REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Pracownik jest zatrudniony od 28 lipca 2008 r. Był na zwolnieniu lekarskim od 18 września 2008 r. do 18 marca 2009 r. (182 dni). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego lekarz orzecznik ZUS przyznał pracownikowi do 12 grudnia 2009 r. świadczenie rehabilitacyjne. W grudniu 2009 r. pracownik był na badaniu przeprowadzonym przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik nie przedłużył świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik odwołał się od decyzji ZUS, a nam dostarczył kolejne zwolnienia lekarskie na okres od 12 grudnia 2009 r. do 12 stycznia 2010 r. Czy możemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe od dnia zakończenia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, czyli od 13 grudnia 2009 r.? Jak potraktować 12 grudnia 2009 r., kiedy pracownik ma jeszcze prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i zwolnienie lekarskie?

Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od 13 grudnia 2009 r., ponieważ wyczerpał już 182-dniowy okres zasiłkowy. Za 12 grudnia 2009 r. pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Pracownikowi, w związku ze zwolnieniem lekarskim od 13 grudnia 2009 r., nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek chorobowy.

Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, następnie otrzymał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Po badaniu przeprowadzonym w grudniu 2009 r. lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik jeszcze w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy, które Państwu dostarczył. Na podstawie zwolnień lekarskich wystawianych nieprzerwanie po utracie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi żadnych świadczeń, tj. ani zasiłku chorobowego, ani wynagrodzenia chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego.

Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przysługuje przez okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni albo 270 dni w przypadku gruźlicy lub choroby w trakcie ciąży. Do okresu zasiłkowego pracodawca wlicza kolejne zwolnienia lekarskie spowodowane tą samą chorobą, jeżeli między nimi nie było przerwy albo przerwa nie przekroczyła 60 dni. Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza również zwolnienia lekarskie, jeżeli dotyczą różnych chorób, ale między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie ma żadnej przerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca wlicza zarówno nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, jak i okresy, w których przerwa nie przekroczyła 60 dni, gdy zwolnienia lekarskie dotyczą tej samej choroby.

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, to może złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Pracownik nie zgodził się z wydanym przez lekarza orzecznika ZUS orzeczeniem o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wykorzystaniu 9 miesięcy pobierania tego świadczenia. Pracownik złożył sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS wyda decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik może odwołać się od tej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego nie ma prawa ani do wynagrodzenia, ani do zasiłku chorobowego. Okres nieobecności w pracy udokumentowany zwolnieniami lekarskimi mogą Państwo potraktować jako niepłatne zwolnienie od pracy. Nie powinni Państwo wliczać okresu, na jaki zostały wystawione zwolnienia lekarskie, do okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9, art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA