REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Joanna Grzelińska

REKLAMA

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2010 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1317 zł (obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.). Składki od podstawy wymiaru w tej wysokości pracodawcy muszą rozliczyć po raz pierwszy w lutym 2010 r. za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym w styczniu 2010 r.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym podlegają w tym czasie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczeń ani uprawnień do emerytury bądź renty. Przez inny tytuł należy rozumieć tytuł, z którego dana osoba nie nabyła prawa do urlopu wychowawczego (art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Składki na ubezpieczenia swoich pracowników, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, zawsze ma obowiązek rozliczać pracodawca niezależnie od tego, jak duży jest zakład pracy i ile pracuje w nim osób (art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składki te są natomiast finansowane przez budżet państwa (art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Należy je rozliczać w imiennych raportach ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy rozliczają składki za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, ale ich nie opłacają.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2010 r., za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych należy naliczać składki:

  • na ubezpieczenie emerytalne – w wysokości 19,52% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 19,52% = 257,08 zł,

  • na ubezpieczenia rentowe – w wysokości 6% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 6% = 79,02 zł.

Składki w tej wysokości należy naliczać, jeśli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc i przez cały miesiąc spełniał warunki, by podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Gdy pracownik podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym tylko przez część miesiąca, podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia należy proporcjonalnie zmniejszyć, dzieląc kwotę minimalnego wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca i mnożąc wynik przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

WAŻNE!

Składkę emerytalno-rentową od nowej podstawy wymiaru należy rozliczyć po raz pierwszy w lutym 2010 r.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2010 roku >>

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona – w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na dany rok kalendarzowy. W 2010 r. podstawa wymiaru jest ograniczona do kwoty 94 380 zł (30 x 3146 zł, tj. kwota prognozowanego wynagrodzenia w 2010 r. ustawą budżetową na 2010 r.).

Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych podlegają z tego tytułu również ubezpieczeniu zdrowotnemu (jeśli nie mają innych tytułów do ubezpieczeń ani prawa do emerytury lub renty). Podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie jest stała i równa za każdy miesiąc kwocie świadczenia pielęgnacyjnego. Począwszy od 1 listopada 2009 r. jest to kwota 520 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA