REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie wcześniejszych emerytur

REKLAMA

Posłowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odrzucili trzy projekty ustaw poszerzających krąg osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Przeciwko nim opowiedział się rząd, który uważa, że nie powinno się skracać czasu aktywności zawodowej i że nie stać na to budżetu.

Zdaniem wiceministra pracy Marka Buciora wszystkie projekty nowelizujące ustawę o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), dwa poselskie i jeden obywatelski, prowadzą do nieuzasadnionego poszerzenia przywilejów emerytalnych, co jest niezgodne z polityką rządu i na co nie pozwala sytuacja budżetu państwa.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emeryta-rentowe >>

Pierwszy z projektów poselskich przyznawał prawa do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) osobom, urodzonym przed 1949 r., które prowadziły działalność gospodarczą lub pracowały na zlecenie. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 2009 r., osoby takie mogły odejść na wcześniejszą emeryturę pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat przed zakończeniem pracy zawodowej były zatrudnione na umowę o pracę przez co najmniej pół roku.

Drugi projekt poselski wydłużał możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę 55-letnim kobietom i 60-letnim mężczyznom, którzy nabyli do niej prawa przed 1 stycznia 2009 r. Musieli też spełnić drugi warunek, tzn. przepracować co najmniej 30 lat (kobiety) lub 35 lat (mężczyźni). Prawo do występowania o wcześniejszą emeryturę utracili oni 1 stycznia 2009 r., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o emeryturach pomostowych, przyznająca prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) jedynie wąskiej grupie osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To, że w wieku 55 lub 60 lat dana kobieta ma przepracowane 30 lat. a mężczyzna 35 lat, nie ma już znaczenia.

Wiek emerytalny nie zostanie wydłużony >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast projekt obywatelski zakładał przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. (czyli przed wejściem w życie reformy emerytalnej wprowadzającej dwa filary ZUS i Otwartego Funduszu Emerytalnego) były zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nie mogły one przystąpić do OFE, a jeśli to zrobiły, musiałyby z niego wystąpić, pozostając ubezpieczonymi jedynie w ZUS. Dotyczy to m.in. części (obecnie ponad 40-letnich) dziennikarzy, aktorów, osób pracujących przez wiele lat w porze nocnej, którzy z chwilą wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych (1 stycznia 2009 r.) straciły prawo do odchodzenia na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Wszystkie trzy projekty trafią teraz na posiedzenie plenarne Sejmu z rekomendacją komisji o ich odrzucenie. Argumenty przeciwników dalszego procedowania nad nimi (głównie posłów PO) sprowadzają się do niedobrej sytuacji finansowej FUS, w której nie można poszerzać przywilejów emerytalnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie od pracodawcy do zimowego wypoczynku 2024/2025 nie tylko dla obecnych, ale również dla byłych pracowników i ich rodzin. Komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości przysługuje?

Mowa o świadczeniu urlopowym „wczasy pod gruszą” (które – na takich samych zasadach jak w okresie letnim – może być również pobierane w okresie zimowym) oraz dofinansowaniu zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Obydwa świadczenia, mogą otrzymać pracownicy i ich rodziny, jak również byli pracownicy, którzy przeszli na emeryturę lub rentę i ich rodziny, których pracodawcy mają obowiązek utworzenia lub dobrowolnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ale nie tylko. Pracownikom, których pracodawcy nie tworzą ZFŚS – pracodawcy również mogą wypłacać świadczenie urlopowe. 

Wigilia dniem wolnym od pracy. Czy sklepy będą czynne? [projekt ustawy do wglądu]

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw jest już w Sejmie. Poparcie dla wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię wyraził prezydent Andrzej Duda. Pojawił się także pomysł, żeby Wigilia zastąpiła inny dzień wolny.

Wynagrodzenie zasadnicze nie niższe od wynagrodzenia minimalnego. Będą surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów

Projektowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zmienia zasady określania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Nowe przepisy zwiększą także sankcje grożące pracodawcy za łamanie praw pracowniczych, w tym dotyczących wynagrodzenia. Projekt ustawy zakłada, że przepisy o ustalaniu wynagrodzenia pracownika wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.

Dzień wolny w Wigilię. Czy zastąpi inny dzień wolny od pracy?

W Sejmie jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy proponują ustanowić 24 grudnia – Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Warto zastanowić się, czy Wigilia nie mogłaby zastąpić innego wolnego dnia, który nie jest dla ludzi tak istotny - uważa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Późniejszy termin wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

REKLAMA

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

REKLAMA