REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie wcześniejszych emerytur

REKLAMA

Posłowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odrzucili trzy projekty ustaw poszerzających krąg osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Przeciwko nim opowiedział się rząd, który uważa, że nie powinno się skracać czasu aktywności zawodowej i że nie stać na to budżetu.

Zdaniem wiceministra pracy Marka Buciora wszystkie projekty nowelizujące ustawę o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), dwa poselskie i jeden obywatelski, prowadzą do nieuzasadnionego poszerzenia przywilejów emerytalnych, co jest niezgodne z polityką rządu i na co nie pozwala sytuacja budżetu państwa.

Autopromocja

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emeryta-rentowe >>

Pierwszy z projektów poselskich przyznawał prawa do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) osobom, urodzonym przed 1949 r., które prowadziły działalność gospodarczą lub pracowały na zlecenie. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 2009 r., osoby takie mogły odejść na wcześniejszą emeryturę pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat przed zakończeniem pracy zawodowej były zatrudnione na umowę o pracę przez co najmniej pół roku.

Drugi projekt poselski wydłużał możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę 55-letnim kobietom i 60-letnim mężczyznom, którzy nabyli do niej prawa przed 1 stycznia 2009 r. Musieli też spełnić drugi warunek, tzn. przepracować co najmniej 30 lat (kobiety) lub 35 lat (mężczyźni). Prawo do występowania o wcześniejszą emeryturę utracili oni 1 stycznia 2009 r., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o emeryturach pomostowych, przyznająca prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) jedynie wąskiej grupie osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To, że w wieku 55 lub 60 lat dana kobieta ma przepracowane 30 lat. a mężczyzna 35 lat, nie ma już znaczenia.

Wiek emerytalny nie zostanie wydłużony >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast projekt obywatelski zakładał przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. (czyli przed wejściem w życie reformy emerytalnej wprowadzającej dwa filary ZUS i Otwartego Funduszu Emerytalnego) były zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nie mogły one przystąpić do OFE, a jeśli to zrobiły, musiałyby z niego wystąpić, pozostając ubezpieczonymi jedynie w ZUS. Dotyczy to m.in. części (obecnie ponad 40-letnich) dziennikarzy, aktorów, osób pracujących przez wiele lat w porze nocnej, którzy z chwilą wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych (1 stycznia 2009 r.) straciły prawo do odchodzenia na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Wszystkie trzy projekty trafią teraz na posiedzenie plenarne Sejmu z rekomendacją komisji o ich odrzucenie. Argumenty przeciwników dalszego procedowania nad nimi (głównie posłów PO) sprowadzają się do niedobrej sytuacji finansowej FUS, w której nie można poszerzać przywilejów emerytalnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA