reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia rejestru wypadków, jeśli nie było ich na terenie zakładu pracy?

Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia rejestru wypadków, jeśli nie było ich na terenie zakładu pracy?

Na terenie zakładu pracy nie odnotowano żadnego wypadku przy pracy, dlatego pracodawca nie założył rejestru wypadków przy pracy. Podczas kontroli inspektor pracy zażądał okazania takiego rejestru. Czy pracodawca ma obowiązek jego utworzenia, mimo że na terenie zakładu pracy nie wystąpiły zdarzenia wypadkowe?

Pracodawca w tej sytuacji nie ma obowiązku prowadzenia rejestru wypadków. Jednak w celach dowodowych i organizacyjnych może taki rejestr założyć.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr wypadków przy pracy na podstawie wszystkich protokołów powypadkowych. Gdy na terenie zakładu pracy nie występowały wypadki, pracodawca nie miał obowiązku prowadzenia rejestru. W przypadku braku zdarzeń wypadkowych pracodawca w celach dowodowych, np. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, oraz organizacyjnych, np. na potrzeby tworzonej analizy stanu bhp, powinien jednak prowadzić rejestr wypadków przy pracy, nawet gdy na koniec każdego roku wpisywać będzie informację o tym, że nie było wypadków bądź zdarzeń potencjalnie wypadkowych. Może to być pomocne w udowodnieniu faktu, że na terenie zakładu pracy nie zgłaszano wypadków przy pracy lub że wypadki nie występowały.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku inspektora ds. bhp z końcem roku rozwiązał umowę o pracę. Osoba nowo zatrudniona na tym stanowisku poprosiła o rejestr wypadków przy pracy w celu zapoznania się z wypadkami, jakie dotychczas miały miejsce w zakładzie pracy. Okazało się, że rejestr nie był prowadzony, a żaden z pracowników nie potrafił udzielić informacji na temat wypadków przy pracy. Gdyby rejestr był prowadzony, to nowy inspektor nie miałby problemu z ustaleniem, czy w zakładzie pracy zdarzały się jakieś wypadki czy też ich nie było.

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 16 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU z 2009 r. nr 105, poz. 870).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista do spraw bhp

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama