomiernie we wszystkie dni tygodnia,
  2. zróżnicowaniu wymiaru czasu pracy w poszczególne dni (doby), tak aby dało ono zmniejszenie tygodniowego wymiaru czasu pracy,
  3. wprowadzeniu dłuższych lub kilku przerw w czasie pracy wliczanych do czasu pracy.

Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy, który po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami ustala wykaz prac, które uzasadniają skrócenie czasu pracy. Ustawodawca odsyła w tym zakresie do zasad i trybu określonych w przepisach dotyczących konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia konsultacji, a zwłaszcza, aby odbywały się w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Podstawa prawna: art. 145 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy.
Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama