Kategorie

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Joanna Grzelińska
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2010 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1317 zł (obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.). Składki od podstawy wymiaru w tej wysokości pracodawcy muszą rozliczyć po raz pierwszy w lutym 2010 r. za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym w styczniu 2010 r.

Pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym podlegają w tym czasie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczeń ani uprawnień do emerytury bądź renty. Przez inny tytuł należy rozumieć tytuł, z którego dana osoba nie nabyła prawa do urlopu wychowawczego (art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Składki na ubezpieczenia swoich pracowników, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, zawsze ma obowiązek rozliczać pracodawca niezależnie od tego, jak duży jest zakład pracy i ile pracuje w nim osób (art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składki te są natomiast finansowane przez budżet państwa (art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Należy je rozliczać w imiennych raportach ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx.

WAŻNE!

Pracodawcy rozliczają składki za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, ale ich nie opłacają.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2010 r., za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych należy naliczać składki:

 • na ubezpieczenie emerytalne – w wysokości 19,52% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 19,52% = 257,08 zł,

 • na ubezpieczenia rentowe – w wysokości 6% podstawy wymiaru, tj. kwoty minimalnego wynagrodzenia:

1317 zł x 6% = 79,02 zł.

Składki w tej wysokości należy naliczać, jeśli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc i przez cały miesiąc spełniał warunki, by podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Gdy pracownik podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym tylko przez część miesiąca, podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia należy proporcjonalnie zmniejszyć, dzieląc kwotę minimalnego wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca i mnożąc wynik przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

WAŻNE!

Składkę emerytalno-rentową od nowej podstawy wymiaru należy rozliczyć po raz pierwszy w lutym 2010 r.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2010 roku >>

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona – w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na dany rok kalendarzowy. W 2010 r. podstawa wymiaru jest ograniczona do kwoty 94 380 zł (30 x 3146 zł, tj. kwota prognozowanego wynagrodzenia w 2010 r. ustawą budżetową na 2010 r.).

Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych podlegają z tego tytułu również ubezpieczeniu zdrowotnemu (jeśli nie mają innych tytułów do ubezpieczeń ani prawa do emerytury lub renty). Podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie jest stała i równa za każdy miesiąc kwocie świadczenia pielęgnacyjnego. Począwszy od 1 listopada 2009 r. jest to kwota 520 zł.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.