Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od 13 grudnia 2009 r., ponieważ wyczerpał już 182-dniowy okres zasiłkowy. Za 12 grudnia 2009 r. pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracownikowi, w związku ze zwolnieniem lekarskim od 13 grudnia 2009 r., nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek chorobowy.
Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, następnie otrzymał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Po badaniu przeprowadzonym w grudniu 2009 r. lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik jeszcze w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy, które Państwu dostarczył. Na podstawie zwolnień lekarskich wystawianych nieprzerwanie po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi żadnych świadczeń, tj. ani zasiłku chorobowego, ani wynagrodzenia chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego.
Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przysługuje przez okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni albo 270 dni w przypadku gruźlicy lub choroby w trakcie ciąży. Do okresu zasiłkowego pracodawca wlicza kolejne zwolnienia lekarskie spowodowane tą samą chorobą, jeżeli między nimi nie było przerwy albo przerwa nie przekroczyła 60 dni. Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza również zwolnienia lekarskie, jeżeli dotyczą różnych chorób, ale między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie ma żadnej przerwy.
WAŻNE!
Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza zarówno nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, jak i okresy, w których przerwa nie przekroczyła 60 dni, gdy zwolnienia lekarskie dotyczą tej samej choroby.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, to może złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Pracownik nie zgodził się z wydanym przez lekarza orzecznika ZUS orzeczeniem o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wykorzystaniu 9 miesięcy pobierania tego świadczenia. Pracownik złożył sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS wyda decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik może odwołać się od tej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego nie ma prawa ani do wynagrodzenia, ani do zasiłku chorobowego. Okres nieobecności w pracy udokumentowany zwolnieniami lekarskimi mogą Państwo potraktować jako niepłatne zwolnienie od pracy. Nie powinni Państwo wliczać okresu, na jaki zostały wystawione zwolnienia lekarskie, do okresu zasiłkowego.
Podstawa prawna
- art. 8, art. 9, art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat