reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2010 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1317 zł (obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.). Składki od podstawy wymiaru w tej wysokości pracodawcy muszą rozliczyć po raz pierwszy w lutym 2010 r. za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym w styczniu 2010 r.

Pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym podlegają w tym czasie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczeń ani uprawnień do emerytury bądź renty. Przez inny tytuł należy rozumieć tytuł, z którego dana osoba nie nabyła prawa do urlopu wychowawczego (art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Składki na ubezpieczenia swoich pracowników, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, zawsze ma obowiązek rozliczać pracodawca niezależnie od tego, jak duży jest zakład pracy i ile pracuje w nim osób (art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składki te są natomiast finansowane przez budżet państwa (art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Należy je rozliczać w imiennych raportach ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx.

WAŻNE!

Pracodawcy rozliczają składki za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, ale ich nie opłacają.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2010 r., za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych należy naliczać składki:

  • na ubezpieczenie emerytalne – w wysokości 19,52% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 19,52% = 257,08 zł,

  • na ubezpieczenia rentowe – w wysokości 6% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 6% = 79,02 zł.

Składki w tej wysokości należy naliczać, jeśli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc i przez cały miesiąc spełniał warunki, by podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama