Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Andrzej Okułowicz
Nasza spółka zawarła umowę o pracę z obywatelem polskim na stałe mieszkającym we Francji. Pracownik nie ma innego źródła przychodów. W umowie wynagrodzenie zostało ustalone w euro. Wynagrodzenie to będziemy wypłacać co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika. W jaki sposób ustalić, jaka będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika?

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, wynagrodzenie wypłacone w obcej walucie należy przeliczyć zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że walutę trzeba przeliczyć według kursu obowiązującego w banku, z którego korzysta pracownik, lub według średniego kursu walut ogłaszanego przez NBP.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników są przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze składek na te ubezpieczenia są zwolnione:

 • wynagrodzenie wypłacane za czas niezdolności do pracy,
 • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
 • kwoty wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się podobnie, przy czym:

 • przychód pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracowników (czyli połowę składki emerytalnej, tj. 9,76% podstawy wymiaru, składkę rentową w wysokości 1,5% podstawy wymiaru oraz całą składkę chorobową – 2,45% podstawy wymiaru),
 • w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia się wynagrodzenie za czas choroby (art. 81 ust. 1, ust. 5 i 6 ustawy zdrowotnej).

Od 24 stycznia 2009 r. pracodawcy mogą ustalać z pracownikiem, że należne wynagrodzenie będzie wypłacone w obcej walucie (art. 358 Kodeksu cywilnego). Natomiast w dokumentach ubezpieczeniowych podstawa wymiaru składek powinna zostać wykazana w złotych polskich. W związku z tym, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy w pierwszej kolejności przeliczyć to wynagrodzenie na polską walutę.


Reklama

Przychody pracownika osiągane w walutach obcych, które stanowią podstawę wymiaru składek, należy przeliczać na złote w sposób przyjęty w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (§ 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Przepisy podatkowe nakazują przeliczać wynagrodzenie wypłacone w obcej walucie na złotówki według kursu kupna walut z dnia otrzymania lub postawienia tego wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta pracownik. Jeśli bank stosuje różne kursy danej waluty i nie jest możliwe zastosowanie ww. kursu albo bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia wynagrodzenia należy stosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty wynagrodzenia. Opierając się na średnim kursie ogłaszanym przez NBP należy również przeliczać wysokość wynagrodzenia wypłaconego w obcej walucie, jeśli pracownik nie korzysta z usług banku i otrzymuje pieniądze w gotówce, np. w kasie pracodawcy (art. 11 ust. 3 i 4 updof).

PRZYKŁAD

Polak, mieszkający na stałe w Niemczech, od 1 grudnia 2009 r. został zatrudniony w Polsce. Otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 3000 euro, wypłacane na rachunek bankowy w banku X do 30 dnia miesiąca za ten miesiąc. Bank ten podaje codziennie kurs euro kupna i sprzedaży. Przelew wynagrodzenia za grudzień 2009 r. został postawiony do dyspozycji (wpłynął na konto) pracownika 30 grudnia 2009 r. Tego dnia kurs kupna euro wyniósł 4,12 zł. Zatem po przeliczeniu na złote przychód pracownika za grudzień 2009 r. wyniósł:

3000 euro x 4,12 zł/euro = 12 360 zł.

Tę kwotę należy wykazać jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosiła 10 665,44 zł, co wynika z obliczeń:

składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

– składka na ubezpieczenie emerytalne: 12 360 zł x 9,76% = 1206,34 zł,

– składka na ubezpieczenia rentowe: 12 360 zł x 1,5% = 185,40 zł,

– składka na ubezpieczenie chorobowe: 12 360 zł x 2,45% = 302,82 zł,

podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne:

12 360 zł – (1206,34 zł + 185,40 zł + 302,82 zł) = 10 665,44 zł.

Podstawa prawna

 • art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585),
 • art. 11 ust. 3–4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • art. 81 ust. 1, ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 358 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy,
 • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?