reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik jest zatrudniony od 28 lipca 2008 r. Był na zwolnieniu lekarskim od 18 września 2008 r. do 18 marca 2009 r. (182 dni). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego lekarz orzecznik ZUS przyznał pracownikowi do 12 grudnia 2009 r. świadczenie rehabilitacyjne. W grudniu 2009 r. pracownik był na badaniu przeprowadzonym przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik nie przedłużył świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik odwołał się od decyzji ZUS, a nam dostarczył kolejne zwolnienia lekarskie na okres od 12 grudnia 2009 r. do 12 stycznia 2010 r. Czy możemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe od dnia zakończenia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, czyli od 13 grudnia 2009 r.? Jak potraktować 12 grudnia 2009 r., kiedy pracownik ma jeszcze prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i zwolnienie lekarskie?

Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od 13 grudnia 2009 r., ponieważ wyczerpał już 182-dniowy okres zasiłkowy. Za 12 grudnia 2009 r. pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

 Pracownikowi, w związku ze zwolnieniem lekarskim od 13 grudnia 2009 r., nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek chorobowy.

Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, następnie otrzymał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Po badaniu przeprowadzonym w grudniu 2009 r. lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik jeszcze w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy, które Państwu dostarczył. Na podstawie zwolnień lekarskich wystawianych nieprzerwanie po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi żadnych świadczeń, tj. ani zasiłku chorobowego, ani wynagrodzenia chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego.

Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przysługuje przez okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni albo 270 dni w przypadku gruźlicy lub choroby w trakcie ciąży. Do okresu zasiłkowego pracodawca wlicza kolejne zwolnienia lekarskie spowodowane tą samą chorobą, jeżeli między nimi nie było przerwy albo przerwa nie przekroczyła 60 dni. Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza również zwolnienia lekarskie, jeżeli dotyczą różnych chorób, ale między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie ma żadnej przerwy.

WAŻNE!

Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza zarówno nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, jak i okresy, w których przerwa nie przekroczyła 60 dni, gdy zwolnienia lekarskie dotyczą tej samej choroby.

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, to może złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Pracownik nie zgodził się z wydanym przez lekarza orzecznika ZUS orzeczeniem o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wykorzystaniu 9 miesięcy pobierania tego świadczenia. Pracownik złożył sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS wyda decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik może odwołać się od tej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego nie ma prawa ani do wynagrodzenia, ani do zasiłku chorobowego. Okres nieobecności w pracy udokumentowany zwolnieniami lekarskimi mogą Państwo potraktować jako niepłatne zwolnienie od pracy. Nie powinni Państwo wliczać okresu, na jaki zostały wystawione zwolnienia lekarskie, do okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9, art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama