reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Nasza spółka zawarła umowę o pracę z obywatelem polskim na stałe mieszkającym we Francji. Pracownik nie ma innego źródła przychodów. W umowie wynagrodzenie zostało ustalone w euro. Wynagrodzenie to będziemy wypłacać co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika. W jaki sposób ustalić, jaka będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika?

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, wynagrodzenie wypłacone w obcej walucie należy przeliczyć zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że walutę trzeba przeliczyć według kursu obowiązującego w banku, z którego korzysta pracownik, lub według średniego kursu walut ogłaszanego przez NBP.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników są przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze składek na te ubezpieczenia są zwolnione:

  • wynagrodzenie wypłacane za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • kwoty wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się podobnie, przy czym:

  • przychód pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracowników (czyli połowę składki emerytalnej, tj. 9,76% podstawy wymiaru, składkę rentową w wysokości 1,5% podstawy wymiaru oraz całą składkę chorobową – 2,45% podstawy wymiaru),
  • w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia się wynagrodzenie za czas choroby (art. 81 ust. 1, ust. 5 i 6 ustawy zdrowotnej).

Od 24 stycznia 2009 r. pracodawcy mogą ustalać z pracownikiem, że należne wynagrodzenie będzie wypłacone w obcej walucie (art. 358 Kodeksu cywilnego). Natomiast w dokumentach ubezpieczeniowych podstawa wymiaru składek powinna zostać wykazana w złotych polskich. W związku z tym, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy w pierwszej kolejności przeliczyć to wynagrodzenie na polską walutę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama